مدیریت سرمایه در فارکس، بازارهای جهانی (۱۰۰٪ قوانین+ مراحل)

مدیریت سرمایه در فارکس
فهرست محتوا نمایش

مدیریت سرمایه مانند رژیم گرفتن و ورزش کردن است؛ یعنی در حالی که اکثر معامله‌گران به آن اهمیت می‌دهند اما تعداد کمی در زندگی واقعی آن را پیاده‌سازی می‌کنند. مدیریت سرمایه هم دقیقاً مانند تغذیه سالم و تناسب‌اندام می‌تواند یک فعالیت سنگین و ناخوشایند به نظر برسد و معامله‌گران را مجبور کند که دائماً موقعیت‌های خود را نظارت کنند یا ضررهای لازم را متحمل شوند. در حقیقت افراد کمی دوست دارند این کار را انجام دهند. نقطه عطف ماجرا اینجاست که ما قرار است در این مقاله چارت ایران به شکل دیگری نحوه مدیریت سرمایه در فارکس را به شما یاد دهیم و ضرورت آن را برایتان شرح دهیم.

مدیریت سرمایه در فارکس چگونه است؟

اکثر معامله‌گران می‌خواهند بدانند چه جفت ارزی را معامله کنند؟ چه کالایی را بخرند؟ چه زمانی بازار حرکت می‌کند؟ شکی نیست که دانستن اینکه چه زمانی باید این اتفاقات رخ دهد بسیار مهم است؛ اما دانستن نحوه تخصیص وجوه به هر تجارت نیز اهمیت دارد.

برای بسیاری از معامله‌گران، عدم اجرای یک استراتژی معاملاتی با مراحل نحوه تخصیص سرمایه خود به هر معامله می‌تواند تفاوت بین موفقیت و شکست را نشان دهد. به همین دلیل است که یادگیری استراتژی‌های مدیریت سرمایه مناسب که می‌تواند عملکرد معاملات را افزایش دهد بسیار مهم است.

مقاله پیشنهادی:  فارکس چیست؟ ۱۰۰٪ نکات بازار فارکس + همه چیز درباره فارکس!

مدیریت سرمایه در فارکس یک تاکتیک حیاتی است که همه معامله‌گران باید برای حفظ سرمایه خود از آن استفاده کنند. با مدیریت ریسک و اندازه معاملات خود، معامله‌گران می‌توانند اطمینان حاصل کنند که می‌توانند برای مدت طولانی در بازار بمانند و از فرصت‌های تجاری سودآور به نفع خود استفاده کنند. هدف از مدیریت سرمایه برای معامله‌گران «محدود کردن ریسک و دستیابی به رشد هر چه بیشتر در حساب معاملاتی با افزایش یا کاهش اندازه موقعیت‌ها» است.

نداشتن مدیریت سرمایه چه بلایی بر سرمان می‌آورد!!

نداشتن مدیریت سرمایه چه بلایی بر سرمان می‌آورد!!

به نقل از “axi” خطرات نداشتن برنامه مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی به شرح زیر هستند:

از دست دادن تمام سرمایه تجاری که به‌سختی به دست آوردید

حقیقت این است که وقتی به معامله می‌پردازید، ممکن است بیشتر از آنچه که با آن شروع کردید را از دست بدهید. وقتی زیان‌ها خیلی بزرگ شوند هم قطعا از بازی خارج می‌شوید. به همین علت حفظ سرمایه برای معامله‌گران بسیار حیاتی است تا در بازی باقی بمانند.

عدم آگاهی در مورد میزان ریسک لازم در هر موقعیت

معامله‌گران باید بدانند که بر اساس اندازه حساب و نوسانات موجود در فارکس، چقدر باید ریسک کنند. آن‌ها نمی‌توانند فقط با همان مقدار دلاری که دارند معامله کنند و انتظار یک منحنی صاف و رو به رشد سهام را داشته باشند.

اعتقاد به اینکه یک معامله «در نهایت شما را آزاد می‌کند»

احتمالاً این جمله را بارها و بارها شنیدید «تنها چیزی که نیاز دارید یک تجارت شگفت‌انگیز است تا به کمک آن با شغل همیشگی‌تان خداحافظی کنید.» اما این جمله همیشه درست نیست و معاملات اینگونه نیستند. معامله‌گران باید از این طرز فکر دوری کنند و به جای آن به دنبال یکپارچگی باشند و یاد بگیرند که چگونه برتری خود را در بازارها به شیوه‌ای ثابت و اصولی اعمال کنند.

ناآگاهی از نحوه اضافه شدن به معاملات برنده

اصل معاملات این است که زیان را کوتاه کنید و اجازه دهید سود ادامه پیدا کند. معامله‌گران علاوه بر اجازه دادن به سود باید گزینه «اضافه شدن به موقعیت‌های برنده» را هم به لیستشان اضافه کنند. این موضوع بستگی به نوع سیستمی دارد که آن‌ها دارند.

مقاله پیشنهادی:  آموزش فارکس ویدئویی 0 تا 100 با رضا خانتاراج

درگیری با «معاملات انتقامی»

معاملاتی که به واسطه احساسات انجام می‌شوند، منطقی و حساب شده نیستند؛ پس باید حساب معاملاتی سالمی داشته باشید. معامله‌گران باید هر کاری که می‌توانند برای دوری از اینگونه معاملات انجام دهند. هر معامله باید مستقل از معامله قبلی باشد.

درگیری با «معاملات انتقامی»

عدم آگاهی از زمانی که باید کم‌تر معامله کنید

خطر بزرگ دیگری که برخی از معامله‌گران را تهدید می‌کند «ترکیب معاملات انتقام‌جو با یک دوره زمانی از معاملات زیان‌آور» است. معامله‌گر آماتور به‌شدت هیجان‌زده می‌شود و با خودش فکر می‌کند “موقعیت بعدی من باید چقدر بزرگ باشد تا تمام زیان‌های قبلی‌ام را جبران کند و حتی به من سود دهد؟» در حالی که یک معامله‌گر حرفه‌ای معامله را متوقف می‌کند یا سرعت تجارت خود را کاهش می‌دهد.

کدام شرکت‌ها در مدیریت سرمایه بورس جهانی فعال هستند؟

مدیریت سرمایه در فارکس نیازمند حرفه‌ای بودن و تجربه کافی است. شما می‌توانید از تکنیک‌های متعددی برای این کار استفاده کنید. اهمیت مدیریت سرمایه در بورس جهانی به اندازه‌ای افزایش یافته که تکنیک‌های حرفه‌ای برای این کار کشف شدند. در حال حاضر شرکت‌های معتبر مدیریت سرمایه عبارت‌اند از:

 • شرکت بلک راک
 • شرکت بانک ملون
 • شرکت مورگان چیز
 • شرکت یوبی اس
 • شرکت چارلز شواب
 • شرکت آلیانز

معامله‌گران در ایران نمی‌توانند از خدمات این شرکت‌ها استفاده کنند. هدف ما از معرفی این شرکت‌ها نشان دادن اهمیت مدیریت سرمایه در معاملات بود. یادتان باشد هر چه از تکنیک‌های بهتری استفاده کنید، موفقیت به شما نزدیک‌تر می‌شود.

مقاله پیشنهادی:  اخبار فارکس: سایت فارسی اخبار فارکس (Forex)

قواعد مدیریت سرمایه

ما 12 نکته مهم برای مدیریت سرمایه در فارکس را که هر معامله‌گری باید بداند را در اینجا جمع کردیم. با مطالعه و رعایت این نکات می‌توانید مدیریت سرمایه خوبی داشته باشید و احتمال سودآوری خود را افزایش دهید.

فقط چیزهایی را که می‌توانید از دست بدهید، معامله کنید

اولین نکته در آموزش مدیریت سرمایه در بازار فارکس و احتمالاً مهم‌ترین نکته برای هر معامله‌گر این است که فقط آنچه را که می‌توانید از دست بدهید معامله کنید. به‌عنوان یک معامله‌گر مبتدی فقط باید آنچه را که می‌توانید با آن معامله کنید به حساب معاملاتی خود واریز کنید نه بیشتر.

قواعد مدیریت سرمایه

ممکن است بخواهید حداکثر ضرر قابل قبول را در ماه تعیین کنید و در صورت رسیدن به این ضرر فوراً معامله را متوقف کنید. کل ایده این است که شما فقط سرمایه‌ای را به خطر می‌اندازید که در صورت از دست دادن، زندگی شما را به‌شدت تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. هرگز با پولی که نیاز دارید برای اقلام ضروری مانند اجاره، وام، غذا و … معامله نکنید. بازار فارکس یک ماشین پول‌ساز تضمینی نیست.

تصمیم بگیرید که در هر معامله چقدر می‌خواهید ریسک کنید

یکی از تکنیک‌های اصلی آموزش مدیریت سرمایه در بازار فارکس «تکنیک ریسک به ازای معامله» است. ریسک در هر معامله تعیین می‌کند که چه مقدار از حساب خود را در هر معامله به خطر بیندازید. به‌عنوان یک قاعده کلی «بیش از 2 تا 3 درصد از حساب خود را در معرض ریسک قرار ندهید تا سرمایه کافی برای مقاومت در برابر تأثیرات منفی روزهای بد داشته باشید». همیشه بهتر است یک ریسک کوچک را بپذیرید و حساب خود را به‌طور پیوسته رشد دهید تا اینکه بیش‌ازحد مصرف کنید و سرمایه تجاری خود را به باد دهید.

زیاد معامله نکنید

لازم نیست هر ساعت یا حتی هر روز معامله کنید. یادتان باشد بازار چیزی به شما بدهکار نیست و صبر و انضباط در پایبندی به استراتژی‌های معاملاتی به سودآوری شما کمک می‌کند. حتی اگر بهترین سیستم مدیریت سرمایه فارکس را داشته باشید اما بدون تجزیه‌وتحلیل بازار، چندین معامله انجام دهید به نتیجه مثبتی نمی‌رسید. معامله‌گرانی که بیش‌ازحد معامله می‌کنند، احساساتشان بر استراتژی معاملاتی که دارند غلبه می‌کند و در نهایت دچار ضرر می‌شوند. معامله بیش‌ازحد یکی از مضرترین عادت‌های یک معامله‌گر است.

	همیشه از دستور «توقف ضرر» استفاده کنید

از یک نقطه به بعد، ضرر بیشتر را متوقف کنید اما اجازه دهید سود شما ادامه پیدا کند

اگر تاکنون نکات معاملاتی را دنبال کردید پس ممکن است این ضرب‌المثل را شنیده باشید «زیان خود را کاهش دهید و اجازه دهید سودتان ادامه یابد». معامله‌گران حرفه‌ای فارکس این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها نسبت به باخت‌های خود بسیار بی‌تاب هستند و یک موقعیت بازنده را زودتر می‌بندند؛ اما بگذارید موقعیت‌های برنده ادامه پیدا کند. مبتدیان بازار برعکس عمل می‌کنند. آن‌ها اجازه می‌دهند زیان‌هایشان بالا برود به این امید که بازار بازگردد و به‌سرعت سودشان را به خاطر ترس از دست دادن می‌بندند.

مقاله پیشنهادی:  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ (بهترین سایت های تقویم اقتصادی فارکس)

همیشه از دستور «توقف ضرر» استفاده کنید

توقف ضرر مبنای اصلی مدیریت ریسک و سرمایه است و باید جزء لاینفک هر برنامه مدیریت سرمایه فارکس باشد. یک دستور توقف ضرر زمانی که قیمت به یک سطح از پیش تعیین شده رسید به‌طور خودکار موقعیت شما را می‌بندد و از ضرر بیشتر جلوگیری می‌کند. تمام استراتژی‌های مدیریت سرمایه معاملات فارکس باید شامل دستورات توقف ضرر باشد. بدون مشاهده استاپ لاس، یک حساب هر چقدر هم که بزرگ باشد محکوم به فناست.

اندازه پوزیشن یا حجم معاملات خود را به‌درستی محاسبه کنید

معامله با نسبت ریسک به پاداش (R/R) حداقل 1

تحقیقات نشان دادند معامله‌گرانی که با نسبت ریسک به سود 1 یا بالاتر معامله می‌کنند، به‌طور قابل‌توجهی سودآورتر از معامله‌گران با نسبت R/R زیر 1 هستند. نسبت ریسک به پاداش یا R/R به نسبت بین سود و زیان یک تجارت می‌گویند؛ به‌عنوان‌مثال اگر USD/JPY را با هدف سود 100 پیپ و توقف ضرر 50 پیپ خریداری کنید، نسبت R/R آن معامله 2 خواهد بود. سپس به مقدار نسبتاً کم‌تری از معاملات برنده برای شکستن نیاز دارید.

استفاده از ریسک و پاداش مناسب در معاملات فارکس بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا زمانی که معاملات شما با سود بسته شود، حساب معاملاتی رشد خوبی خواهد داشت اما زمانی که معامله با ضرر بسته شود، حساب حداقل کاهش می‌یابد و بسیار کم‌تر از مقدار سودی که از معاملات قبلی دریافت کردید عایدتان می‌شود.

اندازه پوزیشن یا حجم معاملات خود را به‌درستی محاسبه کنید

بسیاری از معامله‌گران نمی‌دانند چگونه حجم معاملات خود را به‌درستی محاسبه کنند تا ریسک تعریف شده هر معامله را حفظ کنند. اندازه موقعیت یا حجم معاملات در مدیریت سرمایه فارکس قابل‌توجه است؛ زیرا سود و زیان تجارت کاملاً به حجم معاملات بستگی دارد.

اندازه پوزیشن یا حجم معاملات خود را به‌درستی محاسبه کنید
انتخاب حجم معاملات مناسب در بازار فارکس بسیار مهم است؛ زیرا میزان ریسک هر معامله به‌طور مستقیم با حجم معاملات شما مرتبط است. برای محاسبه حجم معاملات می‌توانید از ماشین حساب فارکس Trendo استفاده کنید. در این ماشین حساب نقاط ورودی و خروجی تراکنش را برای حجم مورد نظر خود وارد می‌کنید و میزان ریسک، سود و زیان تراکنش را می‌فهمید. حجم معاملات بالاتر از مدیریت سرمایه یک شمشیر دو لبه است. آن سودهای بزرگ شده در معاملات برنده به زیان بزرگ‌تر در معاملات بازنده تبدیل می‌شود. بنابراین استفاده دقیق از اهرم ضروری است. چند نکته مهم در مورد حجم معاملات را فراموش نکنید:

 • هرچه حد ضرر شما کم‌تر باشد، می‌توانید از حجم بیشتری برای معاملات استفاده کنید.
 • هرچه سطح قدرت و ریسک شما بالاتر باشد، می‌توانید از حجم معاملات بیشتری استفاده کنید.
 • هرچه موجودی حساب شما بیشتر باشد، می‌توانید تراکنش‌های بیشتری را با لات یا حجم بالاتر انجام دهید.
 • در معامله به اهرم دقت کنید
مقاله پیشنهادی:  بروکر اپو فایننس (ثبت نام+ احراز هویت در اپوفایننس)

در معامله به اهرم دقت کنید

اهرم در بازارهای مالی مانند فارکس ابزاری است که یک کارگزار در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد تا فراتر از دارایی‌ها و موجودی موجود خود معامله کنند تا بتوانند معاملاتی با حجم بالاتر از سرمایه خود انجام دهند. معامله‌گر برای باز کردن یک موقعیت اهرمی از کارگزار خود پول قرض می‌کند.

برای مثال اگر معامله‌گری دارای اهرم 1:100 باشد، می‌تواند موقعیتی به ارزش 100000 دلار با تنها 100 دلار موجودی حساب خود باز کند. بنابراین اهرم بالا می‌تواند سود خوبی برای معامله‌گران به همراه داشته باشد؛ اما در صورت خرید حجم بالا، ریسک معاملات افزایش پیدا می‌کند و مدیریت سرمایه رعایت نمی‌شود. اگر چه معامله‌گر می‌تواند سود بیشتری کسب کند، اما این احتمال وجود دارد که سرمایه خود را خیلی سریع از دست دهد.

حریص نباشید

ترس و طمع از مخرب‌ترین احساسات در تجارت هستند. با تجربه، یاد خواهید گرفت که چگونه احساسات خود را مدیریت کنید تا در تصمیمات معاملاتی شما دخالت نکنند. حرص و آز، آسیب‌رسان هستند و شما باید در مورد آنچه می‌توانید از بازار به دست آورید واقع‌بین باشید. در بازار بیش‌ازحد معامله نکنید و اهداف سود غیرواقعی که دستیابی به آن‌ها غیرممکن است را تعیین نکنید.

از تریلینگ استاپ برای قفل کردن سود خود استفاده کنید

معامله‌ای با حد ضرر 10 پیپ و هدف سود 1000 پیپ احتمالاً منجر به ضرر خواهد شد. مدیریت صحیح سرمایه را نمی‌توان با ترس و طمع انجام داد و احتمالاً ضرر حساب افزایش خواهد یافت. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تمام نقاط مدیریت سرمایه می‌تواند توسط احساسات خراب شود؛ بنابراین کنترل احساسات برای مدیریت سرمایه ضروری است.

از تریلینگ استاپ برای قفل کردن سود خود استفاده کنید

یک سیستم مدیریت سرمایه فارکس کامل باید شامل انواع مختلف سفارشات توقف ضرر برای شرایط مختلف بازار باشد. اگر یک بازار در یک روند قوی است، ممکن است عاقلانه باشد که از یک توقف انتهایی استفاده کنید. به این ترتیب در حالی که روند ادامه دارد، سود شما برای همیشه قفل می‌شود؛ زیرا توقف پایانی به‌طور خودکار دستور توقف ضرر شما را جابه‌جا می‌کند. عقب افتادن یک استاپ ضرر به معنای حرکت آن در جهت معامله برنده است، که سود را قفل و ریسک شما را مدیریت می‌کند.

سود خود را برداشت کنید

بسیاری از معامله‌گران مقصر هستند که سود خود را نگرفتند یا برنامه منظمی برای انجام آن ندارند. اگر سود قابل‌توجهی در یک حساب معاملاتی به دست می‌آوردید، مقداری از آن را برداشت کنید، از آن لذت ببرید و با آن پول کاری ارزشمند انجام دهید. کسب سود از فارکس به شما احساس رضایت می‌دهد و می‌توانید با آرامش بیشتر روی معاملات دیگر تمرکز کنید.

مقاله پیشنهادی:  بروکر ارانته: آموزش ثبت نام و کار با بروکر ارانته (Errante)

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم یکی از اهداف مدیریت سرمایه فارکس «به حداکثر رساندن سود» شما است. برای این کار باید مراقب باشید. هرچه پول بیشتری در حساب معاملاتی خود داشته باشید، احتمال معامله آن و احتمالاً از دست دادن آن بیشتر می‌شود.

همبستگی ارز را درک کنید

درک و استفاده از همبستگی ارز باید بخشی از تمام برنامه‌های سرمایه‌گذاری فارکس و استراتژی‌های مدیریت سرمایه شما باشد. همبستگی ارزی نشان می‌دهد که جهت حرکت نماد تا چه اندازه به یکدیگر وابسته است. ضریب همبستگی که می‌تواند مقداری بین 1- و 1 داشته باشد، باید برای ایجاد یک سبد معاملات فارکس استفاده شود. به‌عنوان‌مثال نمادهایی را با حرکات مشابه در یک جهت به‌طور هم‌زمان معامله نکنید؛ زیرا اگر یکی از آن‌ها ضرر کرد، احتمال ضرر زیاد در معامله دیگری هم وجود دارد.

به کارگیری مدیریت سرمایه چه مزایایی دارد؟

به کارگیری مدیریت سرمایه چه مزایایی دارد؟

واقعیت بازار فارکس با آنچه که در رسانه‌ها و منابع دیگر تبلیغ می‌شود متفاوت است. برای داشتن شرایط موفق در معاملات باید با واقعیت‌های این بازار آشنا باشید. استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه می‌تواند واقعیت‌های گوناگون بازار فارکس را برای شما آشکار کند. مزایای استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه در معاملات فارکس شامل موارد زیر می‌شود:

 • افزایش دوام و بقا در بازار که به تبلیغ سودهای بیشتر منجر می‌شود.
 • داشتن مدیریت مناسب روی ضررها و جلوگیری کردن از ضررهای سنگین
 • جلوگیری از هدر رفتن سرمایه‌ها در بازار
 • امکان بهینه‌سازی حجم معاملات در بازار
 • مضرات احتمالی مدیریت سرمایه در فارکس

 

مضرات احتمالی مدیریت سرمایه در فارکس

استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه در فارکس و بورس ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. حد ضرر می‌تواند باعث از دست دادن معاملات موفق شود؛ زیرا استفاده از فرمول مدیریت سرمایه و حد ضرر ممکن است منجر به زیان شود و حتی در صورت رسیدن به حد ضرر، معامله ممکن است دوباره به سود برگردد.

مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی می‌تواند شما را از رسیدن به سودهای قابل‌توجه باز دارد؛ زیرا این فرمول ممکن است باعث ورود به معاملات با حجم کم‌تر و کاهش سود شود. از دست دادن فرصت‌های معاملاتی نیز از جمله مشکلات استفاده از این تکنیک‌هاست؛ زیرا این مدل مدیریت سرمایه اجازه ورود به بسیاری از معاملات را نمی‌دهد.

مقاله پیشنهادی:  بروکر آمارکتس: ثبت نام در بروکر آمارکتس+ ورود به Amarkets

جمع‌بندی

در این مقاله نکات بسیار مهم و ارزنده‌ای را درباره شرایط استفاده از مدیریت سرمایه در فارکس ارائه دادیم تا شما را به سمت استفاده از این تکنیک‌ها در بازار هدایت کنیم. مطالعه این مقاله برای بروکرهای فعال در حوزه فارکس جالب نیست و آن‌ها تمایلی برای استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه ندارند. درصد قابل‌توجهی از معامله‌گران به دلیل محدودیت‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، به دنبال استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه نبوده و بدون استفاده از این سیستم‌ها، سرمایه‌های خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

زمانی که از مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی استفاده می‌کنید، واقعیت‌های حاکم بر بازار فارکس را نادیده گرفته و به دنبال انجام معاملات با ریسک بالا هستید. در چنین شرایطی از دست رفتن سرمایه و از بین رفتن دارایی‌ها برای شما چیز عجیبی نخواهد بود و باید منتظر چنین شرایطی در بازار بمانید.

سوالات متداول

آیا مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی برای معامله‌گران مهم است؟

بله، مدیریت پول برای معامله‌گران مهم است. این فرایند به آن‌ها کمک می‌کند تا ریسک را کنترل و سرمایه خود را مدیریت کنند و بتوانند برای طولانی مدت در بازار بمانند.

هدف اصلی از مدیریت سرمایه در معاملات چیست؟

هدف از مدیریت سرمایه در معاملات، استفاده از یک راهبرد دفاعی برای حفظ سرمایه است. اگر موفق شوید که سرمایه خود را به‌درستی مدیریت کنید، می‌توانید از خطرات مربوط به تخلیه حساب در معاملات با خسارت زیاد جلوگیری کنید. مدیریت ریسک به شما کمک می‌کند تا از تصمیمات هیجانی در بازار پرهیز کنید و از فاصله‌گیری با آن‌ها سود ببرید.

چرا برخی از معامله‌گران نمی‌توانند سود کنند؟

بعضی از معامله‌گران به دام احساسات می‌افتند و این باعث کاهش سودآوری آن‌ها می‌شود. معامله‌گران تازه‌کار به علت عدم آشنایی با روند معاملات، زیان می‌بینند؛ در عین حال معامله‌گران حرفه‌ای با اطلاعات کامل از فرایند معاملات اما ناتوان در کنترل احساسات، زیان دیگری متحمل می‌شوند.

منابع:

https://www.investopedia.com/articles/forex/06/fxmoneymgmt.asp

https://www.axi.com/int/blog/education/money-management-trading-strategies

https://fxtrendo.com/blog/456/Capital-Management-The-Best-Trading-Strategy-In-Forex

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا