فیلم درباره بانکداری اسلامی با دکتر موسویان

ویدئو بانکداری اسلامی با دکتر موسویان

بانکداری اسلامی به مدیریت پولی و مالی ای گفته خواهد شد که عملیات آن براساس قوانین و شریعت اسلامی بوده و در اجرای خدمات نیز قوانین معاملات اسلامی و یا فقه معاملات در نظر گرفته شود. در بانکداری اسلامی به جای درخواست سود خالص ریسک و بازده در بورس و معامله پذیرفته شده و تاکید آن بیشتر بر روی سرمایه گذاری در بخش های حقیقی اقتصاد خواهد بود. تمامی قسمت ها را از انتهای همین صفحه بصورت رایگان دانلود کنید. 

 

فیلم درباره بانکداری اسلامی با دکتر موسویان

در بانکداری اسلامی بهره و ربا حذف شده و مسیر مصرف منابع از پیش تعیین می گردد و روند مصرف کاملا تحت نظارت قرار خواهد گرفت. بانکداری اسلامی نیز در واقع دنبال کننده اهداف دیگر بانکداری های سراسر دنیا بوده و تنها تفاوتی که با بانکداری های دیگر داشته این است که در بانک های اسلامی فقه معاملات اسلامی اساس و پایه بانکداری ها خواهد بود.

مقاله پیشنهادی:  آموزش سرمایه گذاری در فارکس، خرید+معامله سهام فارکس

در واقع می توان گفت که رواج پیدا نمودن ربا در بانکداری های کشورهای غربی و نیاز به مقابله با این عمل ناشایست سبب شد که بانکداری اسلامی در بانک های کشورهای اسلامی شکل بگیرد.  چرا که مسلمانان علاقه ای به تودیع پول در بانکداری ربوی نداشته و از سپرده گذاری در این بانک ها خودداری می کردند. با روی کار آمدن طرح بانکداری اسلامی و نیز صحبت هایی  که در این زمینه شد شهید محمدباقر صدر اولین شخصی بود که تحقیقات خود را در این زمینه آغاز نمود.

 

فیلم درباره بانکداری اسلامی با دکتر موسویان

 

در بانکداری اسلامی در حقیقت سود و زیان حاصله از معاملات تقسیم شده و نیاز به پرداخت ربا نخواهد بود.

چارت ایران: مرابحه یکی از مفاهیمی بوده که در بانکداری اسلامی رایج است ؛ طبق این مفهوم در قراردادی رهنی بانک به جای دادن وام به فرد برای خرید کالایی، خود به صورت مستقیم کالای مورد نظر را خریداری نموده و فرد می تواند این کالا را این بار از بانک بخرد و به صورت اقساطی مبلغ آن را پرداخت نماید.

 پرداخت وام به شرکت ها با نرخ بهره شناور را نیز می توان از دیگر تسهیلات بانک های اسلامی به شمار آورد؛ در این تسهیلات نرخ بهره شناور نرخ بازده ویژه شرکت در نظر گرفته شده و سود بانک با سود شرکت برابر می باشد.

مقاله پیشنهادی:  سرمایه گذاری در بورس چگونه؟ انواع روش‌ها+ مدارک برای شروع؟!

البته لازم به ذکر است که این روزها دیگر بانکداری اسلامی تنها مختص به مسلمانان نبوده و طبق تحقیقات صورت گرفته حتی در کشورهایی که در آن ها تنها افراد کمی مسلمان بوده نیز این بانکداری پابرجا بوده و افراد توانسته از آن بهره ببرند.

 

فیلم درباره بانکداری اسلامی با دکتر موسویان

 

دکتر سید عباس موسویان متولد سال 1339 می باشد. در سال 59 در دانشگاه و در رشته برق به تحصیل پرداخت اما با تعطیلی دانشگاه ها بعد از انقلاب فرهنگی این بار در سال 60 تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه قم را آغاز نموده و در دانشگاه مفید نیز به صورت همزمان به آموختن اقتصاد نظری پرداخت. از سال 68 تا 78 نیز در زمینه  درس خارج فقه و اصول تحصیلات خود را دنبال نمود.

مقاله پیشنهادی:  اخبار فارکس (سایت فارسی تحلیل اخبار فارکس Forex)

موسویان در سال 73 در دانشگاه بهشتی تهران در رشته اقتصاد نظری در مقطع کارشناسی ارشد شروع به تحصیل نمود و سرانجام در سال 82 دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآن خود را نیز از همین دانشگاه گرفت. این اندیشمند همچنین مدرک دکترای فقه اقتصادی خود را در سال 84 از حوزه علمیه قم اخذ نمود. ویدئوهایی که در ادامه آورده شده است آموزش بانکداری اسلامی از دکتر موسویان بوده که به زبانی شیوا تمامی مباحث بانکداری اسلامی و مزایای آن را مورد بررسی قرار داده است.

 

 ردیف موضوعدانلود
 1مقدمه لینک
 2ربا (آغاز کلام) لینک
 3ربا و دیدگاه های معاصر، بانکداری بدون ربا در ایران، تجهیز منابع پولی (بخش اول) لینک
 4ربا و دیدگاه های معاصر، بانکداری بدون ربا در ایران، تجهیز منابع پولی (بخش دوم) لینک
 5سپرده سرمایه گذاری (بخش اول) لینک
 6سپرده سرمایه گذاری (بخش دوم) لینک
 7انواع سپرده در بانکداری اسلامی، قرض الحسنه، عقود مبادله ای، فروش اقساطی لینک
 8عقود مبادله ای، قرارداد اجاره به شرط تملیک، قرارداد جعاله لینک
 9قرارداد سلف، خرید دین لینک
 10خرید دین، عقود مشارکتی لینک
 11بررسی قرارداد استضاع در بانکداری بدون ربا لینک
 12مشارکت حقوقی بانکها، مضاربه، سرمایه گذاری مستقیم لینک
 13ماهیت اعتبار در حساب جاری لینک

بازنشر از فراچارت farachart.com

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا