سخنان و ایده های وارن بافت درباره سرمایه گذاری و زندگی

وارن بافت کیست
فهرست محتوا نمایش

در این مقاله چارت ایران با سخنان و ایده های وارن بافت درمورد سرمایه گذاری و زندگی آشنا می شوید. 

فصل 1: سرمایه گذاری

تحقیق در خصوص سرمایه گذاری ها

وارن بافت : وقتی سهامی را می خرم، نحوه نگرش من به خریدن کل یک شرکت، مثل این است که بخواهم مغازه ای در گوشه ی خیابان بخرم. اگر می خواستم مغازه ای بخرم، مایل بودم از تمام جزئیات آن مطلع باشم.

وارن بافت کیست

 

فوربز(ع)، ۱ نوامبر ۱۹۶۹

سرمایه گذاری و ورزش

وارن بافت: من سرمایه گذاری را عظیم ترین کسب و کار جهان میدانم، زیرا هرگز مجبور به تغییر نیستید. در دفتر کارگزار می نشینید، و او به شما سهام جنرال موتورز (Y) را به قیمت ۴۷ دلار و سهام یو اس استیل (۸) را به قیمت ۳۹ دلار پیشنهاد می دهد! هیچ کس شما را تحت فشار قرار نمی دهد. هیچ جریمه ای در کار نیست، مگر اینکه این فرصت را از دست بدهید. تمام روز منتظر سهام مورد نظرتان هستید؛ آنگاه وقتی سایر رقبا خوابند، برمی خیزید و آن را بدست می آورید.

مقاله پیشنهادی:  آموزش فارکس ویدئویی 0 تا 100 با رضا خانتاراج

فوربز، اول نوامبر ۱۹۷۴

وارن بافت: تد ویلیامز این مطلب را در کتاب خود تحت عنوان دانش موفقیت (۹) توصیف نموده است. او چنین شرح داده است که مهمترین کار هر خریدار موفق، این است که منتظر معامله سودآور باشد. و این دقیقا مطابق فلسفۀ من در سرمایه گذاری است. منتظر فرصت درست و معامله درست باشید. و خواهید دید که خودش از راه می رسد. این کلید سرمایه گذاری است. اخبار سی بی اس (۱۰)، هشتم فوریه ۲۰۱۲ | میزان دشواری، در المپیک به حساب می آید، نه در کسب و کار. در اینجا به خاطر این حقیقت که انجام کاری بسیار دشوار است، امتیاز بیشتر نمی گیرید، پس بهتر است ابتدا از مانع یک متری پرش کنید، تا اینکه سعی کنید از موانع هفت متری بپرید.

سی ان بی سی، ۱۸ اکتبر ۲۰۱۰

اندیشیدن به سرمایه گذاری

وارن بافت : بهترین روش اندیشیدن به سرمایه گذاری این است که در اتاقی تنها باشید و فقط فکر کنید. اگر کارساز واقع نشد، هیچ روش دیگری کارساز نخواهد بود.

کنفرانسی در دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

روحیه یک سرمایه گذار

وارن بافت : موفقیت در سرمایه گذاری، به این ارتباطی ندارد که بهره هوشی شما بالاتر از ۲۵ باشد. چنانچه از هوش و فراست معمولی برخوردار باشید، آنچه نیاز دارید، روحیه مهار انگیزه هایی است که سایر مردم را در زمینه سرمایه گذاری با مشکل مواجه می سازند.

بیزینس ویک (۱۱)، ۵ جولای ۱۹۹۹

بررسی داده های مالی

وارن بافت : در صورتی که صرفا بررسی داده های مالی گذشته، شما را نسبت به وقایع آینده مطلع می سازد، فهرست فوربز ۴۰۰ (۱۲)، شامل چنین داده هایی است.

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۹

صلاحیت معمولی، نتایج خارق العاده

وارن بافت : کاری که ما انجام می دهیم فراتر از شایستگی هیچ کس دیگری نیست. من نسبت به مدیریت نیز احساسی شبیه حوزه سرمایه گذاری دارم: کسب نتایج خارق العاده، صرفا مستلزم کارهای خارق العاده نیست.

فورچون (۱۳)، ۱۱ آوریل ۱۹۸۸

سادگی سرمایه گذاری

وارن بافت : دور کسب و کارهایی که آنها را درک می کنید دایره ای ترسیم کنید و آنگاه کسب و کارهایی را که فاقد ویژگی های مربوط به ارزش بنیادین، مدیریت خوب و راهکارهای محدود در برهه های سخت هستند، حذف نمایید.

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۷۴

وارن بافت : آنچه را در ۱۹ سالگی هنگام خواندن کتاب بنجامین گراهام تحت عنوان «سرمایه گذار بافراست» (۱۴) درک نمی کردم، اکنون هم درک نمی کنم. تا هجده سال قبل از آن، تحلیل گر نموداری بازار سهام بودم. من عاشق این کار بودم. دائم در حال ترسیم نمودار بودم. آنگاه ناگهان یک نفر برایم شرح داد که نیازی به این کارها نیست، کافیست سهامی را به قیمتی کمتر از ارزش واقعی اش بخرم.

مقاله پیشنهادی:  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ (بهترین سایت های تقویم اقتصادی فارکس)

سخنرانی در دانشگاه نوتردام، بهار ۱۹۹۱

وارن بافت : هر روز صبح، این فرآیند پیچیده را پیش رو دارم؛ در آینه نگاه کنم و تصمیم بگیرم چه کاری انجام دهم. و در آن لحظه احساس می کنم، هر کسی حرف خودش را زده است.

موفقیت در بازار

وارن بافت : هیچ نوع حس ششم یا شهودیا چیزی از این قبیل وجود ندارد. منظورم این است که من سعی می کنم فکر کنم و بفهمم یک شرکت در آینده به لحاظ اقتصادی چه چشم اندازی دارد.

کنفرانسی برای دانشجویان دانشگاه نبراسکا۔ لینکلن (۱۶)، ۱۰ اکتبر ۱۹۹۴|

وارن بافت : چگونه بابی فیشر (۱۷) را شکست می دهید؟ شما با او هر بازی می کنید به جز شطرنج. من سعی می کنم در بازی هایی شرکت کنم که در آنها حرفی برای گفتن داشته باشم.

بیزینس ویک، ۵ جولای ۱۹۹۹

وارن بافت: اغلب مردم نمی توانند چند درصد بهتر از بازار عمل کنند. می خواهم به مردم بگویم، من هنوز هم انتظار دارم کمی بهتر از متوسط عمل کنم، اما کاری که انجام میدهم هیچ شباهتی به کارهای گذشته ام نداشته باشد. اگر قرار باشد جایی را تنها در حد متوسط اداره کنم، ترجیح میدهم اصلا دست به این کار نزنم. شاید این اتفاقی است که رخ می دهد، و می دانم که نمی توانم بیش از چند درصد بهتر از بازار عمل کنم. اما این بهتر از کاری است که اغلب مردم انجام میدهند. شاید عملکرد آنها بهتر از من

باشد.

۲۳ مارس ۲۰۱۱ |

مزیت داشتن پول کمتر

وارن بافت : اگر امروز فردی با ۱ میلیون یا ۱۰ میلیون دلار دارایی بودم، به راحتی سرمایه گذاری می کردم. هر کسی که می گوید این مقدار پول به فرآیند سرمایه گذاری آسیب نمی زند، حتما خودش فروشنده است. بالاترین میزان سودهایی که تا کنون بدست آوردم در دهه ۱۹۵۰ بود. من باعث بالا رفتن شاخص داوجونز(۱۸) شدم. باید اعداد وارقام را می دیدید. اما پس از آن روی بادام زمینی سرمایه گذاری کردم. نداشتن پول زیاد برای سرمایه گذاری، مزیت بسیار مهمی است. فکر می کنم بتوانم با ۱ میلیون دلار، سالیانه ۵۰ درصد برایتان سودآوری کنم. بدون شک می توانم. من این مقدار سود را تضمین می کنم.

مقاله پیشنهادی:  اخبار فارکس: سایت فارسی اخبار فارکس (Forex)

بیزینس ویک، ۵ جولای ۱۹۹۹

سهم ایده

وارن بافت : وضعیت ایده های من چیزی شبیه آبشار نیاگارا بود. تعداد ایده هایم خیلی بیشتر از مقداری بود که می توانستم استفاده کنم. حالا مثل این است که کسی جلوی آب را سد کرده باشد و آن را با قطره چکان بریزد.

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۶۹

وارن بافت : زمانی که فعالیتم را شروع کردم، معاملات مثل سیل جانزتاون (۱۹) بود؛ اما در سال ۱۹۶۹ وضعیت معاملاتم همچون وان سوراخی در آلتونا(۲۰) بود. فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۷۴|

سرمایه گذاری بلند مدت

وارن بافت: من به تملک دارایی های مولد ثروت باور دارم… خواه یک مزرعه باشد، خانه های آپارتمانی یا شرکت. این قبیل دارایی ها به مرور زمان سودآوری خواهند داشت و گاهی اوقات یک حوزه بهتر از دیگری عمل می کند. اما، در صورتی که طی ۲۰ سال آتی هریک از این دارایی ها را در ایالات متحده داشته باشید، فکر می کنم اوضاع مالی خوبی خواهید داشت.

 

وارن بافت کیست

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

وارن بافت : آینده هرگز روشن نیست؛ شما به خاطر یک توافق مسرت بخش، قیمت گزافی در بازار سهام می پردازید. به واقع، اقدام به خرید ارزشهای بلندمدت، همواره با عدم قطعیت عجین است.

فوربز، ۶ آگوست، ۱۹۷۹

وارن بافت : من قصد ندارم در جهانی که به سرعت تغییر می کند، مالک دارایی هایی باشم، زیرا فکر نمی کنم بتوانم به خوبی یا حتی بهتر از سایرین، متوجه تغییر شوم. بنابراین، به دنبال چیزی هستم که فکر می کنم از ثبات و در عین حال صرفه اقتصادی خیلی خوبی برخوردار باشد.

مقاله پیشنهادی:  بروکر اپو فایننس (ثبت نام+ احراز هویت در اپوفایننس)

کنفرانس برای دانشجویان دانشگاه نبراسکا۔ لینکلن، ۱۰ اکتبر، ۱۹۹۴

سوداگری در مقابل سرمایه گذاری

وارن بافت: در خصوص سوداگری، هیچ نکته غیراخلاقی یا غیرقانونی یا پرسودی وجود ندارد. اینکه شما مقداری از چیزی را بخرید، با این امید که دو سال بعد بابت فروش همان کالا پول بیشتری دریافت کنید، با اینکه چیزی را بخرید و انتظار داشته باشید به مرور زمان برایتان سودآوری داشته باشد، دو داستان به کلی متفاوت است. ۳۰ سال قبل مزرعهای خریدم که خیلی هم از اینجا دور نیست. از آن زمان تاکنون قیمتی برایش تعیین نکرده ام.

کار من این است که ببینم هرسال چقدر درآمد ایجاد می کند، و درآمدی که ایجاد می کند نسبت به مقدار پولی که در قبالش پرداخت کرده ام، بسیار رضایت بخش است. اگر بازار سهام به مدت ۱۰ سال بسته می شد و ما صاحب کوکاکولا، ولز فارگو و برخی شرکت های دیگر بودیم، اصلا برایم مهم نبود، زیرا من به دنبال درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری هستم. اگر من بخشی از سهام مک دونالد را بخرم، هر روز قیمت آن را پرس و جو نمی کنم. در عوض، هر روز به این توجه می کنم که این شرکت چه وضعیتی دارد. بنابراین، من خواهان این قسم دارایی هستم، چیزی که بواقع سودآور است و امیدوارم به مرور زمان تحقق یافتن آرزوهایم را میسر سازد.

سی ان بی سی، ۲ مارس، ۲۰۱۱

واکنش به تردید

وارن بافت : فکر نمی کنم اگر بن برننکی (۲۱) نزد من بیاید و برخی اقدامات آتی خود را به صورت محرمانه به من بگوید، نظرم را راجع به نوع شرکت هایی که در صدد تملکشان هستم، تغییر ندهم. من چنین خواهم کرد. سالهاست می خواهم مالک چنین شرکت هایی باشم، درست همان طور که ممکن است بخواهم مالک یک مزرعه یا خانه ی آپارتمانی باشم و می دانم انواع رخدادها و تردیدها را پیش رو خواهم داشت و در پایان، از همه مهم تر این است که آن شرکت، مزرعه یا آپارتمان طی سالیان آتی چه میزان سودآوری خواهد داشت.

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

تنوع در سرمایه گذاری

وارن بافت : اگر هدف شما این نیست که پول را به نحوی مدیریت کنید که بیش از سایرین سودآوری داشته باشید، من به تنوع بسیار در سرمایه گذاری باور دارم. به نظر من، ۹۸ یا ۹۹ درصد از کسانی که اقدام به سرمایه گذاری می کنند، باید در حد وسیعی متنوع عمل کنند تا اینکه به خرید و فروش بپردازند، به این ترتیب فعالیت آنها به سمت ایجاد صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (۲۲) با هزینه های خیلی اندک حرکت خواهد کرد. تنها کاری که قصد انجامش را دارند این است که مالک بخشی از آمریکا شوند و تصمیمی اتخاذ کرده اند که به مالکیت بخشی از آمریکا می ارزد.

مقاله پیشنهادی:  فیبو گروپ فارسی: ورود به بروکر فیبو گروپ(Fibo Group)

کنفرانس در دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

وارن بافت : اگر واقعا کسب و کارها را می شناسید، احتمالا نباید مالک شش مورد از آنها باشید. اگر می توانید شش کسب و کار عالی را شناسایی کنید، این تمام سرمایه گذاری متنوعی است که نیاز دارید، و می توانید پول خیلی زیادی بدست آورید و با اطمینان به شما می گویم اگر به جای افزایش میزان سرمایه گذاری در کسب و کار نخست، در کسب و کار هفتم سرمایه گذاری کنید، مرتکب اشتباه بزرگی می شوید. تعداد خیلی کمی از افراد از طریق سرمایه گذاری روی هفتمین ایده خوبشان ثروتمند شده اند.

کنفرانس در دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

معاملات فعال

وارن بافت: هر چیزی که موجب شود افراد فکر کنند بهتر است در معاملات بازار سهام فعالیت کنند تا اینکه یک جا بنشینند، اشتباه وحشتناکی است. طی این سال ها بازار سهام آمریکا برای سرمایه گذاران بسیار سودآور بوده است، با این حال، بسیاری از سرمایه گذاران توانسته اند عملکردهای نامطلوبی ارائه دهند. می توانید از خودتان بپرسید، اگر شاخص داوجونز در قرن بیستم از عدد ۶۶ آغاز شد و حالا به ۱۲۰۰۰ رسیده است، پس چطور ممکن است کسی پول از دست داده باشد؟ اما مردم پول خود را از دست می دهند. آنها با تلاش برای سرمایه گذاری در زمینه های گوناگون، زیان می کنند و فکر می کنند قرار است درآمدهایشان طی روند صعودی یا چیزاحمقانه مشابهی آنها را شگفت زده کند. اگر آنها سهام شرکتهای سودآور را بخرند، به نتایج خوبی دست خواهند یافت.

 

راز موفقیت و ثروتمند شدن وارن بافت چیست

 

مقاله پیشنهادی:  شارژ حساب amarkets: آموزش شارژ+ پرداخت در بروکر آمارکتس

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

وال استریت از طریق فعالیت کسب درآمد بدون سرمایه می کند. شما از طریق عدم فعالیت. اگر هر کسی در این اتاق سبد سهامش را هر روز با افراد دیگر معامله کند، در نهایت همه شما ورشکسته خواهید شد. و این واسطه است که تمام این پول را از آن خود خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر همه شما صاحب سهامی از یک گروه شرکت متوسط با شید و به مدت ۵۰ سال فقط یک جا بنشنید، در نهایت سود خیلی زیادی نصیبتان می شود و احتمالا کارگزارتان ورشکسته خواهد شد.

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

وارن بافت : وال استریت از طریق فعالیت درآمد کسب می کند. شما از طریق عدم فعالیت. اگر هر کسی در این اتاق سبد سهامش را هر روز با افراد دیگر معامله کند، در نهایت همه شما ورشکسته خواهید شد. و این واسطه است که تمام این پول را از آن خود خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر همه شما صاحب سهامی از یک گروه شرکت متوسط باشید و به مدت ۵۰ سال فقط یک جا بنشنید، در نهایت سود خیلی زیادی نصیبتان می شود و احتمالا کارگزارتان ورشکسته خواهد شد.

کنفرانس در دانشگاه فلوریدا،۱۵ اکتبر، ۱۹۹۸

وارن بافت : اگر مالک مزرعه ای باشید و کسی بگوید، میدانی ایتالیا با مشکلاتی روبروست، آیا همین فردا مزرعه خود را می فروشید؟ اگر مالک یک کسب و کار محلی خوب در اوماها باشید و کسی بگوید، ایتالیا با مشکلاتی روبروست، آیا کسب و کارتان را می فروشید؟ آیا آپارتمانتان را می فروشید؟ نه. اما مردم بنا به دلایلی فکر می کنند اگر به طور غیرمستقیم مالک کسب و کارهایی در بازار سهام باشند، باید هر پنج دقیقه درباره آنها یک تصمیم جدید بگیرند.

نکات کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

وارن بافت : طبقه متشکل از سرمایه گذارانی که معاملات سهام خود را از طریق مشاوران و مدیران صورت میدهند، باید زیر متوسط باشند. دلیل این امر ساده است: (الف) درآمد تمام سرمایه گذاران، منهای هزینه هایی که متحمل می شوند، متوسط خواهد بود؛ (ب) درآمد سرمایه گذاران غیرفعال و شاخص، به دلیل عدم فعالیت، مشمول هزینه های خیلی کمی خواهد بود؛ (پ) پس از گروهی که سودهای متوسط به دست می آورند، یک گروه باقی می ماند. سرمایه گذران فعال. اما این گروه متحمل هزینه های بالای معامله، مدیریت و مشاوره خواهند بود. بنابراین، سرمایه گذاران فعال، نسبت به همقطاران غیرفعال خود در صد خیلی بیشتری از سودشان را از دست خواهند داد. به این معنا که گروه غیرفعال – گروهی که «از هیچ بخش از کار مطلع نیست» – باید برنده شود.

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۸

سرمایه گذاری و قوانین حرکت

وارن بافت: مدت ها پیش، اسحاق نیوتن (۲۳) سه قانون حرکت را کشف کرد که کار نبوغ آمیزی بود. اما نیوتن در حوزه سرمایه گذاری استعداد لازم را نداشت؛ او که در حباب شرکت ساوتسی(۲۴) بخشی از دارایی اش را از دست داد، بعدها گفت، «من میتوانم حرکت ستارگان را محاسبه کنم، اما قادر به محاسبه میزان دیوانگی بشر نیستم.» چنانچه اسحاق نیوتن از این زیان آسیب ندیده بود، احتمالا قانون چهارم حرکت را نیز کشف می کرد: در مورد تمام سرمایه گذاران باید گفت، با افزایش حرکت، سودها کاهش می یابند. 

مقاله پیشنهادی:  استراتژی فارکس: 8 بهترین استراتژی و سبک معاملاتی فارکس!

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۶

نخستین سهام بافت

وارن بافت: من نخستین سهامم را در ۱۱ سالگی خریداری کردم. من که از مدتها پیش به این زمینه علاقمند بودم، نمی دانم چرا تا آن زمان صبر کردم. اما ۱۱ سال طول کشید تا بتوانم ۱۲۰ دلار برای خریدن آن جمع کنم. من سه سهام از شرکت سیتیز سرویس (۲۵) را به بهای هرسهم

۳۸ دلار خریداری کردم. که این قیمت به ۲۷ دلار سقوط کرد. شما این مسائل را به خاطر دارید. خواهرم همزمان با من سه سهم خریداری کرد. او نمی توانست این مسئله را تحمل کند که من داشتم ثروتمند می شدم و اونه. ما با هم پیاده به مدرسه می رفتیم و او دائم به من یادآوری می کرد که قیمت سهام پایین آمده است. وقتی قیمت آن سهام دوباره به ۴۰ دلار صعود کرد، آن را فروختم. ما با آن سه سهم ۵ دلار بدست آوردیم. بعدها قیمت آن سهام از ۲۰۰ دلار هم فراتر رفت. هیچ فایده ای ندارد که در راه مدرسه با خواهرت درباره سهام بورس صحبت کنی.

مجله جئورجیا تک آلومنی (۲۶)، زمستان ۲۰۰۳

طمع، ترس و خرید

وارن بافت: یک قانون ساده خرید را به من دیکته می کند: وقتی دیگران طمع می کنند، تو بترس و وقتی دیگران می ترسند تو طمع کن.

نیویورک تایمز، ۱۶ اکتبر ۲۰۰۸

چه زمان بخریم

وارن بافت: من سعی می کنم یک دلار را به ۶۰ سنت بخرم و اگر فکر کنم که می توانم این کار را انجام دهم، دیگر خیلی نگران زمان آن نیستم. شرکت بریتیش کلمبیا پاور(۲۷) بهترین نمونه از این مورد است. وقتی در سال ۱۹۶۲، این شرکت ملی شد، هر کسی می دانست که دولت ایالتی قرار بود حداقل ایکس دلار بپردازد و شما می توانستید آن را مثلا پنج دلار کمتر بخرید. بعدها معلوم شد که دولت مبلغ خیلی بیشتری می پرداخت.

وارن بافت

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۶۹

وارن بافت : تصور کنید صاحب یک خواربار فروشی هستید و شریکتان که مبتلا به نوعی افسردگی جنون آمیز است، روزی به شما پیشنهاد می کند سهم خود را از این کسب و کار، به قیمت یک دلار به شما بفروشد. اما روز بعد که خورشید طلوع می کند، بدون هیچ دلیلی نمی خواهد به هیچ قیمتی سهمش را به شما بفروشد. بازار یک چنین وضعیتی دارد و به همین دلیل شما نمی توانید با شرایط آن خرید و فروش کنید. شما باید هرگاه خودتان می خواهید بخرید و بفروشید.

مقاله پیشنهادی:  سیاست پولی چیست؟ انواع، کاربرد+ تأثیر سیاست پولی بر فارکس!

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۶۹|

همین امروز بخرید

وارن بافت : چیزی را که امروز برایتان جذابیت دارد، به این دلیل که فکر می کنید فردا چیز جذاب تری پیدا خواهید کرد، رد نکنید.

دانشگاه کلمبیا، ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹

رفتار احمقانه بازار

وارن بافت: هرقدر رفتار بازار احمقانه تر باشد، فرصت بهتری برای یک سرمایه گذار جدی و با پشتکار وجود

دارد.

مقدمه کتاب سرمایه گذار بافراست (۲۸)، سال 2003

خرید سهام شرکت های مشکل دار

وارن بافت: بهترین اتفاقی که برای ما می افتد، وقتی است که شرکت بزرگی دچار مشکلی موقتی میشود…. ما وقتی خواستار خرید سهام آنها هستیم که آنها سر میز عملیاتی هستند.

بیزینس ویک، ۵ جولای ۱۹۹۹

وارن بافت: خرید در زمان های نامناسب به هر حال، زمانی که مردم بدبین هستند، معاملات بیشتری صورت خواهیم داد. نه به این دلیل که بدبینی را دوست داریم، بلکه از این لحاظ که باعث رقم خوردن قیمت های بسیار جذاب تری می شود. اگر همه شما در ساوت بند (۲۹) پمپ بنزین هایی برای فروش داشته باشید، من می خواهم با کسی معامله کنم که منفی ترین نگرش را در خصوص پمپ بنزین دارد. و در اینجاست که من بهترین خرید را خواهم داشت. در یک دوره زمانی، برخی برهه ها بسیار خوب و برخی دیگر واقعا بد هستند. ما فقط به این دلیل که حالا کریسمس نیست، از فروش شکلات دست نمی کشیم.

سخنرانی برای دانشجویان دانشگاه نوتردام، بهار ۱۹۹۱

قیمت گذاری سهام

وارن بافت : اگر فکر می کنید چیزی یک دلار می ارزد، بابت آن ۹۹ سنت نپردازید. آن را به نرخ ۶۰ سنت بخرید تا حاشیه امنی برایتان باقی بماند. هرگز با کامیونی که ۹۹۰۰ پوند وزن دارد، روی پلی که تحمل 10000 پوند(۳۰) وزن دارد نروید، بلکه از کنارش رد شوید. جاده را ادامه دهید تا پلی را پیدا کنید که تحمل ۲۰٫۰۰۰ پوند وزن را داشته باشد.

مجله جئورجیا تک آلومنی، زمستان ۲۰۰۳

وارن بافت : من می خواهم کالای با کیفیت اعم از جوراب یا سهام را وقتی به زیر قیمت می رسد، خریداری کنم.

وارن بافت

 

مهم ترین سؤال

وارن بافت : ما هرگز چیزی را با تصوری که از قیمت هدف داریم، خریداری نمی کنیم. ما هرگز چیزی را به قیمت ۳۰ دلار نمی خریم با این تصور که وقتی قیمت آن به ۴۰ یا ۵۰ یا ۶۰ یا ۱۰۰ دلار رسید، بفروشیم. نحوه بررسی یک شرکت به این شکل است، آیا این شرکت به مرور زمان، پول بیشتر و بیشتری تولید خواهد کرد؟ و اگر پاسخ مثبت بود، دیگر نیازی به پرسیدن هیچ سؤال دیگری نیست.

کنفرانس در دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

یک پرنده در دست

وارن بافت: ازوپ (۳۱)، قصه نویس یونانی سررشتۂ چندانی از اقتصاد نداشت، چون چیزی مثل این را گفته بود، «یک پرنده در دست، به دو پرنده در جنگل می ارزد.» اما نمی گوید چه زمان.

… گاهی یک پرنده در دست بهتر از دو پرنده در

جنگل است و گاهی دو پرنده در جنگل، بهتر از یک پرنده در دست است.

مقاله پیشنهادی:  بروکر اینستا فارکس| آموزش ثبت‌نام+ احراز هویت و فعالیت در InstaForex

کتاب گلوله برفی، ۲۰۰۸

چه زمانی نخریم

وارن بافت : به نظر من، نباید سهامی را به هر دلیل غیر از این حقیقت که فکر می کنید قیمت آن با توجه به تمام عوامل دخیل در آن کسب و کار، کمتر از ارزش واقعی آن است، بخرید.

سخنرانی در دانشکده نوتردام، بهار ۱۹۹۱

چه زمان از کشتی بیرون ببریم

وارن بافت : وقتی در قایقی که به طور مداوم نشتی دارد قرار دارید، انرژی که برای عوض کردن آن مصرف می کنید، احتمالا بسیار سازنده تر از میزان انرژی است که صرف تعمیر محل های نشتی می کنید.

مقالات وارن بافت، ۱۹۹۷

تولد بافت و بازار

وارن بافت : وقتی در ۳۰ آگوست سال ۱۹۳۰ به دنیا آمدم، بازار سهام در بالاترین نرخ کل سال یعنی ۲۴۲ بود. که این رقم مستقیما به ۴۱ سقوط کرد. مادرم باید با دیدن اتفاقی که افتاده بود احساس گناه کرده باشد.

مصاحبه با چارلی رز(۳۲)، ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱

گمانه زنی فوق خوش بینانه در خصوص داوجونز

وارن بافت : جالب است که مفسرها به طور دائم در خصوص چشم انداز داوجونز گمانه زنی خوش بینانه می کنند که حتی به عددی مثل ۱۴۰۰۰ یا ۱۵۰۰۰ خواهد رسید. اگر آنها همواره به چنین واکنشی ادامه دهند، سود سالیانه ۵

. ۳ درصدی به مدت یک قرن، به این معنا خواهد بود که آنها حداقل طی ۹۲ سال آتی، ۱۹۸۶ جهش مثبت را تجربه خواهند کرد.

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۸

بازار به منزله عرصه آراء و نظرات گوناگون

وارن بافت : بازار سهام بورس در کوتاه مدت، عرصه مجموعه ای از نظرات مختلف؛ و در دراز مدت، سنجش و تشخیص درست است. امروز در وال استریت، می گویند، «بله، ارزان است، اما قرار نیست بالا برود.» این احمقانه است. مردم سرمایه گذاران موفقی بوده اند، چون در شرکت های موفق سرمایه گذاری کرده اند. دیر یا زود، بازار وضعیت کسب و کار را انعکاس می دهد.

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۷۴

افزایش تعداد سهام

وارن بافت : اگر کسی واقعا فکر کند سهامی ارزشمندتر است چون تعداد آن را افزایش داده اند، در اشتباه است. او مثل کسی است که به یک پیتزا فروشی می رود و می گوید، «من یک پیتزا می خواهم.» | فروشنده می گوید، «آن را چهار تکه کنم یا هشت تکه؟» و او می گوید، بهتر است چهار تکه کنید، من نمی توانم هشت تکه بخورم.» |

مجله جورجیا تک آلومنی، زمستان ۲۰۰۳

عدم قطعیت

وارن بافت : در جهان همیشه عدم قطعیت حکمفرماست. در ششم دسامبر سال ۱۹۴۱ نیز جهان در عدم قطعیت به سر می برد، ولی ما نمی دانستیم. می دانید، دنیا در هجدهم اکتبر ۱۹۸۷ نیز دچار عدم قطعیت بود، ولی ما از آن بی خبر بودیم. جهان در دهم سپتامبر ۲۰۰۱ نیز دچار عدم قطعیت بود، ولی ما نمی دانستیم. دنیا همیشه در عدم قطعیت است. حالا پرسش این است، شما با پولتان چکار می کنید؟… اگر آن را در جیبتان نگاه دارید، از ارزشش کاسته خواهد شد. اما بی ارزش نخواهد شد. به مرور زمان از ارزش آن کاسته خواهد شد. این امر قطعی است.

مقاله پیشنهادی:  مدیریت سرمایه در فارکس، بازارهای جهانی (۱۰۰٪ قوانین+ مراحل)

سی ان بی سی، ۱۴ نوابر ۲۰۱۱

اوراق قرضه

وارن بافت : من به اوراق قرضه کوتاه مدت علاقه ای ندارم، همان طور که به اوراق قرضه بلندمدت نیز علاقمند نیستم. و اگر مرا تحت فشار قرار بدهید، اطمینان دارم به اوراق قرضه با شرایط واسطهای هم علاقمند نخواهم شد. من فکر می کنم خرید سرمایه گذاری هایی با مبالغ ثابت آن هم با این قسم نرخها، اشتباه وحشتناکی است.

سی ان بی سی، ۲ مارس ۲۰۱۱

کالا

وارن بافت : مشکل کالا این است که شما روی چیزی شرط بندی می کنید که فردی دیگر طی شش ماه آتی پولش را خواهد داد. کالا به خودی خود قرار نیست کاری برای شما انجام دهد.

سی ان بی سی، ۲ مارس ۲۰۱۱

طلا

وارن بافت : طلا، روشی است برای همراه شدن با ترس، و این روش خیلی خوبی است برای اینکه هراز گاه با ترس همراه شویم. اما در واقع، شما باید امیدوار باشید که مردم طی یک یا دو سال، بیش از زمان کنونی دچار ترس و وحشت باشند. و هر چه بیشتر بترسند، شما پول بدست می آورید، و اگر کمتر بترسند، شما پول از دست می دهید. اما طلا به خودی خود چیزی ایجاد نمی کند.

سی ان بی سی، ۲ مارس ۲۰۱۱

وارن بافت : شما میتوانید تمام طلاهایی را که تاکنون استخراج شده است، بخرید، و این میزان طلا، مکعبی با مساحت ۶۷ فوت را پر می کند. از طرفی با ارزش مبالغ طلای کنونی، می توانید تمام – نه بعضی از زمین های کشاورزی ایالات متحده را خریداری کنید. بعلاوه، می توانید ۱۰ پالایشگاه نفت اکسان موبیل (۳۳) را بخرید وا تریلیون از پول در گردش را نیز داشته باشید. یا می توانید یک مکعب بزرگ فلز بخرید. کدام یک را انتخاب می کنید؟ کدام یک از آنها ارزش بیشتری ایجاد می کند؟

سی ان ان، ۱۹ اکتبر ۲۰۱۰

ارزش نقدینگی

وارن بافت :

پشت اسکناس دلار آمریکا این جمله نوشته شده است، «ما به خدا اعتماد داریم.» فکر می کنم اگر الیزابت وارن (۳۴) مسئول دفتر چاپ و نشر دولت بود، به جایش این جمله را مینوشت، «ما به دولت اعتماد داریم» چون این تنها حقیقت نهفته فراسوی پول کاغذی است. دولت ها می توانند اقداماتی انجام دهند که از ارزش پول کاسته شود، و برخی اوقات در برهه های زمانی بسیار کوتاه. و من فکر می کنم این همان مسئله ای است که بسیاری از مردم این کشور بابت آن نگران هستند.

نکات کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی
نکات کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی

سی ان بی سی، ۲ می ۲۰۱۱

حفظ نقدینگی

وارن بافت: آن دسته از سرمایه گذارانی که اکنون به نقدینگی اتکاء دارند، شرط می بندند که می توانند بعدها حرکت خود را به شکل مؤثری از آن جدا کنند. آنها با انتظار برای شنیدن اخبار جدید، این توصیه وین گرتسکی (۳۵) را نادیده می گیرند، «من به سرعت به سمتی که گوی می رود اسکیت می کنم، نه جایی که قبلا در آن بوده است.» 

نیویورک تایمز، ۶ اکتبر ۲۰۰۸

فصل ۲: وال استریت و سرمایه گذاری ریسک پذیر

ارزش وال استریت

وارن بافت : ماهیت وال استریت به گونه ای است که به طور کلی به نسبت تعداد افرادی که در آن فعالیت می کنند، ضریب هوشی آنها و انرژی که صرف می کنند، پول زیادی ایجاد می کند. آنها سخت کار می کنند، و انسانهای باهوشی هستند. اما به سختی یا با هوشمندی کسی که در جایی سد می سازد، یا بسیاری از سایر مشاغل کار نمی کنند.

اظهاراتی در کمیسیون بررسی بحران مالی، ۲۶ | می ۲۰۱۰

سرمایه گذاران در سرزمین عجایب

وارن بافت: به نظر می رسد بسیاری از دستیارها [مشاوران سرمایه گذاری، نوادگان مستقیم ملکه داستان آلیس در سرزمین عجایب هستند که می گفت، «چرا، بعضی وقتها قبل از صبحانه شش رخداد غیرممکن را باور کرده ام.» مراقب مشاور چرب زبانی باشید که ذهن شما را با خیال و توهم، و جیب خودش را با حق العمل ها پر می کند.

مقاله پیشنهادی:  کاربرد هوش مصنوعی در فارکس (شرایط ترید+ بهترین ربات های معاملات فارکس)

نامه هایی به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه 2008

حفظ اعتدال در بازار

وارن بافت : شما در بازار با افراد احمق بسیاری سروکار دارید؛ بازار به مانند یک کازینوی بزرگ است و همه در آن سرگردانند. اگر بتوانید به شرکت پپسی(۳۶) بچسبید، وضعیت خوبی خواهید داشت.

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۷۴

ایده های بد در وال استریت

وارن بافت: تقریبا هر کسی که در وال استریت می شناسم به اندازه من ایده های خوب داشته است، اما ایده های خیلی بدی هم داشته است.

نامه به دانشکده نوتردام، بهار ۱۹۹۱

اصطلاحات نامناسب

وارن بافت: اصطلاحات نامناسب، دشمن تفکر خوب است. وقتی شرکت های فعالان حرفهای سرمایه گذاری از اصطلاحاتی از قبیل EBITDA (سودهای قبل از کسر بهره، مالیات، استهلاک و کم ارزش شدن) (۳۷) یا پروفرم (پیش فاکتور) (۳۸) استفاده می کنند، از شما می خواهند بدون فکر کردن، مفاهیمی را بپذیرید که به شکل خطرناکی معیوب هستند.

نامه به سهام داران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۲|

سرمایه گذاری با ریسک بالا

وارن بافت: همیشه این امکان وجود داشته است که شما یک دارایی پرارزش مثل فلزات گرانبها خریداری کنید که پس از مدتی قیمت آن افزایش پیدا می کند، مردم فراموش می کنند که این طبقه دارایی نمایانگر چه چیزی است و فقط شیفته این حقیقت می شوند که هفته پیش یا ماه پیش قیمت آن بالا رفت و همسایه آنها که کم هوش تر از آنهاست، پول خیلی زیادی به جیب زده است و حالا همسرش به او می گوید، اصلا چرا در زمینه طلا یا هر چیزی مثلا سهام اینترنت سرمایه گذاری نمی کنی؟

سی ان بی سی، ۲ می ۲۰۱۱

سود بردن از حباب ها

وارن بافت : ما تلاش نمی کنیم از حباب ها منفعت کسب کنیم. ما فقط سعی می کنیم از ورشکست شدن در اثر آنها اجتناب کنیم و تاکنون وضعیت مطلوبی داشته ایم.

سخنان انگیزشی و پند آموز وارن بافت درباره سرمایه گذاری - جملات وارن بافت آموزنده

سی ان بی سی، ۲ می ۲۰۱۱

فشار همتایان و علت حبابها

وارن بافت: وقتی همسایه شما از طریق خرید سهام اینترنت پول خیلی زیادی به دست آورده است، خودتان میدانید و همسرتان نیز می گوید، با اینکه شما باهوش تر از او هستید، او از شما ثروتمندتر است، پس چرا شما این کار را نمی کنید؟ وقتی این روند به مرحله مهمی می رسد، وقتی معاملات روزانه جریان پیدا می کند، به سختی می توان فهمید چه روی خواهد داد.

مقاله پیشنهادی:  کسب درآمد از فارکس: روش های درآمدزایی فارکس بدون سرمایه!

اظهاراتی در کمیسیون بررسی بحران مالی، ۲۶ می ۲۰۱۰

یک حباب دیگر

وارن بافت: شاید این شعار سیلیکون والی را که به سپر اتومبیل ها می چسباندند به خاطر داشته باشید،

خدایا، لطفا یک حباب دیگر.» متأسفانه، این آرزو بلافاصله برآورده شد، به گونه ای که تقریبا تمام آمریکایی ها به این باور رسیدند که قیمت خانه برای همیشه افزایش خواهد داشت.

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۸

وقتی حباب ها میترکند

وارن بافت: اوضاع خوب، مثل زمانی است که سیندرلا در قصر پادشاه است. او می داند که نیمه شب همه چیز تبدیل به کدوحلوایی و موش می شود، اما چنان شاد و رقصان است که متوجه گذشت زمان نمی شود، ضمن این که هیچ ساعتی هم روی دیوار نیست. و این همان اتفاقی است که برای نظام سرمایه داری افتاد. وقتی حبابها باد می کنند، وضعیت بسیار خوشایندی داریم و همه فکر می کنیم قرار است پنج دقیقه قبل از نیمه شب خارج شویم، اما هیچ ساعتی روی دیوار نیست.

۲۳ مارس ۲۰۱۱

استفاده بیش از حد از وام (اهرم مالی)

وارن بافت: اهرم بیش از اندازه منجر به مشکل می شود. هر پدیده ای که ظهور می کند، نه الزاما در سیستم بانکی – بلکه می تواند در خانه باشد. این نگرش که شما باید با قرض گرفتن یا وام، چیزی را بخرید که نمی توانید تمام بهایش را بپردازید، ارزش ها و محدودیت های خودش را دارد. مردم گرایش بسیاری به استفاده از وام دارند چون وقتی سودآوری داشته باشد، بسیار برایشان خوشایند است. باید نوعی اهرم کنترل کننده وجود داشته باشد، و این اهرم در خصوص افرادی که از وام های مسکن استفاده می کنند، به کار می رود. این نگرش که مردم خانه ای را با ۲ تا ۳ درصد پیش پرداخت خریداری کنند، مشکل ساز است.

سخنرانی برای دانشجویان مدیریت بازرگانی دانشگاه نوتردام، بهار ۱۹۹۱

یافتن معاملات عظیم

وارن بافت: قرار نیست دنیا معاملات عظیم بازارهای مالی و بورس را به شما نشان دهد. این خود شما هستید که باید آنها را پیدا کنید.

 

سخنان آموزشی و پند آموز وارن بافت از زبان خودش

 

دانشگاه کلمبیا، ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹

روزنامه ها

وارن بافت : بگذارید ببینیم- روزنامه ها جهنمی هستند که تجارت آنها به مراتب از کاری مثل تولید اتصال دهنده های اتومبیل های ریلی جالب تر است. گرچه من در عملیات ویراستاری روزنامه هایی که صاحبشان هستم، دخالتی ندارم، اما از این که بخشی از مؤسساتی باشم که به شکل گیری جامعه کمک می کنند، واقعا لذت می برم.

روزنامه وال استریت، ۳۱ مارس ۱۹۷۷

روش افکارسنجی

وارن بافت: طی سالیان گذشته برای آشنا شدن با کسب و کارها، به شدت کار کردم. روش کار من به این ترتیب بود که میرفتم بیرون و از روشی که فیل فیشر (۵۲) افکارسنجی می نامید، استفاده می کردم. می رفتم بیرون، با مشتری ها، در برخی موارد کارکنان سابق، با تأمین کنندگان و می توان گفت با هر کسی صحبت می کردم. هر بار کسی را در صنعتی می دیدم – فرض کنیم به صنعت زغال سنگ علاقمند بودم. می رفتم بیرون و از هر شرکت زغال سنگ دیدن می کردم و از هر مدیرعاملی می پرسیدم، «اگر می خواستید فقط سهام یک شرکت زغال سنگ را خریداری کنید که متعلق به خودتان نبود، کدام را ترجیح میدادید، و چرا؟»

و به این ترتیب شما تمام این اطلاعات را کنار هم قرار میدهید و پس از مدتی، شناخت خیلی خوبی از این کسب و کار دارید.

کنفرانس دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

با کارگزارها صحبت نکنید

وارن بافت : هرسال، صدها گزارش سالیانه را مطالعه می کنم. با هیچ کارگزاری صحبت نمی کنمنمی خواهم با کارگزاران صحبت کنم. مردم قصد ندارند ایده های خیلی خوب به شما بدهند.

سخنان آموزشی و پند آموز وارن بافت از زبان خودش

 

سخنرانی برای دانشجویان مدیریت بازرگانی دانشگاه نوتردام، بهار ۱۹۹۱

شناخت محدوده دانسته های خود

نکته مهم این است که بفهمید چه چیزی را میدانید و چه چیزی را نمی دانید. اگر بتوانید دایره دانسته هایتان را گسترش دهید، خیلی خیلی بهتر است. بدیهی است اگر بتوانید شمار بسیاری از کسب و کارها را بشناسید، شانس بهتری برای موفقیت دارید تا اینکه فقط تعداد کمی را بشناسید. نکته مهم این است که محیط دایره اعتماد به نفس خود را بشناسید و در همان دایره عمل کنید.

هر قدر این دایره بزرگ تر باشد، بهتر است. اما در صورتی که چیزی درون دایره من نباشد، من نباید در آن بازی شرکت کنم. من این نکته را از قهرمان شطرنج نروژی که فقط ۲۰ سال دارد، آموختم. شاید فکر کنید من با ۸۰ سال سن از او بهترم، اما این طور نیست و اگر با او بازی کنم، او مرا شکست خواهد داد. او با سه حرکت مرا شکست می دهد. اینکه به نفستان اجازه بدهید به شما بگوید، در حوزه ای شایستگی دارید، در حالی که این حقیقت ندارد، بی فایده است.

تا جایی که من بتوانم آن خط را به درستی ترسیم کنم، عملکرد خوبی خواهم داشد، و تا جایی که نتوانم، عملکرد خوبی نخواهم داشت. شرکت اپل را درنظر بگیرید، آیا من می توانستم چیزی را که پنج سال قبل اتفاق افتاد، ببینم؟ نه. اما استیو جابز آن را دید. این در ذهن او و سایر مردم بود. من در محدوده درک خودم عمل خواهم کرد.

۲۳ مارس ۲۰۱۱ 

رشد در مقابل سود

من و چارلی از شرکتهایی که نمی توانیم آینده آنها را ارزیابی کنیم، اجتناب می کنیم، ولو اینکه محصولات هیجان انگیزی داشته باشند. در گذشته، مردم برای پیش بینی رشد افسانه ای که در انتظار صنایعی همچون اتومبیل سازی (۱۹۱۰)، هواپیماسازی (۱۹۳۰)، و تلویزیون (۱۹۵۰) بود، نیاز به هوش چندانی نداشتند. با این حال حتی در آن زمان، آینده در برگیرنده نیروهای رقابتی بود که می توانست تقریبا تمام شرکتهایی را که وارد این صنایع می شدند، نابود کند.

حتی شرکت هایی که باقی می ماندند، با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کردند. این که من و چارلی می توانیم رشد چشمگیر پیش روی یک صنعت را به وضوح ببینیم، به این معنا نیست که می توانیم درباره حاشیه های سود و بازده سرمایه آن قضاوت کنیم، چون عرصه جنگ رقبا برای برتری جویی خواهد بود. ما در برکشایر روی شرکتهایی متمرکز خواهیم شد که بتوانیم تصویر سود آنها را به مدت چند دهه آتی به شکل منطقی پیش بینی کنیم.

مقاله پیشنهادی:  کسب درآمد بدون سرمایه! کسب درآمد اینترنتی+کار در دنیای واقعی

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۱۰

خرید شرکت ها در مقابل سهام

من و چارلی در صدد خریدن شرکتهایی هستیم که (۱) کسب و کار آنها برای ما قابل فهم باشد؛ (۲) وضعیت اقتصادی آنها در بلندمدت قابل توجه باشد؛ (۳) مدیریت توانمند و قابل اعتمادی داشته باشد؛ و (۴) برچسب قیمت معقولی داشته باشند. ما می خواهیم کل آن شرکت را بخریم، یا در صورتی که مدیران شریک ما باشد، دست کم ۸۰ درصد آن را بخریم. اما وقتی خریدهای مبتنی بر کنترل کیفیت میسر نباشند، همین ما را راضی می کند که سهام کوچکی از شرکت های عظیم را به روش خریدهای بازار سهام، ابتیاع نماییم. سهیم بودن در بخشی از سود یک شرکت موفق، بهتر از مالکیت کامل یک شرکت ناموفق است.

سخنان آموزشی و پند آموز وارن بافت از زبان خودش

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۸

جست و جوی فیلها

جهانی که نمی توانم در آن بازی کنم (مثل شرکت های کوچک)، جذاب تر از جهانی شده است که می توانم در آن بازی کنم (شرکتهای بزرگ). من باید به دنبال فیل ها بگردم. شاید فیل ها به اندازه پشه ها جذاب نباشند. اما این دنیایی است که من باید در آن زندگی کنم.

سیز کندی

در حال حاضر، قیمت هر نیم کیلو شکلات سیزکندی ما به لطف هوش و زیرکی من ۱۱ دلار است… فرض کنیم همین نوع شکلات با قیمت ۶ دلار موجود باشد. آیا شما واقعا می خواهید در روز ولنتاین، وارد خانه شوید و آن را به همسرتان بدهید. منظورم این است، همسر شما که تمام تصاویر شکلات سیزکندی را در طول این سالها دیده است… و می گویید، عزیزم، امسال یک شکلات ارزان قیمت خریدم و بعد جعبه شکلات را به او می دهید؟ احتمالا این کار جواب نخواهد داد.

کنفرانس دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

کوکاکولا و شادمانی

کوکاکولا همراه همیشگی مردمان خوشحال در سرتاسر جهان است… در دیزنی لند یا دیزنی ورلد ، جام جهانی، یا المپیک و به طور کلی هرکجا که مردم خوشحال هستند. شادمانی و کوکاکولا دو یار دیرین هستند. حالا به من هرقدر که می خواهید پول بدهید و به من بگویید که می خواهید همین جایگاه را برای آرسی کولا در سرتاسر جهان ایجاد کنید، آیا ۵ میلیارد مردم جهان چنین تصویر مطلوبی درباره آرسی کولا دارند؟ شما نمی توانید این کار را انجام دهید. می توانید دست به کارهای احمقانه بزنید. می توانید هر کاری که می خواهید انجام دهید. می توانید در تعطیلات آخرهفته تخفیف بدهید و هر چیزی، اما نمی توانید به این هدف دست پیدا کنید. و این همان ویژگی است که در هر کسب و کار به آن نیاز دارید.

مقالات مرتبط

1 نظر در “سخنان و ایده های وارن بافت درباره سرمایه گذاری و زندگی”

 1. آیا میخواهید وارد دنیای بیت کویین وارز دیجیتال شوید؟
  بنا به دلایل زیر من به شما بزرگترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی یعنی( نوبیتکس) را پیشنهاد میکنم.
  1- کاربران زیاد و فعال، حجم معامله بیت کوین روزانه این صرافی بالای 200 میلیارد تومان هست.
  2- قیمت بسیار مناسب بدلیل خرید و فروش بدونه واسطه
  3- دارای پشتیبانی متعهد و بسیار خوب
  4- امکان برداشت سریع ریالی با معرفی حساب بانک آینده
  5-احراز هویت بسیارآسان و راهنمای کامل تمامی مراحل از ثبت‌نام تا خرید و فروش رمز ارزها با فیلم های آموزشی
  6-امنیت شناسایی دوعاملی
  7- تخفیف بر روی کارمزدها در صورت وارد کردن کد معرف تخفیف دار در زمان ثبت نام
  8- ارائه درگاه دریافت و پرداخت ارز دیجیتال
  9-امکان معامله تتر به ارز دیجیتال و بر عکس
  نوبیتکس بستری امن، سریع و آسان جهت تبادل مستقیم بین خریداران و فروشندگان است.
  من در کادر لینک اتصال به سایت و کد تخفیف (273988) جهت استفاده دوستان قرار میدهم.                                

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا