پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها در ارز دیجیتال

پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها در ارز دیجیتال

پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها در ارز دیجیتال چگونه است ؟

پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها

این موضوع پنهانی نیست که در بازاری بدون مقررات مانند رمزارزها، به صورت روزانه کلاهبرداری رخ می دهد. نه تنها چندین سکه ی PoW هر روزه منتشر می شوند، بلکه بسیاری آی سی اوهای کلاهبردار جدید وجود دارند که با مقدار زیادی ارز فرار می کنند. روشی که آنها این کار را انجام می دهند بسیار متفاوت است؛ Prodeum ICO تمامی کانال های خود را بست و تنها یک وب سایت باقی گذاشت که در بالای سمت چپ آن نوشته شده بود «Penis»، درحالی که Bitcoin ICO از استیون سیگال به عنوان یک پیک استفاده کرد تا به طور رسمی اعلام کند که مدیریت کمی بعد از بالابردن ارز، در حال ترک پروژه هستند.

پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها در ارز دیجیتال

در بیشتر این موارد، شناسایی مشکوک بودن بسیار راحت بود چون همان طور که پیش تر اشاره کردیم، افراد تحقیق درستی انجام نمی دهند، بنابراین بسیاری از آنها هنوز فریب کلاهبردارها را می خورند. برای اینکه همواره مطمئن باشید که با یک پروژه ی قانونی سروکار دارید، اطمینان حاصل کنید که چک لیستی از نکات زیر تهیه کرده و آنها را بررسی می کنید:

واقعی بودن اعضای تیم

بهتر است در طول تحقیق، این مسئله در اولویت باشد؛ هیچگاه فقط به اطلاعاتی که روی وب سایت لیست شده اند، بسنده نکنید. مطمئن شوید که تمامی اعضای تیم با شرکت ارتباط دارند (معمولا از طریق لینکدین) و یک مشاور نیز در گروه حضور دارد. هنگامی که هیچ لینک مستقیمی از وب سایت وجود نداشت که اعضای تیم و تجربه شان را تأیید کند، بهتر است به یک باره نگران نشوید. با این حال، اگر هنوز با تحقیق بیشتر برای تأیید این مسئله که آیا آن افراد برای شرکت کار می کنند، به نتیجه نرسیدید؛ به شدت توصیه می کنیم که از آن سرمایه گذاری فاصله بگیرید.

مقاله پیشنهادی:  ایردراپ و فورک در بیت کوین چیست و چه کاربردی دارند
پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها در ارز دیجیتال
پرچم های قرمز یا کلاهبرداری ها در ارز دیجیتال

حتی یک دلیل وجود ندارد که چرا یک آی سی او یا یک سکه ی جدید باید اطلاعات تیم عمومی خود را مخفی البته، این مسئله درباره ی سکه های PoW کوچک که در آنها تیم قصد دارد ناشناس بماند، صادق نیست؛ در این حالت، مطمئن شوید که در یکی از کانالهای رسانه های اجتماعی (دیسکورد یا تلگرام با آنها صحبت کنید تا در کی درخصوص اینکه چقدر واقعی هستند و روش آنها برای پروژه چقدر جدی است، داشته باشید. واضح است سرمایه گذاری روی تیمهای مانند این خطرناک تر است ولی این مسئله ذات رمزارزها نیز هست که به صورت واقعی قابل تغییر نیستند.

اطلاعات شرکت

چارت ایران : دیگر جنبه ی بسیار مهم تحقیق، مطمئن شدن از این مسئله است که شرکت پیشینهای قانونی دارد (به عبارت دیگر مطمئن شوید که یک شرکت قانونی است که ثبت شده، دفتر دارد و غیره). بهتر است این اطلاعات در پایین وب سایت و یا از طریق جست وجو در گوگل قابل مشاهده باشند. اگر چنین چیزی وجود نداشت، مطمئن شوید که از اعضای تیم درباره ی کانال های رسانه های اجتماعی شرکت سؤال کنید. این پاسخ باید مطالب زیادی به شما بگوید، اگر تیم با تأخیر به شما جزئیات می دهد یا به سادگی شما را از دانستن اطلاعات کانال منع می کند، بهتر است فورا پرچمهای قرمزی با عنوان نبود داده های رسمی شرکت برای شما ایجاد شوند.

این کارآی سی او را که بدون هیچ عواقبی با ارز شما فرار کند، به شدت ساده می کند. این مطلب درباره ی سکه های کوچکتر با تیمی ناشناس صادق نیست چون این ذات سکه است؛ این روشی است که پروژه های غیرمتمرکز کار می کنند بنابراین غیرمنطقی خواهد بود اگر از یک سکه که شامل چند برنامه نویس است که در اطراف جهان زندگی می کنند و از طریق دیسکورد با هم ارتباط دارند، توقع اطلاعات واقعی شرکتی داشته باشیم.

مقاله پیشنهادی:  انواع اثبات ها در بیت کوین و بلاک چین

پری ماین بزرگ

یک پری ماین قابل توجه اساسا هر چیزی که خارج از چند درصد باشد) همانند توزیع غیریکنواخت همواره نگرانی بزرگی است. قراردادن مقدار زیادی عرضه در دست یک فردیا تیم مخصوصا سکه های PoW کوچکتر خطری بسیار بزرگ است. همواره به دنبال توضیح پری ماین باشید و به مقادیر زیادی که نگهداری می شوند مشکوک شوید چون معمولا این کار برای ادامه ی توسعه ی سکه ضروری نیست و بهتر است به هیچ پروژه ای به طور کامل اعتماد نشود.

مخزن بدون کد

نبود گیتهاب (وب سایتی که اعضای تیم، کدها را روی آن آپلود کنند) یا اساسا هر اثبات کار دیگری همواره باید به عنوان پرچم قرمز بزرگی درنظر گرفته شود. جز حالتی که دلیلی از سمت تیم وجود داشته باشد که چرا نمی خواهند توسعه ی خود را افشا کنند (مثلا چون می ترسند کسی کار را از آنها بدزدد)، مطلقأ هیچ دلیلی وجود ندارد که چرا سرمایه گذاران نباید قادر باشند تا دید واضحی از وضعیت فعلی پروژه داشته باشند.

سالاد کلمات شعارگونه

این مورد بسیار ذهنی است و بیشتر به سطح کیفیت اشاره دارد تا کلاهبرداری ولی هنوز هیچ ارزشی ندارد. اغلب، وب سایت ها و آی سی اوها با کلمات تبلیغاتی مانند «انقلابی»، نسل بعدی»، «برتر» و… پر شده اند که روی سرمایه گذارهای بی تجربه تاثیر بسیار خوبی دارد ولی در واقع، هیچ ارزشی ندارند. ترفند شناسایی سایت های قابل اعتماد این است که این سایت ها باید بتوانند ارتباط برقرار کنند. حتی ایده ی پیچیده تر باید بتواند با زبانی که هر دو طرف قادر به درک آن باشند، ارتباط ایجاد کند که همین مسئله تجربه و متخصص بودن تیم را نشان میدهد.

مقاله پیشنهادی:  کاربرد ابزار توکن ، توزيع و رقابت در ارز دیجیتال

نداشتن توانایی صحبت کردن دربارهی ذات فنی پروژه، نگرانی هایی را ایجاد می کند؛ مخصوصا اگر هنوز پیش نمایش یا هیچ محصولی برای مشاهده وجود نداشته باشد. چون سکه های زیادی وجود دارند که چیزی علاوه بر بازاریابی خوب ارائه نمی کنند هر روزه آی سی اوهایی در حال ظهور هستند که سعی دارند تا صرفا براساس کاغذ سفید خود، ۳۰ میلیون دلار افزایش داشته باشند). شعار یک رمزارز معروف این است «کلاهبرداری جزو سخت ترین کارهاست». بهتر است از این مسئله مطلع باشید که اگر پروژهای قانونی از این نوع زبان استفاده می کند، شانس زیادی وجود دارد که جامعه آن را انتخاب کند چون «جذاب» است. اگر این طور است، مطمئن شوید آنها چیز فنی نیز برای نشان دادن دارند.

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا