بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین چگونه کار میکند

بلاک چین بر مبنای چندین بلوک است که به یکدیگر متصل بوده و حاوی اطلاعات مختلفی هستند. برای اضافه کردن یک بلوک به زنجیره، لازم است اعتبارسنج کارهای خاصی را بسته به الگوریتمی که در بلاک چین استفاده شده، انجام دهد. در این فصل، این موضوع را بررسی می کنیم که هر بلوک چگونه اعتبارسنجی شده و چه راه های مختلفی برای اجرای بلاک چین وجود دارد.

 

بلاک چین چگونه کار می کند؟

 

گره ها و گره های پیشرفته

در بخش قبل، درباره ی چگونگی ساختار بلاک چین و اجماع نظر به منظور افزودن اطلاعات صحبت کردیم. (بخش قبلی این لینک )اعتبارسنج هایی که بلوکهای جدید ایجاد می کنند این اطلاعات را تأیید می کنند. هنگامی که با جزئیات بیشتر به این مسئله نگاه کنیم، مجبوریم بین گره ها و استخراج کننده ها تمایز قائل شویم. گره ها به گره های کامل و سبک تقسیم می شوند؛ که در آن گرههای سبک به کاربران اشاره دارد. بدین معنا که کاربر تنها بخشی از بلاک چین را روی کامپیوتر خود ذخیره می کند و هدف اصلی او ارسال و دریافت پرداخت ها می باشد. پرداخت های انجام شده توسط کاربر به وسیله کارمزد تراکنش یا هزینه ی استخراج انجام می شوند.

مقاله پیشنهادی:  فارکس چیست؟ ۱۰۰٪ نکات بازار فارکس + همه چیز درباره فارکس!

چارت ایران: از نظر تئوری، امکان پرداخت نکردن کارمزدهای تراکنش وجود دارد، اما استخراج کننده ها تراکنش هایی را ترجیح میدهند که کارمزد داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم بگیرید کارمزدی کمتر از مقدار استاندارد را برای تراکنش خود پیشنهاد کنید، ممکن است سالها طول بکشد تا تراکنش شما انجام پذیرد!). از طرف دیگر، گره های کامل، بلاک چین کامل را ذخیره کرده و اطلاعات یا تراکنش ها را برای ایجاد یک توافق کامل ارسال می کنند. با نگاهی به مقایسه بین سکه ها، ممکن است متوجه شوید که سکه هایی مانند DASH دارای گره های پیشرفته هستند؛ اما سایر سکهها (مانند بیت کوین) این وضعیت را ندارند.

گره های پیشرفته ویژگی دیگری است که بلاک چین می تواند ارائه دهد. در پاراگراف بعدی توضیح خواهیم داد اینها (گره های خبره) چه هستند و چرا برخی سکه ها آن را دارند و برخی دیگر خیر. رمزارزها به نام DASH، پایه گذار گرههای پیشرفته می باشند. آنها سرورهایی هستند، که ارائه دهنده خدماتی هستند که استخراج کننده های معمولی یا گره ها از پس پردازش آنها برنمی آیند. قبل از اینکه یک گره پیشرفته قابل استفاده باشد، لازم است کاربران را محکم کند تا قادر به ایجاد آن باشد.

در شبکه ی DASH، این مورد هزار DASH | خواهد بود که در حال حاضر حدود۵۰۰ هزار دلار است – مارس ۲۰۱۸). وظایف و فعالیت های یک گره پیشرفته در سرتاسر ارزهای مختلف، می توانند متفاوت باشند، ولی آنها معمولا قادر به پردازش تراکنش های آنی یا ناشناس هستند. علاوه بر این، شبکه را از حملات محافظت می کنند و زمانی که تصمیمات مربوط به بلاک چین مطرح باشد، حق رأی بالاتری دارند. این مشخصات برای اجرای قراردادهای هوشمندانه کامل و عالی هستند. البته، محکم کردن این مقدار ارز، متفاوت با استخراج عادی پاداش داده خواهد شد. با وجود اینکه این موضوع به رمزارز بستگی دارد، یک گره پیشرفته می تواند بین ۵ تا ۲۰ درصد پاداش یک بلوک داده شده را به دست آورد.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

فورک ها

فورک در دنیای رمزگذاری، هیچ ارتباطی به غذا یا کشاورزی ندارد. در دنیای مربوط به بلاک چین، فورک لحظه ای است که در آن، بلاک چین به دو نسخه ی مختلف (یا بیشتر) تقسیم می شود. ما از قبل میدانیم که هر بلاکی از دیگری تبعیت می کند ولی گاهی اوقات بلاک چین به دو بخش تقسیم می شود که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. صرف نظر از اهمیت دلیل آن، تاریخچه ی بلاک چین همواره ثابت باقی می ماند. ممکن است دلایل تقسیم کوچک یا بزرگ باشند، به عنوان مثال، یک به روزرسانی یا تغییر قابل توجه که شبکه را تقسیم می کند. مثالی از چنین تغییر کوچکی می تواند «سافت فورک» باشند (یعنی بلاک چین به روزرسانی شده است).

معمولا نسخه ی قبلی هنوز کار می کند، بنابراین کاربر مجبور نیست از سافت فورک دنباله روی کند (یک استثنای بزرگ، سافت فورک بیت کوین در پایان جولای ۲۰۱۷ بود، جایی که به روزرسانی سگویت اجازه نداد نسخه ی قبلی استفاده شود، بنابراین افراد زیادی نخواستند دنباله روی کنند و تصمیم گرفتند «هارد فورک» را آغاز کنند). هارد فورک در مقابل سافت فورک قرار دارد؛ در هارد فورک بلاک چین بعد از یک بلوک خاص تقسیم می شود و سکه ی جدید ایجاد می گردد.

مقاله پیشنهادی:  سرمایه گذاری در بورس چگونه؟ انواع روش‌ها+ مدارک برای شروع؟!

مسیرهای دو سکه به طور غیرقابل بازگشتی جدا می شوند. در ادامه ی مثال بیت کوین: مشکلی که در آنجا وجود داشت مربوط به کاربر و استخراج کننده بود. کاربران به دنبال کوچک نگه داشتن اندازه ی بلوک بودند تا تنها از بلاک چین برای تراکنش های بزرگ استفاده شود. بلوکهای کوچکتر با شبکه ی لایتینگ انجام می شوند بعد توضیح داده خواهد شد. این گروه افراد در حال حاضر از بیت کوین استفاده می کنند. استخراج کنندگان می خواستند به دلیل اینکه تمام تراکنش ها روی بلاک چین ذخیره شوند، اندازه بلوک را افزایش دهند. این گروه در حال حاضر از «بیت کوین نقدی یا Bcash» استفاده می کنند).

شاید از خودتان بپرسید این موضوع چه عواقبی برای نگه دارنده ی این سکه در پی دارد؟ هنگامی که چنین فورکی آغاز و بلاک چین تقسیم می شود، مبنای هردو ارز (قدیمی و جدید تاریخچه ی بلاک چین مشابهی دارد. بنابراین اگر کسی در پایان جولای ۲۰۱۷ به عنوان مثال بیت کوین داشت، سهام او قبل از فورک شناسایی می شد. در نتیجه او همان مقدار سکه را روی هردو بلاک چین نیز دارد (اگر قبل از فورک، ده BTC داشته باشید، بعد از فورک، ده BTC و ده BCH (بیت کوین نقدی) دارید). ولی به منظور تصاحب سکه ها، باید کلید خصوصی خود را در اختیار داشته باشید! تنها با کلید خصوصی، در اختیار گرفتن سکه ها روی هر دو زنجیره امکان پذیر خواهد بود.

تنها در حالت های پراکنده، تبادلات سرویس تصاحب سکه ها برای شما و توزیع ارز جدید را ارائه می کنند (این بخش مهمی است که بیشتر افراد آن را فراموش می کنند). فورک، موضوع بسیار حساسی برای رمزارز است و بنابراین اغلب اوقات قضاوت دشوار است. در فصل بعدی هنگامی که به بحث درباره ی بهترین استراتژی های سرمایه گذاری برای چنین رویدادهایی می پردازیم به این موضوع باز خواهیم گشت. صفحات بعدی درخصوص الگوریتمهای کلی بلاک چین است که می توان استفاده کرد. (از چیزی که به نظر می رسد پیچیده تر است).

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا