فیلم آموزش مبانی اقتصاددکتر مسعود نیلی

فیلم آموزش مبانی اقتصاد با دکتر مسعود نیلی

 

عواملی که می توان آنها را متغیرهای اقتصاد نامید، مجموعه ای بسیارپیچیده از روابط متقابل در جهان را شکل می دهند. این روابط پیچیده، باعث شکل گیری پدیده هایی می شوند که به شکل مشاهدات بیرونی خود را نشان می دهند. کار دانشمندان علم اقتصاد، یافتن روابط بین متغیرهای اقتصادی به منظور توضیح تغییرات قابل مشاهده در پدیده های اقتصادی است. در این مقاله چارت ایران به بررسی مبانی اقتصاد و مفاهیم کلیدی آن می پردازیم. لینک های دانلود رایگان در انتهای این صفحه قرار گرفته است. 

فیلم آموزش مبانی اقتصاد با دکتر مسعود نیلی

بررسی اقتصاد خرد و کلان

اقتصاد خرد، با رفتارهای گروه های انفرادی مرتبط است. اما اقتصاد کلان یا ماکرو، رفتارهای اقتصادی در سطح کلی را بررسی می کند.  

اقتصاد خرد

اقتصاد خرد (micro) در مبانی اقتصاد، شاخه ای از علم اقتصاد است. این اقتصاد به مطالعه منحصربفرد اقتصاد، تجزیه و تحلیل بازار، رفتار خانوارها و مصرف کنندگان و بنگاه ها می پردازد. اساس این اقتصاد بر پایه مدل های ریاضی است. این اقتصاد درواقع، مطالعه واحدهای کوچک اقتصادی است. برخی موضوعات در اقتصاد خرد عبارتند از:

 • حداکثرسازی مطلوبیت و تصمیم گیری مشتری
 • حداکثرسازی تولید و سود شرکت
 • متعادل سازی یک بازار یا مرکز تجاری
 • تاثیر آیین نامه های دولت و قوانین بر یک بازار یا مرکز تجاری
مقاله پیشنهادی:  سرمایه گذاری در بورس چگونه؟ انواع روش‌ها+ مدارک برای شروع؟!

اقتصاد کلان

در مبانی اقتصاد، اقتصاد کلان تصویر بزرگی از اقتصاد است. اقتصاد کلان به جای اینکه به تجزیه و تحلیل تنها یک بنگاه یا مرکز تجاری بپردازد، بر کل تولید و مصرف در یک اقتصاد تمرکز دارد. برخی موضوعات مرتبط با اقتصاد کلان عبارتند از:

 • اثرات مختلف مالیات، مانند مالیات بر تولید و قیمت یا مالیات بر درآمد و فروش
 • عوامل رونق و رکود اقتصادی
 • اثرات سیاست های پولی و مالی بر سلامت اقتصادی
 • نحوه تعیین نرخ بهره
 • دلیل رشد سریع برخی اقتصادها سریع تر از سایرین
فیلم آموزش مبانی اقتصاد با دکتر مسعود نیلی

مفاهیم کلیدی اقتصاد تولید

از مبانی اقتصاد تولید این است که از ابزارهای خاص عوامل تولید برای تولید کالاهایی استفاده شود تا اهداف معینی حاصل شود. این شاخه از علم اقتصاد، با استفاده از تکنیک های بهینه سازی به سه مفهوم کلیدی اقتصاد یعنی نوع محصول، کیفیت محصول و میزان محصول، پاسخ می دهد. 

نوع محصول

در مبانی اقتصاد، مهم ترین عامل تعیین کننده در ارتباط با نوع محصولی که تولید می شود، عوامل موجود و نوع رابطه بین محصولات است. مثلا آیا باید گوشت تولید کرد یا شیر تولید کرد؟ گندم تولید کرد یا چغندر تولید کرد؟ اینگونه سوالات، تحت تاثیر ارزش های غیراقتصادی جامه هستند.

مقاله پیشنهادی:  کاربرد هوش مصنوعی در فارکس (شرایط ترید+ بهترین ربات های معاملات فارکس)

کیفیت محصول

پس از مشخص شدن نوع محصول، نوبت به بررسی چگونگی تولید آن است. می توان برخی از محصولات را به روش های مختلف و با استفاده از ترکیبات متفاوت نهاده ها تولید کرد. برخی کالاها با استفاده از سرمایه بیشتر و نیروی کار کمتر تولید می شوند و برخی بالعکس. پاسخ به این سوال در اقتصاد، به رابطه بین نهاده ها وابسته است. به همین دلیل رابطه نهاده-نهاده نامیده می شود.

میزان تولید در مبانی اقتصاد ، به دلیل محدود بودن عوامل تولید، میران تولید هر محصول باید مدنظر قرار گیرد. زیرا در شرایط محدود، تولید یک واحد بیشتر از یک کالا منجر به کاهش تولید تعدادی محصول دیگر می شود. در اقتصاد، پاسخ این سوال مربوط به رابطه عامل تولید-محصول است.

فیلم آموزش مبانی اقتصاد با دکتر مسعود نیلی
فیلم آموزش مبانی اقتصاد با دکتر مسعود نیلی

دکتر مسعود نیلی تحصیلات آکادمیک خود را با ورود به دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی سازه آغاز کرد. دکتر نیلی به مدت ۴ سال رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف بوده است. از زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه ایشان می توان به تئوری اقتصاد کلان ، اقتصاد کلان بین الملل ، اقتصاد سیاسی و اقتصاد ایران اشاره کرد.

 1. ● دکترا اقتصاد از دانشگاه منچستر انگلستان (1374)
 2. ● کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه منچستر انگلستان (1371)
 3. ● کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم های اقتصادی از دانشگاه صنعتی اصفهان (1366)
 4. ● کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف
 5. ● زمینه های مورد علاقه : تئوری اقتصاد کلان ، اقتصاد کلان بین الملل ، اقتصاد سیاسی،اقتصاد ایران

این مجموعه با معرفی اقتصاد و حوزه اقتصاد خرد و کلان آغاز می شود. سپس با بیان مفاهیم کلیدی اقتصاد٬ مفهوم عرضه٬ تقاضا و بازار معرفی می شود و تعادل بازار بررسی می شود. در ادامه نقش دولت در اقتصاد معرفی و بررسی شده و پس از آن درس به بیان مفاهیم اقتصاد کلان می پردازد. در قسمت کلان ابتدا حسابداری ملی و مفاهیمی همچون GDP معرفی می شود و پس از آن درس با بررسی رشد ادامه می یابد. در آخر مفاهیم پول٬ رشد نقدینگی و تورم بیان شده و به بررسی روابط میان آنها پرداخته می شود.

 

ردیفموضوعلینک دانلود
1مقدمه لینک
2بررسی اقتصاد خرد و کلان لینک
3ده مفهوم مهم در اقتصاد لینک
4مفاهیم کلیدی اقتصاد لینک
5مبادله و مزایای آن لینک
6تقاضا لینک
7تقاضا لینک
8عوامل اثر گذار بر تغییر تقاضا لینک
9منحنی تقاضا لینک
10تولید لینک
11بنگاه اقتصادی لینک
12تخصیص منابع لینک
13کارایی بازار لینک
14دولت لینک
15دولت لینک
16اندازه گیری درآمد ملی لینک
17اندازه گیری درآمد ملی لینک
18GDP لینک
19اندازه گیری هزینه های زندگی لینک
20اندازه گیری هزینه های زندگی، رشد اقتصادی لینک
21رابطه رشد جمعیت و اقتصاد لینک
22رشد اقتصادی، پول لینک
23پول لینک
24رشد پول و تورم لینک
25اقتصاد باز لینک

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا