تفاوت فارکس با بورس+ شباهت، مقایسه+ تفاوت بورس و فارکس چیست؟

تفاوت فارکس با بورس

تعیین اینکه آیا فارکس بهتر از بورس (همان سهام) است یا بورس بهتر از فارکس، دشوار است. این دو بازار شباهت‌هایی با هم دارند اما نمی‌توان از تفاوت‌هایشان چشم‌پوشی کرد. از همه مهم‌تر در تصمیم‌گیری برای انتخاب فارکس یا بورس، انتخاب نهایی به خود شخص بر می‌گردد.
طبق بررسی‌های انجام شده توسط چارت ایران بین فارکس و بورس، فارکس گزینه پر ریسک تری است اما برای بازه‌های زمانی کوتاه مدت، در حالی که بورس برای رشد آهسته‌تر و بلند مدت بهتر است. البته این به نوع سرمایه‌گذاری‌ها در هر دو بازار هم‌بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک تصمیم نهایی بگیرید و نوع تجارتتان را مشخص کنید برای درک بهتر تفاوت بورس و فارکس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با بورس

بورس به‌عنوان بازار سهام هم شناخته می‌شود و یک بازار سازمان‌یافته است که برای خرید و فروش سهام، انواع اوراق بهادار یا کالاهای دیگر ایجاد شده است. نام بورس از منزل یک فرد هلندی گرفته شده که در گذشته، خریداران و فروشندگان در آنجا گرد هم می‌آمدند و به معامله می‌پرداختند.
وظیفه اصلی بورس «تضمین انجام معاملات منصفانه و منظم و همچنین انتشار اطلاعات قیمتی برای تمام اوراق و دارایی‌های معامله شده» است. بورس به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

 • بورس کالا
 • بورس اوراق بهادار

در بورس کالا معمولاً کالاها معامله می‌شوند؛ در حالی که در بورس اوراق بهادار، سهام شرکت‌ها و اوراق قرضه مورد معامله قرار می‌گیرند.

آشنایی با بورس

مقاله پیشنهادی:  بروکر ارانته [آموزش ثبت نام و کار با بروکر ارانته Errante]

آشنایی با فارکس

بازار فارکس جایی است که معامله‌گران از طریق یک شبکه الکترونیکی که نقش واسط بین بانکی را ایفا می‌کند، به تبادل ارزهای مختلف با نرخ مبادله‌ای مشخص می‌پردازند. این نرخ مبادله یا ضریب تبدیل بر اساس تعادل عرضه و تقاضای ارزهای گوناگون در بازار جهانی فارکس تعیین می‌شود.

نحوه کسب درآمد در فارکس

فارکس بیشتر از اینکه شبیه یک سرمایه‌گذاری باشد شبیه یک استراتژی تجاری است. بنابراین برد در فارکس بسیار فوری‌تر است؛ اما این اتفاق می‌تواند در مورد ضررها هم صادق باشد. زمان‌بندی معامله برای فارکس بسیار مهم است و به‌عنوان یک معامله‌گر باید بفهمید کدام جلسه فارکس (جلسه آسیایی، جلسه لندن یا جلسه نیویورک) برای شما بهترین کارایی را دارد.

نحوه کسب درآمد در فارکس

نحوه کسب درآمد در بورس

اگر به‌دنبال خرید و نگهداری و سرمایه‌گذاری بلند مدت هستید، بازار سهام گزینه بهتری است. سرمایه‌گذاری در سهام بلو چیپ یا ETF (صندوق قابل معامله در بورس) امن‌ترین گزینه برای معامله گران است؛ زیرا آن‌ها سهامی با نوسان کم هستند. نوسانات بالا به این معنی است که قیمت در یک دوره زمانی کوتاه به‌شدت نوسان خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی:  بروکر اپو فایننس (ثبت نام+ احراز هویت در اپوفایننس)

بلو چیپ‌ها سهامی هستند که بسیار خوب و از نظر مالی سالم هستند. آن‌ها از اکثر سقوط‌ها جان سالم به در می‌برند و سال‌ها برای سرمایه‌گذاران قابل‌اعتمادند. این‌ها سهامی هستند که عموماً نوسانات کم‌تری دارند و می‌توانند رشد ثابتی را در طول سالیان متمادی ایجاد کنند. بررسی قیمت سهام در یک دوره زمانی طولانی در مقایسه با مدت زمان کوتاه بسیار مهم است.

تفاوت بورس و فارکس در چیست؟

تفاوت فارکس و بورس را می‌توان از طریق موارد زیر بررسی کرد:

 • دارایی‌ها

تفاوت فارکس و بورس در وهله اول به نوع دارایی‌های موجود در هر کدام از بازارها بر می‌گردد. شما در بازار فارکس با ارزهای خارجی معامله می‌کنید. معامله گران بر اساس نحوه عملکرد یک ارز در برابر ارز دیگر، حدس و گمان‌هایی می‌زنند؛ اما دارایی‌های اولیه در بورس یا بازار سهام، سهام در شرکت‌ها و اوراق بهادار هستند. به‌عنوان یک سهامدار شما در موفقیت شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنید و می‌توانید از طریق افزایش ارزش و سود سهام از رشد آن بهره‌مند شوید.

تفاوت بورس و فارکس

 • نقدینگی

یکی از مهم‌ترین تفاوت فارکس و بورس «بحث نقدینگی» است. نقدینگی به این موضوع اشاره دارد که چگونه می‌توان یک دارایی را به سرعت و به راحتی در بازار خرید یا فروخت بدون اینکه باعث تغییر قیمت قابل‌توجهی شود. فارکس با حجم معاملات روزانه 7 تریلیون دلار یکی از نقد شونده‌ترین بازارهای مالی در جهان است. حجم بسیار زیاد در معاملات ارزی امکان انجام معاملات سریع و با حجم بالا با حداقل تغییرات قیمت را فراهم و مزیتی در سرعت و ثبات قیمت ایجاد می‌کند. این ویژگی به‌ویژه برای معامله‌گرانی که باید مبالغ هنگفت را به سرعت جابه‌جا کنند یا مکرراً معامله کنند مفید است.
در مقابل، نقدینگی بازار سهام به‌طور گسترده‌ای در سهام و بورس‌های مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله اندازه شرکت و تأثیر بورس بر می‌گردد.

مقاله پیشنهادی:  بروکر ویندزور Windsor: [ثبت نام در بروکر ویندزور]

 • تأثیر عوامل مختلف بر قیمت بازار

درک اینکه چه چیزی بر قیمت دارایی‌هایی که معامله می‌کنید تأثیر می‌گذارد، می‌تواند بینش لازم برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه معاملاتی را در اختیار شما قرار دهد.
قیمت ارز در درجه اول توسط شاخص‌های اقتصادی ملی مانند نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، ارقام بیکاری و داده‌های تورم تعیین می‌شود. ثبات سیاسی و رویدادها در کشورهای میزبان ارز، همراه با رویدادها و بحران‌های اقتصادی جهانی نیز به نوسانات قابل‌توجه قیمت کمک می‌کند. این پویایی‌ها، بازار فارکس را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند.
در مقایسه با فارکس، قیمت سهام تحت تأثیر طیف گسترده‌تری از عوامل قرار می‌گیرد. سلامت مالی یک شرکت که در درآمد، بدهی و سودآوری منعکس می‌شود عامل کلیدی است. عملکرد صنعت و شرایط اقتصادی گسترده‌تر نیز نقش مهمی در شکل دادن به قیمت سهام دارند. علاوه بر این‌ها، احساسات بازار ناشی از ادراک و واکنش سرمایه‌گذاران به گزارش‌های خبری می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر ارزش‌گذاری سهام تأثیر بگذارد.

 • ساعات تجارت

یکی از تفاوت بورس و فارکس «ساعات تجاری فعالیت در این بازارها» است. بازار فارکس 24 ساعت شبانه‌روز و 5 روز هفته کار می‌کند. فارکس زمانی که بازارهای استرالیا، یکشنبه عصر باز می‌شوند شروع و جمعه با بازارهای نیویورک بسته می‌شود. این عملیات شبانه‌روزی انعطاف‌پذیری را برای معامله گران در سراسر جهان فراهم می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد در ساعات مختلف معامله کنند.

تفاوت فارکس و بورس
ساعات کاری بازار سهام بسیار محدودتر از فارکس است و معمولاً محدود به ساعات کاری استاندارد کشوری است که بورس در آن قرار دارد؛ به‌عنوان‌مثال بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) از دوشنبه تا جمعه از ساعت 9:30 صبح تا 4:00 بعد از ظهر به وقت شرقی کار می‌کند یا بورس لندن در ساعت 8 صبح باز می‌شود و در روزهای هفته در ساعت 16:30 بسته می‌شود.

مقاله پیشنهادی:  فرزاد وجیهی یکی از بهترین تریدرهای ایرانی: مصاحبه با فرزاد وجیهی!

 • قدرت نفوذ

تفاوت فارکس و بورس را می‌توان از جنبه قدرت نفوذ هم بررسی کرد. اهرم در معاملات، ابزاری است که سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد موقعیت‌های بزرگ‌تر را با مقدار پول کم‌تری کنترل کنند.
نسبت اهرمی 10:1 را در نظر بگیرید. اگر 1000 دلار سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید موقعیتی به ارزش 10000 دلار داشته باشید. این برنامه‌ریزی به‌طور قابل ملاحظه‌ای سود بالقوه شما را افزایش می‌دهد؛ اما زیان‌های احتمالی را نیز بیشتر می‌کند زیرا آن‌ها بر اساس ارزش کامل معامله محاسبه می‌شوند نه فقط سرمایه‌گذاری اولیه شما.
اهرم به‌طور گسترده در بازارهای مالی مختلف استفاده می‌شود؛ اما در فارکس بیشتر از سهام رایج است. در بازار فارکس، نسبت‌های اهرمی برای جفت ارزهای اصلی می‌تواند به 30:1 در اروپا و 50:1 در ایالات متحده برسد و به معامله‌گران خرده فروش اجازه دهد تا موقعیت‌های بزرگی را با سرمایه نسبتاً کم به دست آورند. در مقابل، اهرم در بازار سهام ایالات متحده معمولاً محافظه‌کارانه‌تر است. این اهرم کم‌تر به معنای ریسک بالقوه کم‌تر اما و بازده سود کم‌تر در مقایسه با فارکس است.

 • تفاوت مقدار اسپرد در بورس و فارکس

اسپردها به تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی (بید و اسک) اشاره دارند. به‌طور متوسط این مقدار در بازار فارکس کم‌تر از بورس است؛ اگر چه برخی سهام‌های بزرگ مثل اپل اسپرد محدودی دارند، این امر برای اکثر سهام‌های دیگر صادق نیست.
در بازار فارکس، ارزهای اصلی یعنی یورو (EUR)، دلار آمریکا (USD)، پوند انگلیس (GBP)، ین ژاپن (JPY)، فرانک سوئیس (CHF) و دلار کانادا (CAD) حضور دارند. به‌دلیل حجم بالای معاملات این جفت ارزها، اسپردهای آن‌ها محدود است. بنابراین در بلند مدت، هزینه معاملاتی در فارکس نسبت به سهام بسیار کم‌تر است.

 • نوسانات

تفاوت بورس و فارکس را می‌توان از منظر نوسانات هم بررسی کرد. نوسانات اصطلاحی است که درجه تغییر قیمت یک دارایی تجاری را در طول زمان نشان می‌دهد. بازار فارکس به‌دلیل نوسانات بالای خود شناخته شده به این معنی که قیمت‌ها می‌توانند در عرض چند دقیقه به‌طور چشمگیری تغییر کنند. این ویژگی در درجه اول به‌دلیل ماهیت جهانی بازار فارکس و جریان مداوم اخبار اقتصادی است که مستقیماً بر ارزش ارز تأثیر می‌گذارد.

مقاله پیشنهادی:  سایت کسب درآمد رایگان ایرانی: 12 سایت درآمدزایی ایرانی

شاخص‌های اقتصادی، تحولات ژئوپلیتیکی و تغییرات در احساسات بازار می‌تواند منجر به تغییرات سریع و قابل‌توجه قیمت شود. برای معامله‌گران این نوسانات بالا هم ریسک و هم فرصت را نشان می‌دهد و در صورت پیش‌بینی صحیح حرکات بازار، پتانسیل سود سریع را ممکن می‌سازد.

تفاوت بورس و فارکس از لحاظ نوسانات
از سوی دیگر، نوسانات در بازار سهام دارای ظرافت بیشتری است و بسته به نوع سهام بسیار متفاوت است. به‌طورکلی سهام بلوچی که نشان دهنده شرکت‌های بزرگ و با ثبات مالی هستند، نوسانات کم‌تری را نشان داده و ثبات بیشتری را ارائه می‌دهند؛ در مقابل سهام‌های پنی که به‌دلیل قیمت‌های پایین و ارزش بازار محدود شناخته می‌شوند، می‌توانند تغییرات قیمتی ناگهانی و شدید را تجربه کنند.

 • هزینه‌ معاملات

آخرین تفاوت فارکس و بورس بر سر «هزینه معاملات» است. کارگزاران فارکس در هنگام انجام یک معامله از «گسترش» یک جفت ارز کسب درآمد می‌کنند؛ در حالی که بازار سهام عموماً اسپرد و کارمزد کمیسیون را دریافت می‌کند.

شباهت بورس و فارکس

این دو بازار علاوه بر تفاوت‌های متعدد، شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؛ اما تفاوت بورس و فارکس به مراتب بیشتر است و به همین علت شباهت‌هایشان کم‌تر به چشم می‌آیند.

 • انجام معامله

هر فردی می‌تواند در بورس و فارکس به معامله بپردازد. حجم معاملات در این بازارها متفاوت است و افراد به روش‌های مختلفی در آن‌ها معامله می‌کنند. تنوع معاملات، مزایا و سوددهی قابل‌توجهی برای افراد به همراه دارد. شما با توجه به اهداف و سرمایه‌تان می‌توانید بازار مناسب را برای سرمایه‌گذاری و معامله انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی:  ساعت باز شدن بازار فارکس و نیویورک (به وقت ایران)

 • دسترسی به معاملات

افراد می‌توانند از هر نقطه‌ای که باشند با استفاده از تلفن همراه به این بازارها دسترسی پیدا کنند؛ به عبارت دیگر، دسترسی به این بازارها تقریباً برای همه افراد یکسان است و شما می‌توانید با ورود به پنل کاربری خود در بورس یا فارکس به معامله بپردازید.

 • سود دهی

همه ما می‌دانیم که هدف از شرکت در بازارهای مالی مختلف و انجام معاملات «دستیابی به درآمد بالا» است. در هر یک از این بازارها می‌توانید به سود دهی برسید؛ اما برای دستیابی به این هدف و کسب درآمد قابل‌توجه، نیاز به تجربه و آشنایی با بازار دارید.

سرمایه‌گذاری در بورس و فارکس برای چه کسانی خوب است!!

به نقل از وب‌سایت “statrys.com” انتخاب بین فارکس و سهام به سبک معاملاتی شخصی شما، تحمل ریسک‌پذیری و اهداف مالی‌تان بستگی دارد اما در ادامه یک راهنمای ساده برایتان آوردیم تا انتخاب بین این دو بازار برایتان راحت‌تر شود:

سرمایه‌گذاری در بورس و فارکس

مقاله پیشنهادی:  سیگنال فارکس (کانال سیگنال فارکس رایگان تلگرام حرفه ای!)

 • چه کسانی باید تجارت فارکس را انتخاب کنند؟

 1. معامله‌گران انعطاف‌پذیر و سریع: بازارهای فارکس 24 ساعت شبانه‌روز در طول روزهای هفته کار می‌کنند و برای کسانی که برنامه‌های نامنظم دارند یا از تجارت در یک محیط پویا لذت می‌برند، انعطاف‌پذیری عالی ارائه می‌دهند.
 2. معامله گرانی با تحمل ریسک بالا: با امکان استفاده از اهرم بالا، معاملات فارکس پتانسیل سود قابل‌توجهی را از حرکات نسبتاً کوچک قیمت ارائه می‌دهند. اگر از معاملات سریع لذت می‌برید و یک استراتژی مدیریت ریسک قوی دارید، فارکس می‌تواند برای شما ایده‌آل باشد.
 3. علاقه‌مندان به بازار جهانی: اگر به سیاست و اقتصاد جهانی علاقه‌مندید و درک می‌کنید که چگونه این عوامل بر ارزش ارز تأثیر می‌گذارند، فارکس بستری برای سرمایه‌گذاری در رویدادهای بین‌المللی و اطلاعیه‌های اقتصادی فراهم می‌کند.
 • چه کسانی باید به بورس فکر کنند؟

 1. سرمایه‌گذاران بلندمدت: اگر رویکرد استراتژیک‌تر را برای سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهید، ممکن است سهام برایتان مناسب‌تر باشد. معاملات سهام به شما این امکان را می‌دهند که سرمایه‌گذاری‌های خود را برای مدت طولانی نگه دارید و به‌طور بالقوه از رشد شرکت و سود سهام بهره‌مند شوید. این اتفاق می‌تواند منجر به بازده قابل‌توجهی شود.
 2. معامله گران روتین گرا: کسانی که معامله در ساعات تعیین شده را ترجیح می‌دهند و دوست دارند بین زمان معامله و زمان شخصی تفکیک واضحی داشته باشند، از ساعات کاری بازار سهام لذت خواهند برد. از آنجایی که بورس‌ها در ساعات کاری استاندارد فعالیت می‌کنند، لازم نیست نگران تغییرات بازار یک شبه باشید که بر معاملات شما تأثیر می‌گذارند.
 3. افراد ریسک گریز: اگر در سرمایه‌گذاری محتاط هستید و بازار با ثبات‌تر و قابل پیش‌بینی تر را ترجیح دهید، سهام معمولاً نوسانات کم‌تری نسبت به فارکس ارائه می‌دهد..

مقاله پیشنهادی:  آموزش کندل شناسی حرفه ای (دانلود رایگان ویدئوهای مقدماتی، پیشرفته)

بالاخره بورس یا فارکس!

با توجه به وضعیت اقتصادی پیچیده و دشوار در ایران، انتخاب مناسب و هوشمندانه بین این دو بازار برای سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد. مردم به‌دنبال راهی هستند تا ارزش پول و سرمایه‌شان را حفظ کرده و از تأثیرات تورم سنگین رها شوند. برای این منظور، داشتن دانش تخصصی و شناخت عمیق از هر بازار ضروری است.
هر دو بازار دارای ویژگی‌ها و شرایط خاص خود هستند، هر بازاری ریسک‌های خاص خود را نیز دارد؛ این دو بازار نیز از این قاعده مستثنا نیستند. اساساً هیچ یک از این بازارها تضمینی برای سودآوری یا موفقیت شما نمی‌دهند و بسیاری از عوامل مانند میزان سرمایه، تجربه، تحمل ریسک و اهداف سرمایه‌گذاری شما در این انتخاب دخیل هستند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره تفاوت بورس و فارکس به‌طور کامل با هم صحبت کردیم. تصمیم برای تجارت فارکس یا سهام بستگی به اهداف مالی، زمان در دسترس بودن و ریسک‌پذیری شما دارد. هر دو بازار را با سرمایه‌گذاری‌های کوچک یا شبیه‌سازی‌شده بررسی کنید تا ببینید چه چیزی به بهترین نحو با سبک معاملاتی شما سازگار است. در نهایت هر دو مسیر فرصت‌های قابل‌توجهی را برای گسترش دانش مالی و رشد سرمایه‌گذاری شما ارائه می‌دهند. انتخاب شما چیست!

منابع:

https://www.skrill.com/en/skrill-news/forex/forex-vs-stocks-which-is-better/

https://statrys.com/blog/forex-vs-stock-market

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا