عرضه اولیه چیست؟ عرضه اولیه سهام جدید بورس

عرضه اولیه چیست

بورس در میان روش های سرمایه گذاری ، روش بسیار مطمئنی به شمار می رود که در سال های اخیر باعث شده است تا به دلیل رشد مناسب، جذب سرمایه بالایی داشته باشد. شاید تا 10 سال پیش تنها افرادی در زمینه بورس اطلاعات داشتند که در این زمینه فعالیت می کردند ولی امروزه زمانی که در یکی از شبکه های اجتماعی وارد می شویم و می خواهیم بدانیم که در اطراف ما چه اتفاقاتی روی می دهد، حتما یک تبلیغ یا مطلب مربوط به بورس را مشاهده می کنیم.

همچنین برخی از تعاریف بورسی مانند عرضه اولیه سهام، سهامداری، کارگزاری و غیره را در این شبکه های اجتماعی مطالعه می کنیم. بسیاری تصور می کنند که بورس یک بازار است. برای خرید و فروش سهام توجهی ندارند که هر سهام در واقع ارزش مالی با پشتوانه شرکتی دارد که در بازار بورس در حال خرید و فروش است! تصور اینکه یک شبه از بورس پولدار شوند دارند و گاها تمامی سرمایه خود را از دست می دهند!

به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله در زمینه عرضه اولیه بورس به شما توضیحاتی ارائه دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید به شمار رود. در ادامه با چارت ایران همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم.

عرضه اولیه بورس چیست

 

بورس، یک محل مطمئن برای سرمایه گذاری

همه ما به دنبال این هستیم که ارزش سرمایه خود را حفظ کنیم و آن را افزایش دهیم و در این زمینه به دنبال راهکارهای خاصی هستیم. خرید زمین از گذشته یکی از مهم ترین شیوه های سرمایه گذاری برای ایرانیان بوده است و امروزه نیز به شدت توصیه می شود.

این در حالی است که در سال های گذشته به دلیل افزایش بالای قیمت زمین شاید ما نتوانیم یک قطعه زمین را برای سرمایه گذاری خریداری کنیم و خرید طلا و دلار از دیگر روش های سرمایه گذاری به شمار می رود که در 10 سال گذشته در میان ایرانیان با استقبال بسیار زیادی همراه بوده است. همچنین در طی یک یا دو سال گذشته یک مفهوم جدید در بازار برای سرمایه گذاری به وجود آمده است که قطعا شما هم آن را شنیده باشید.

مقاله پیشنهادی:  فارکس چیست؟ ۱۰۰٪ نکات بازار فارکس + همه چیز درباره فارکس!

بورس! بازار سرمایه ای که بسیاری تصور می کنند محلی برای چاپ کردن پول است و سرمایه گذاری در آن حتما جواب می دهد! اما اگر شما هم از آن دسته کسانی هستید که به دنبال یادگیری و آموزش بورس هستید، حتما با یک مفهوم به عنوان عرضه اولیه آشنایی داشته اید. این مقاله برای این دسته از افراد مناسب است و می خواهیم به کمک هم در زمینه عرضه اولیه اطلاعاتی را به دست بیاوریم تا بتوانیم در بازار بورس موفق تر عمل کنیم.

بهترین شیوه سرمایه گذاری عرضه اولیه بورس

عرضه اولیه سهام بورسی چیست؟

عرضه اولیه سهام بورسی زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت برای اولیه بار در بورس سهام خود را به صورت عمومی عرضه کند. این اصطلاح در واقع ترجمه شده عبارت Initial Public Offering می باشد که در اصطلاح به آن IPO نیز گفته می شود.

اما این عبارت شاید در ذهن شما این اشتباه را ایجاد کند که زمان ثبت یک شرکت و عرضه آن در بورس به عنوان عرضه اولیه شناخته می شود که این امر اشتباه است! در واقع ممکن است یک شرکت سال های سال در زمینه ای خاص در حال فعالیت باشد و هم اکنون به دلیل گستردگی نیاز دارد تا سرمایه گذاران جدیدی داشته باشد و به همین دلیل بخشی یا کل سهام خود را در بازار بورس عرضه می کند و به این ترتیب می تواند یک کسب و کار دولتی به شمار رود. همچنین عرضه اولیه به روز اولین عرضه سهام یک شرکت در سازمان بورس به شمار می رود. در ادامه عرضه اولیه و دلیل جذابیت آن بیشتر توضیحاتی را ارائه می کنیم.

بورس تهران

 

عرضه اولیه چرا جذاب است؟

بیشتر از 90 درصد شرکت هایی که عرضه اولیه دارند، در بازار بورس با رشد مواجه می شوند و این امر باعث شده است تا بسیاری از سرمایه گذاران روی به خرید عرضه اولیه بیاورند. البته این قانون 90 درصد سود دهی همواره صادق نیست و شما باید پیش از خرید عرضه اولیه سهام یک شرکت در زمینه کارکرد آن شرکت تحقیقاتی داشته باشید ولی در بازار امروز بورس ایران بسیاری تصور می کنند که خرید عرضه اولیه همواره به معنای سود دهی است!

مقاله پیشنهادی:  بروکر اپو فایننس (ثبت نام+ احراز هویت در اپوفایننس)

این در حالی است که در بازار بورس نه ایران و نه هیچ کجای دنیا ما رشد تضمینی یا افت تضمینی نداریم و هر سهام دار باید با توجه به میزان دانش بورسی خود نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند. عرضه اولیه شرکت هایی که به تازگی در بازار بورس ایران عرضه می شوند بیشتر از نوع شرکت های دولتی هستند که توسط سازمان خصوصی سازی ایران به عنوان یک شرکت و از طریق سازمان بورس تهران در بازار عرضه می شوند تا میزانی یا کل سهامشان از اختیار دولت خارج شده و هیئت مدیره شرکت، آن را به عنوان یک سازمان خصوصی مدیریت کنند.

همه چیز درباره بورس

 

آیا باید همواره برای خرید عرضه اولیه اقدام کنیم؟

در جواب به این سوال می توان گفت که شما باید ارزش شرکت، تعداد سهام عرضه شده، درصدی از شرکت که به صورت سهام در بازار بورس عرضه می شود و همچنین پارامترهای دیگری را در نظر داشته باشید و سپس نسبت به خرید و فروش عرضه اولیه در بازار بورس اقدام کنید. متاسفانه بسیاری از ما به صرف تبلیغاتی که در شبکه های مجازی مطالعه می کنیم و برخی از اعداد و ارقام نجومی که تصور آن ها هم می تواند مضحک باشد وارد بازار بورس می شویم و تصور داریم که با مثلا 50 میلیون تومان پول می توانیم در عرض یک سال 2 میلیارد تومان سرمایه خود را افزایش دهیم!

بهتر است در ابتدای ورود به بورس به منطق بورس هم نگاه کنیم، میزان رشد بورس در سال های اخیر چند درصد بوده است و در بهترین حالت ما چند درصد رشد سرمایه را در بورس تجربه خواهیم کرد؟ این مسائل را در کنار افت ارزش سهام عرضه اولیه باید در کنار هم بگذاریم و سپس نسبت به خرید سهام عرضه اولیه اقدام کنیم تا درصد ریسک کمتری را برای سرمایه گذاری تجربه نماییم.

چطور باید برای خرید عرضه اولیه اقدام کنیم؟

خرید عرضه اولیه در بورس کار سختی نیست و ساز و کارهای متفاوتی برای خرید عرضه اولیه وجود دارد. در این قسمت ما صرفا در زمینه خرید عرضه اولیه برای بورس ایران را بیان می کنیم. برای خرید عرضه سهام اولیه دو روش در بورس تهران وجود دارد. در روش اول حراج با اولویت زمان انجام می شد که در این روش کشف قیمت صورت می پذیرد و سپس در یک زمان مشخص در بازار بورسی ارائه شده و شما می توانید برای خرید آن اقدام کنید.

مقاله پیشنهادی:  سیگنال فارکس (کانال سیگنال فارکس رایگان تلگرام حرفه ای!)

برای مثال شما می خواهید سهام شرکت X را در عرضه اولیه خریداری کنید. در این شیوه به شما گفته می شود که سهام این شرکت در سال 12 ظهر امروز عرضه می شود و شما باید برای خرید صف تشکیل دهید. محدودیت خرید برای هر سهام دار مشخص می شود و برای مثال 1000 سهم از شرکت X با قیمت پایه 100 تومان در بازار بورس به صورت اولیه عرضه شده و شما می توانید برای خرید این سهام اقدام کنید. البته روش دیگری از خرید عرضه اولیه هم امروزه در دسترس سهام داران بورس تهران می باشد که به روش بوک بیلدینگ مشهور شده است. در ادامه به این روش می پردازیم.

خرید عرضه اولیه به صورت بوک بیلدینگ چگونه است؟

 

خرید عرضه اولیه به صورت بوک بیلدینگ چگونه است؟

در روش بوک بیلدینگ، قیمت به صورت از قبل مشخص نیست و شما باید بر اساس تحلیل بازار قیمت مناسب را پیدا کنید. این روش که برای خرید عرضه اولیه چند وقتی است که رونمایی شده است در دسترس بوده و یک روش عادلانه تر برای خرید به شمار می رود. در این شیوه، شرکت عرضه کننده به بورس، کف قیمت عرضه اولیه را مشخص می کند و پیش از این که عرضه سهام در بازار انجام شود، خریداران می توانند برای پیش خرید اقدام کنند.

مقاله پیشنهادی:  بازار اول و دوم بورس چیست؟ تفاوت بازار اول و دوم بورس

در مرحله بعدی این قیمت به دلیل استقبال بالای خریداران ممکن است 10 درصد افزایش پیدا کند و همچنین در ساعت مشخص نیز بر اساس میزان سهمی که در صف خرید هستید می توانید سهام خود را دریافت کنید. این شیوه خرید عرضه اولیه برای سهامداران می تواند مناسب تر باشد و همچنین در این شیوه اولویت خرید با کسانی نیست که زود تر برای خرید در صف سهام قرار گرفته اند. با استفاده از این شیوه می توان امیدوار بود که بازار سهام ایران نسبت به گذشته می تواند رونق بالاتری را داشته باشد. در ادامه بیشتر در زمینه عرضه اولیه با شما صحبت خواهیم کرد.

چرا باید وارد بورس شویم؟

 

آیا خرید عرضه اولیه بدون نقدینگی امکان دارد؟

زمانی شما حق ورود به بورس را دارید که به عنوان یک عضو از یک کارگزاری شناخته شوید و سپس می توانید خرید و فروش سهام را در بورس تجربه کنید. زمانی که عرضه اولیه انجام می شود، شما در واقع باید به وسیله کارگزاری خودتان نسبت به خرید سهام اولیه عرضه شده اقدام کنید. برخی از کارگزاری های ایرانی این امکان را فراهم می کنند که شما بتوانید بدون نقدینگی نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنید. چگونه؟ این کارگزاری ها برای مثال در عرضه اولیه خودشان 1000 سهم از یک شرکت را خریداری می کنند.

شما سفارش می دهید و این کارگزاری سهام را به شما ارائه می دهد ولی شما متعهد خواهید بود که در چند روز آینده نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب با کارگزاری اقدام کنید. در صورت عدم پرداخت صورت حساب کارگزاری سهام شما را در بازار بورس به فروش می رساند و بدهی شما را تسویه می کند. پس به طور کلی بدون نقدینگی می توانید در عرضه اولیه شرکت کنید ولی باید تا چند روز آینده این هزینه را تامین کرده و به شرکت کارگزاری خود پرداخت کنید. در این خصوص می توانید قوانین کارگزاری خود را مطالعه کرده و بر این اساس نسبت به خرید سهام بدون نقدینگی اقدام نمایید.

همه چیز درباره عرضه اولیه

 

چرا سهام داران مشتاق خرید عرضه اولیه هستند؟

همانطورکه گفتیم، شوق خرید سهام عرضه اولیه آن قدر بالاست که در تبلیغات سازمان های بورسی در چند سال گذشته حتما یک بار خواسته و ناخواسته با این عنوان آشنا شده ایم. حال بگذارید که در این زمینه با شما صحبت کنیم و دلیل علاقمندی بازار به عرضه اولیه را بدانیم. در جواب به این سوال باید گفت که وقتی شما در بازار به دنبال عرضه اولیه هستید، قطعا می توانید قیمتی از سهام را مشاهده کنید که از ارزش ذاتی آن سهام کمتر است.

مقاله پیشنهادی:  حجم مشکوک چیست؟ آموزش حجم معاملات مشکوک در بورس و تشخیص آن

یعنی مثلا اگر سهام شرکت X به قیمت هر سهم 1000 تومان به صورت عادلانه عرضه می شود و نه حباب قیمت دارد یا کمتر از قیمت واقعی است، این سهام ممکن است برای اینکه استقبال خریداران را به خود جذب کند، با قیمتی برابر با 800 تومان در بازار عرضه شود. این امر باعث می شود تا بسیاری از خریداران جذب خرید عرضه اولیه شوند و تصور کنند که عرضه اولیه همواره با سود همراه خواهد بود. در صورتی که قصد دارید وارد بازار بورس شوید اما باید به برخی از نکات در زمینه خرید عرضه اولیه دقت داشته باشید.

عرضه اولیه نیازمند تحقیق است و شما نباید بی گدار به آب بزنید و هر سهم اولیه ای که در بازار عرضه شد را خریداری کنید! بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد خصوصیات سهام هایی که برای اولین بار در بازار بورس عرضه می شوند و همچنین نکاتی در این زمینه شما را آشنا کنیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه مطلع شویم که عرضه اولیه انجام می شود؟

 

چگونه مطلع شویم که عرضه اولیه انجام می شود؟

شاید خرید عرضه اولیه در نگاه اول کار سختی نباشد ولی آیا این سوال را از خود پرسیده اید که چطور متوجه عرضه اولیه در بازار بورس تهران شویم؟ جواب ساده است و سایت بورس تهران را باید دنبال کنید. در این وب سایت ثبت نام کنید و سپس می توانید پیام های ناظر را مطالعه کنید. عرضه اولیه هر سهام توسط پیام ناظر برای شما قابل رویت است و بر این اساس می توانید نسبت به خرید یک سهام اولیه برنامه ریزی های لازم را داشته باشید.

مقاله پیشنهادی:  بورس نیویورک آمریکا: تاریخچه بازار بورس آمریکا 

البته روش های دیگری به این منظور در دسترس شما می باشند. برای مثال اخبار شبکه خبر و یا خبرهای صدا و سیما، شبکه های اجتماعی و همچنین شیوه های دیگر مانند گروه های تلگرامی و یا وب سایت های اینترنتی معمولا از چند روز پیش از شروع عرضه اولیه، اطلاعات مربوطه را به شما ارائه می دهند و شما بر این اساس می توانید برنامه ریزی مورد نظر خود برای شرکت در عرضه اولیه را داشته باشید. استفاده از پیام ناظر در سایت بورس می تواند گزینه ای بهتر باشد چرا که ساعت دقیق و شیوه عرضه سهام هم در آن مشخص شده و شما با این اطلاعات به صورت دقیق می توانید برای خرید سهام اقدام کنید.

آیا خرید عرضه اولیه منطقی است؟

 

آیا خرید عرضه اولیه منطقی است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا خرید سهام در زمان عرضه اولیه منطقی است؟ در جواب باید گفت که شانس صعود ارزش سهام پس از خرید در زمان عرضه اولیه بسیار بالاست و در چند سال گذشته بورس ایران شاهد شکست ارزش سهامی که در عرضه اولیه فروخته شده است نبوده، اما با این حال شما باید درک درستی از کسب و کار داشته باشید و از این روی باید برای خرید عرضه اولیه اقدام کنید.

مقاله پیشنهادی:  فارکس فکتوری (forex factory) آموزش فارکس فکتوری فارسی

در صورتی که سوالی در این زمینه دارید باید با کارشناسان بورسی ارتباط برقرار کنید و نمی توان گفت که سهام خریداری شده توسط شما می تواند قطعا سود دهی داشته باشد. به طور کلی می توان گفت زمانی شما باید برای خرید اولین سهام ها از بورس اقدام کنید که در زمینه نوع کسب و کار، سود دهی و نتیجه کسب و کار از ورود به بورس اطمینان تقریبی داشته باشید و نباید در همه عرضه های اولیه بورسی شرکت داشته باشید.

این مسئله برای کسانی که به خصوص به تازگی وارد بورس شده اند می تواند مفید باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم افرادی که تاکنون تجربه ای از ورود به بورس را نداشته اند را با شیوه ورود به این بازار و همچنین خرید سهام در عرضه اولیه آشنا سازیم.

آشنایی با عرضه اولیه

 

هنوز وارد بازار بورس نشده ام، باید چه کار کنم؟

شاید شما تا به اینجای کار با مفهوم عرضه اولیه و شیوه خرید این نوع از سهام آشنا شده باشید ولی می خواهید بدانید که چطور باید وارد بازار بورس شد تا بتوانیم برای عرضه اولیه و خرید آن اقدام داشته باشیم؟ در این صورت ادامه این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود. در ابتدا شما باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید و سپس برای دریافت کد سجام به صورت اینترنتی یا حضوری اقدام کنید. این مرحله نیاز به پرداخت هزینه ای مصوب که از سوی دولت اعلام شده است داشته و در صورتی که آشنایی زیادی با ساز و کار فرم های اینترنتی ندارید بهتر است با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت به این منظور اقدام نمایید.

مقاله پیشنهادی:  بورس هنگ کنگ: شاخص بورس اوراق بهادار هنگ کنگ

در این مرحله باید کد سجام مورد نظر سازمان بورس را دریافت کنید و برای احراز هویت به یکی از دفاتر کارگزاری در شهرهای بزرگ و یا در شهرهای کوچک به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و برای فعال سازی اکانت بورسی خود در کارگزاری اقدام کنید که در این مرحله نیازمند ارائه مدارک شناسایی معتبری هستید که از سوی کارگزاری برای شما اعلام می شود. تمامی این فرآیند مابین 4 روز کاری تا نهایتا یک ماه ممکن است به طور بینجامد و در نهایت شما باید با ورود به اکانت خود نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنید. همانطور که گفته شد اعلام عرضه اولیه از سوی سایت سازمان بورس در اختیار شما قرار می گیرد تا بتوانید نقدینگی مورد نیاز و یا هزینه های مورد نیاز را برای خرید سهام اقدام کنید.

کد بورسی عرضه اولیه

 

چه راهکارهایی وجود دارد تا در بازار بورس موفق شوم؟

بسیاری از علاقمندان برای ورود به بازار بورس این سوال را می پرسند و می خواهند بدانند که کدام راهکارها برای موفقیت در بازار بورس می تواند مناسب باشد. البته هیچ راهی نمی توان برای به صفر مطلق رساندن ریسک در بازار بورس عنوان کرد ولی در ادامه قصد داریم برخی از اطلاعاتی را در خصوص بازار بورس و عرضه اولیه در اختیار شما قرار دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

عرضه اولیه را برای سرمایه گذاری خریداری کنید یکی از مهم ترین نکاتی که برای خرید عرضه اولیه باید به آن دقت داشته باشید، سرمایه گذاری بر روی سهامی است که برای اولین بار در بورس ارائه می شود. در واقع شما باید موقعیت کسب و کار و مدیران آن را بررسی کرده و سپس بر این اساس نسبت به خرید عرضه اولیه اقدام کنید. اگر بخواهیم بیشتر در این زمینه توضیح دهیم، ارائه نکاتی که توسط بزرگترین سرمایه گذار بورس در دنیا، آقای وارن بافت ارائه شده است می تواند مفید باشد.

مقاله پیشنهادی:  بورس سیدنی کجاست؟ بازار بورس استرالیا

وی می گوید که بازار بورس یک بازار زود بازده نیست و سهام دار باید در نظر داشته باشد که حداقل زمان سرمایه گذاری در بورس و رسیدن به سود دهی برابر با 10 سال می باشد. در واقع وارن بافت توصیه می کند که هیچ سرمایه گذاری نباید وارد بازار بورس شود در صورتی که می خواهد سهام خود را قبل از ده سال به فروش برساند. اما نوعی از سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که به عنوان سفته بازی شناخته می شود. این روش گرچه گاها وسوسه انگیز است ولی به طور کلی نمی تواند برای کسانی که می خواهند وارد بازار بورس شوند گزینه ای مناسب باشد. با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر در این مورد به شما توضیحاتی ارائه دهیم.

عرضه اولیه در بورس و سفته بازی

 

عرضه اولیه در بورس و سفته بازی

عرضه اولیه در بورس و سفته بازی یکی از مهم ترین مشکلاتی که در بازار بورس به خصوص ایران وجود دارد، سفته بازی دلالان بورسی است. شاید شما هم قصدتان از ورود به بازار بورس خرید یک سهام و فروش آن با قیمتی بالاتر باشد که در این خصوص باید بدانید که این روش شاید یک یا دو بار برای افزایش سرمایه گزینه ای مناسب باشد ولی به طور کلی می تواند یک عامل فساد زا باشد که در نهایت خودتان هم از آن متضرر می شوید. می پرسید چگونه؟

در جواب باید گفت که تصور کنید ارزش یک سهام در عرضه اولیه برابر با 1000 تومان بوده است و شما به دلیل تخفیفاتی که ارائه شده است، این سهام را برابر با 800 تومان خریداری کرده اید. سپس این سهام را به قیمتی برابر با 1200 تومان به فروش رسانده اید، این قیمت به چه دلیل ایجاد شده است؟ در واقع تحولی در شرکت انجام نشده که سهام آن به قیمت 1200 تومان رسیده باشد و این امر به دلیل سفته بازی، خرید و فروش ها و دلال بازی هایی است که در بازار سهام پیش می آید. باید به این فکر کرد که شما با خرید یک سهام در یک شرکت سهیم می شوید و بر این اساس سرمایه گذاری خود را در یک شرکت یا یک گروهی از شرکت ها انجام داده اید، منطقی نیست که هر روز سرمایه خود را از شرکتی خارج کنید و وارد یک شرکت جدید شوید.

شما با خرید سهام عرضه اولیه در واقع در یک شرکت سهیم می شوید.

شاید شما هم تصور کنید که یک سهام به خودی خود دارای ارزش می باشد، این در حالی است که سهام زمانی ارزش پیدا می کند که پشتوانه مالی دارد، در واقع زمانی که شما سهام یک شرکت را در عرضه اولیه خریداری می کنید، قسمتی از آن شرکت را خریداری کرده اید و نه یک سری سهم که با اعداد و حروف مشخص شده اند به خودی خود ارزشی ندارند.

پس باید بدانید که مثلا شرکت X ارزشی برابر با 100 هزار تومان دارد، 50 سهم به عنوان سهام نیمی از این شرکت به فروش می رسد که هر کدام از این سهم ها قیمتی برابر با 1000 تومان دارند. پس ارزش سهام شما بر اساس ارزش قیمت سهم شما از یک شرکت تعیین می شود. هدف ما از گفتن این مبحث این بود که شما در هنگام خرید یک سهام باید اطمینان کسب کنید که حباب کاذب ناشی از سفته بازی در قیمت سهم وجود نداشته باشد و بر این اساس نسبت به خرید سهام اقدام نمایید.

مقاله پیشنهادی:  بورس توکیو: بورس سهام ژاپن (بورس سهام توکیو)

در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید و یا می خواهید بدانید که چطور باید ارزش هر سهم را برآورد کرد و بر این اساس نسبت به خرید سهام اقدام کرد، باید با کارشناسان بورسی ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در این زمینه بپرسید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید در بازار بورس و به خصوص در زمان عرضه اولیه، بهتر عمل کنید.

شما با خرید سهام عرضه اولیه در واقع در یک شرکت سهیم می شوید

 

آیا سیگنال برای عرضه اولیه وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند، دریافت سیگنال برای خرید سهام در عرضه اولیه می باشد. در واقع شما باید بدانید که ما به طور رسمی در بازار بورس هیچ تعریفی از سیگنال نداریم و در عرضه اولیه هم نمی توان سیگنالی داشت چرا که ما نمی توانیم رفتار بازار در برابر سهام را حدس بزنیم و با گمان نمی توان در بازار بورس موفق بود. همچنین سیگنال ها معمولا از طرف کسانی مطرح می شوند که می خواهند با ایجاد جو در بازار بورس، قیمت یک سهام را افزایش یا کاهش دهند.

پس توصیه می شود که اکیدا برای ورود به بازار بورس از سیگنال ها استفاده نکنید و بر اساس دانش خود از بازار بورس و عرضه اولیه سهام ها نسبت به ورود به این بازار اقدام کنید تا بتوانید موفق باشید. معمولا کتاب ها و آموزش های مربوط به بورس به صورت رایگان و یا با هزینه ای بسیار کم در دسترس شما می باشند و اگر می خواهید کسب و کار خود را رونق بخشید و سرمایه گذاری در بورس داشته باشید حتما باید این آموزش ها را دوره کنید.

هیچ چیز در مورد بورس نمی دانم، چه کار کنم؟ همان طور که گفته شد، خرید و فروش سهام در بورس و به طور کلی سرمایه گذاری در بورس می تواند یک فرآیند نسبتا پیچیده به شمار رود و شاید شما نمی خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

در این صورت می توانید برای ورود به بورس و همچنین موفقیت در این بازار در صندوق های سرمایه گذاری بورسی شرکت کنید و سهام این شرکت ها را خریداری کنید. باید دقت داشته باشید که معمولا در بازار بورس ایران هر ساله 20 درصد سود کلی این صندوق ها اتفاق می افتد و شما می توانید به جای اینکه اطلاعات خود را در زمینه بورس و عرضه اولیه افزایش دهید، با خرید سهام از این شرکت ها در بورس به صورت غیر مستقیم اقدام کنید. به طور کلی این صندوق ها با یکپارچه کردن سرمایه های کوچک و ورود به بازار بورس، می توانند به شما کمک کنند تا در نهایت بتوانید در بازار بورس موفقیت کسب کنید.

مقاله پیشنهادی:  بورس جهانی چیست؟ آموزش بورس جهانی آغازی برای ورود به تجارت جهانی

به طور کلی بازار بورس یکی از بهترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران به شمار می رود ولی شما باید بر اساس نوع نیاز خود و دانش خود وارد این بازار شوید و صندوق های سرمایه گذاری می توانند گزینه ای کاملا مناسب برای شما به شمار روند.

عرضه اولیه چیست

 

کلام آخر

معرفی تعاریف بورس و آشنایی با آن ها می تواند یکی از مهم ترین قدم هایی باشد که شما برای ورود به این بازار باید بردارید. در صورتی که می خواهید با بورس بیشتر آشنا شوید، این مقاله می تواند اطلاعات شما در زمینه عرضه اولیه در بازار بورس را افزایش دهد و یکی از بهترین شیوه ها برای ورود به بازار بورس به شمار می رود.

ما در این مقاله شما را با عرضه اولیه آشنا کردیم و برخی از مهم ترین مفاهیمی که در زمینه بورس باید در نظر داشته باشید را با شما در میان گذاشتیم. همچنین در زمینه بهترین شیوه هایی که ریسک اشتباه و متضرر شدن در بازار بورس را کاهش می دهد را نیز اطلاع رسانی کردیم و بر این اساس می توانید نسبت به ورود به بورس اقدام کنید. همواره در نظر داشته باشید که ورود به بازار بورس با استفاده از اطلاعات مفید می تواند گزینه ای مناسب در اختیار شما باشد و بر این اساس می توانید اطلاعات خود را در زمینه بورس افزایش دهید.

تقویم تاریخ و زمان عرضه اولیه‌های جدید ۱۳۹۹

در ابتدای سال ۹۹ اخبار خوبی از سمت دولتمردان از جمله رئیس جمهور و وزیر اقتصاد به گوش می رسد که اولویت اول اقتصادی را بر پایه بورس گذاشتند که امیدواریم در عمل نیز این اتفاق بیفتد. در سال ۹۹ انتظار می رود توجه ویژه ای به بازار سرمایه و بورس شود و احتمالا شاهد رشد خوب شاخص بورس و ورود شرکت های دولتی به بازار بورس خواهیم بود. در ادامه لیستی از شرکت هایی که پذیره نویسی کرده اند و درسال ۹۹ عرضه اولیه خواهند شد را خواهید دید.

به محض اطلاع از زمان دقیق عرضه اولیه های سال ۹۹، اطلاع رسانی خواهد شد.

مقاله پیشنهادی:  مبانی ورود به بورس: دانلود رایگان فیلم آموزش شروع بورس!

۱۶ شرکت در صف عرضه اولیه سال ۹۹

 1. پلیمر آریاساسول با نماد آریا
 2. سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا
 3. مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد پیزد
 4. رایان هم افزا با نماد رافزا
 5. شیر پاستوریزه پگاه گیلان با نماد غگیلا
 6. لیزینگ پارسیان با نماد ولپارس
 7. توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان
 8. ایمن خودرو شرق با نماد خیمن
 9. پتروشیمی بوعلی سینا با نماد بوعلی
 10. تولید نیروی جنوب غرب صبا با نماد بصبا
 11. ترانسفورماتور توزیع زنگان با نماد برانسفو
 12. پتروشیمی ایلام با نماد شایلام
 13. پتروشیمی مروارید با نماد شمروارید
 14. پالایش نفت جی با نماد شجی
 15. راه آهن حمل و نقل با نماد حرآهن
 16. صنایع چوب خزر کاسپین با نماد چخزر

در لیست زیر می‌توانید از تاریخ و زمان عرضه اولیه امروز و عرضه اولیه جدید و تاریخ عرضه اولیه های روزهای آینده برای عرضه اولیه سال ۹۹ را مشاهده نمایید.

 

نام شرکتنمادقیمت (ریال)تاریخ عرضهسهمیه هر نفر
صنعتی زرماکارونغزر
لاستیک یزدپیزد۴۰٬۱۰۰ تا ۴۰٬۳۵۳ ریال۹۹/۰۲/۳۱۵۰
شیر پاستوریزه پگاه گیلانغگیلا۹۹/۰۲/۱۰۵۰
پلیمر آریا ساسولآریا۶۵٬۰۱۱ تا ۶۵٬۱۱۹ ریال۹۹/۰۳/۰۷۱۰۰

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا