مووینگ اوریج moving average (اندیکاتور مووینگ اوریج)

مووینگ اوریج moving average

 

چارت ایران : در همین ابتدا و پیش از آغاز بحث اصلی کمی به توضیح در رابطه با اندیکاتورها خواهیم پرداخت:

به طور کلی می توان اندیکاتورها را در سه گروه به شرح زیر دسته بندی نمود:

1 – اندیکاتورهای روند نماها یا همان تعقیب کننده های قیمت (Trend)

به طور معمول نمایش این دسته از اندیکاتورها بر روی چارت های قیمت صورت خواهد گرفت و از بین این اندیکاتورها می توان مووینگ اوریجها، بولینگر باند، ایچی موکو، سار و …..را نام برد.

2 – اندیکاتورهای نوسان نماها (Oscillator)

این اندیکاتورها در زیر نمودار قیمت و به شکل هیستوگرام و نوسانگر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اندیکاتورهایی نظیر مک دی، RSI، استوکاستیک و ….

3 – اندیکارتورهای حجمی (Volumes)

نمونه های حجمی نیز در زیر گراف قیمت کاربرد خواهند داشت. اندیکاتورهای حجم با وجود عدم برخورداری از دقتی بالا اما برای نمایش حجم معاملات مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال مواردی چون OBV، MFI و…

همان طور که گفتیم مووینک اوریج ها از خانواده اندیکاتورهای روند نما به شمار آمده و از آن جایی که این اندیکاتور به طور معمول مورد استفاده زیادی قرار گرفته و در بیشتر فرمول های داخلی اندیکاتورها می توان آن را یافت لذا از آن به عنوان مادراندیکاتورها یاد می شود.

برای تهیه تمامی مویینگ اوریج ها در واقع یک فرمول ثابت وجود داشته و به نوعی از قیمت میانگین و معدل گرفته خواهد شد.

منظور از میانگین متحرک نیز میانگین حاصله از داده های بازار در دوره زمانی مشخص می باشد. به طور معمول میانگین متحرک، اندیکاتوری تکنیکال بوده که به منظور هموارسازی داده های بازار و به منظور تشخیص روند کاربرد خواهد داشت. برای درک بهتر این موضوع، نگاهی به شکل زیر بیندازید:

آموزش کامل مووینگ اوریج moving average تصویری

معرفی مووینگ اوریج

در اغلب اوقات برای ایجاد یک مووینگ اوریج از فرمول زیر استفاده خواهد شد:

 • SUM(CLOSE, N)/N
 • SUM=مجموع
 • N=تعداد دوره
 • Close= قیمت انتهایی دوره                                                                         
مقاله پیشنهادی:  فارکس چیست؟ ۱۰۰٪ نکات بازار فارکس + همه چیز درباره فارکس!

*با قرار دادن یک مویینگ اوریج با دوره زمانی 11 بر روی تایم فریم روزانه، در واقع بر روی چارت یک مویینگ اوریج 100 روزه حاصل خواهد شد، اما با قرار دادن همان مویینگ اوریج بر روی زمان 5 دقیقه بر روی چارت یک مویینگ اوریج 100 تا 5 دقیقه به وجود خواهد آمد. به نوعی می توان گفت که رابطه میان مویینگ اوریج مورد استفاده در چارت، با تایم فریم کاملا مستقیم خواهد بود.

 

اموزش کامل مووینگ اوریج
اموزش کامل مووینگ اوریج

آشنایی با مووینگ اوریج ها طبق فرمول داخلی آنها:

شمارهنام کاملنام مخفف
1Simple Moving AverageSMA
2Exponential Moving AverageEMA
3Smoothed Moving AverageSMMA
4Linear Weighted Moving AverageLWMA or WMA

به طور خلاصه می توان تفاوت میان تمامی این مویینگ اوریج ها را در دو مورد زیر دانست:

 • عملکرد EMA با ضریب حساسیت بالاتر
 • در نظرگیری وزن و بهای بیشتر برای قیمت های جدید در  EMA و WMA
آموزش کامل مووینگ اوریج ها moving average

در ادامه به صورت مختصر با کاربردهای و مزایای مووینگ اوریج ها آشنا خواهیم شد.

مووینگ اوریج ها دارای چه کاربردهایی می باشند؟

مقاله پیشنهادی:  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ (بهترین سایت های تقویم اقتصادی فارکس)

1. مووینگ اوریج ها را می توان یک حامی و مراقبت پویا دانست.

در واقع شما توانسته با انداختن یک مووینگ اوریج با تایم مشخص بر روی چارت به بررسی واکنش قیمت در گذشته به آن بپردازید. برای نمونه یک سهم احتمال داشته نسبت به موونیگ 55 در تایم روزانه از خود حساسیت نشان دهد. به نوعی شما بایستی مووینگ حساس هر سهام را بیابید.

آموزش کامل مووینگ اورج ها moving average
 ایجاد سطوح مقاومت در قیمت، درست بر روی مووینگ

2. امکان تهیه سیگنال خرید و فروش از کراس و برخورد مویینگ ها

در این شیوه شما بایستی دست کم دو مووینگ اوریج در اختیار داشته باشید که یکی از آن ها دارای دوره زمانی بالا و کند و مووینگ اوریج بعدی نیز از دوره زمانی کوچک و یا همان تند برخوردار باشد. با قرارگیری مویینگ تند بر زیر مویینگ کند ارسال سیگنال فروش انجام خواهد شد و با آمدن مویینگ تند بر روی موینگ کند صدور سیگنال خرید صورت خواهد گرفت. این روش در بازارهای روند دار بسیار کاربردی خواهد بود.

آموزش مووینگ اوریج
آموزش مووینگ اوریج
اموزش کامل مووینگ اوریج
نمایی از کارکرد نه چندان مطلوب مووینگ اوریج ها در بازار رنج

مقاله پیشنهادی:  استراتژی فارکس: 8 بهترین استراتژی و سبک معاملاتی فارکس!


3. در بین مووینگ اوریج ها می توان از ویژگی دافعه و جاذبه بهره برد.

در این شیوه در واقع از طریق فشرده سازی 10 مووینگ اوریج و نیز آزادسازی انرژی آن ها در یک سو، کاهش و یا افزایش شدید قیمت ها حاصل خواهد شد و در چنین شرایطی میان مووینگ ها دافعه ایجاد شده و از هم دور خواهند شد.

افزایش قیمت به واسطه قانون فشردگی
افزایش قیمت به واسطه قانون فشردگی
کاهش شدید قیمت به واسطه قانون فشردگی

کاهش شدید قیمت به واسطه قانون فشردگی
رشد شدید قیمت به واسطه قانون فشردگی
رشد شدید قیمت به واسطه قانون فشردگی

 

امیدواریم مطلب آموزش کامل مووینگ اوریج moving average تصویری از سری آموزش های تحلیل تکنیکال مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد و بتوانید به صورت عملی از آن استفاده کنید .

مقالات مرتبط

14 نظر در “مووینگ اوریج moving average (اندیکاتور مووینگ اوریج)”

 1. *با قرار دادن یک مویینگ اوریج با دوره زمانی 11 بر روی تایم فریم روزانه، در واقع بر روی چارت یک مویینگ اوریج 100 روزه حاصل خواهد شد، اما با قرار دادن همان مویینگ اوریج بر روی زمان 5 دقیقه بر روی چارت یک مویینگ اوریج 100 تا 5 دقیقه به وجود خواهد آمد

  سلام اگر ممکنه درمورد این مطلب میشه کمی بیشتر توضیح بدید متوجه نشدم چطور میشه تایم فریم روزانه در دوره زمانی ۱۱ مویبنگ اوریج ۱۰۰روزه به ما بده
  اگر لطف کنید فرمول محاسبه رو بفرمایید ممنون میشم

  1. پاسخش خیلی ساده است بذار برات یک مثال بزنم:
   با قرار دادن ۱۱ آجر بر روی یک دیوار، در واقع بر روی دیوار 100 آجر حاصل خواهد شد، اما با قرار دادن همان آجرها روی سقف 100 تا ۱۱ تا آجر به وجود خواهد آمد. بدیهی است که آجرها زاد و ولد کرده و همانطور که میدونید برای زاد و ولد یک زوج آجر لازم میباشید و سر یکی از اون یازده تا آجر بیکلاه میمونه که خوشبختانه یکی از اون ده آجر دو شلواره بوده و قبول زحمت کرده و نگذاشته سر اون یازدهمی بیکلاه بمونه.
   موضوع به همین سادگی بود دوست عزیز

 2. اگر امکانش هست، اندیکاتور مویینگ 60 دقیقه ای با پریود 20، که بشه در تایم های دیگر هم قرار داد، را قرار دهید

 3. سلام بهترین سایت اموزشی که میتونم به جرات بگم نظیر ندارد و اینقدر همه اموزشهای این سایت جامع و کامل هست …بنده به شخصه با این سایت به بهترین اموزشهایی که نیاز داشتم برای یادگیری رسیدم …از کسانی که این سایت به این خوبی را درست کردن برای افرادی مثل بنده سپاسگزارم و ارزوی موفقیت برای همه انها دارم در ضمن از مدرس حسینی بابت اموزش کندل شناسی از استاد نیما ازادی و استادان دیگر کمال تشکر را دارم ….ارزوی موفقیت و سلامتی برای همه استادان خودم دارم …ممنون بابت سایت خوبتون …به والله خودم با تشکر رازی نمیشم …که بابت این سایت خوب داشته باشم …همه خوبیها را از خداوند برای شما خواستارم دست شمارا می بوسم ممنون

 4. سلام .مممنون از مقاله کامل اموزش مویینگ اوریج شما . فقط یک سوالی برای من پیش اومده . اگر اشتباه نکنم در مقاله اموزش اندیکاتور سایت سود اموز بود که نوشته بود ، خیلی نمیتوان روی استفاده از حمایت و مقاوت اندیکاتور های مووینگ حساب باز کرد ، چطور میتوتنم بفهمم نکته ای که سایت چارت ایران مطرح کرده صحیح تره یا اونی که سایت سود اموز در مورد حمایت و مقاومت اندیکاتور خای مووینگ اوریج؟؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا