تفاوت فارکس و فیوچرز (مهم‌ترین مزایا معایب فارکس: فیوچرز برای انتخاب بهتر!)

تفاوت فارکس و فیوچرز

بازار فارکس به‌دلیل گستردگی و نوسانات شدیدش یک بازار شناخته شده است و فرصت‌های معاملاتی متعدد و پر سودی را به معامله‌گران پیشنهاد می‌دهد. با این حال با توجه به نوسانات مکررش، معامله‌گران ملزم به نظارت مداوم بر بازار برای شناسایی بهترین نقاط ورود و خروج هستند. این فرآیند می‌تواند پرزحمت و خسته کننده باشد و برخی از معامله‌گران را به کاوش برای انتخاب بازارهای جایگزین سوق دهد. یکی از این بازارها «بازار فیوچرز» است. این بازار فرصت‌های استثنایی را پیش روی معامله‌گران می‌گذارد.
وقتی صحبت از فارکس در مقابل فیوچرز می‌شود، هر دو دارای مزایا و معایب منحصربه‌فردی هستند. در این مقاله قصد داریم شباهت و تفاوت فارکس و فیوچرز را بررسی کنیم و به شما بگوییم کدام بازار برای سرمایه‌گذاری بهتر است. با چارت ایران همراه باشد.

معرفی و بررسی ویژگی‌های بازار فارکس

معاملات فارکس شامل خرید و فروش ارز می‌شود. هدف معامله‌گران «کسب سود از نوسانات ارزش ارز» است. بازار فارکس 24/7 کار می‌کند و نقدینگی و اهرم بالایی را ارائه می‌دهد. ماهیت جهانی این بازار، امکان حجم معاملات قابل‌توجهی را فراهم می‌کند.
مبتدیان و معامله‌گران با تجربه فارکس به این بازار به چشم یک فرصت ویژه نگاه می‌کنند. وسعت بازار فارکس، امکان معامله مجموعه وسیعی از جفت‌های معاملاتی را ممکن می‌سازد. این تنوع به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا سبدهای خود را متنوع کنند. عملکرد مداوم این بازار باعث انعطاف‌پذیری در زمان‌های معاملاتی شده است.

مقاله پیشنهادی:  فیبوگروپ (آموزش+ ثبت نام، کار و ورود بروکر فیبوگروپ)

بازار فارکس

دسترسی به بازار فارکس از طریق پلتفرم‌های آنلاین، ورود تازه‌کاران را ساده‌تر کرده است. هر معامله‌گری می‌تواند با اتصال به اینترنت، از هر جایی وارد بازار شود و به معامله بپردازد. در حال حاضر منابع آموزشی فراوانی وجود دارد که به یادگیری راحت‌تر این بازار کمک می‌کند. علاوه بر این، حساب‌های آزمایشی یک روش بدون ریسک برای تمرین است. این حساب‌ها، سناریوهای معاملات واقعی را شبیه سازی می‌کنند. آن‌ها برای ایجاد اعتمادبه‌نفس در تازه‌واردان عالی هستند.
پویایی بازار فارکس تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله شاخص‌های اقتصادی، رویدادهای سیاسی و احساسات بازار است. معامله‌گران باید از این عناصر مطلع باشند. آن‌ها ارزش ارز را به‌طور قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار می‌دهند. معامله‌گران باید استراتژی‌هایی را برای محافظت از سرمایه خود اتخاذ کنند. تنظیم دستورات توقف ضرر یک روش معمول برای این کار است؛ البته تنوع بخشیدن به جفت ارزها می‌تواند ریسک را گسترش دهد. تجربه نشان داده «آموزش مداوم و سازگاری با تغییرات بازار» برای موفقیت در این بستر ضروری و حیاتی است.

معرفی و بررسی ویژگی‌های بازار فیوچرز

قراردادهای آتی یا فیوچرز شامل قراردادهایی می‌شوند که خرید یا فروش دارایی‌ها را در تاریخ‌های از پیش تعیین شده قفل می‌کنند. این قراردادها کمیت و کیفیت دارایی‌های معامله شده را استاندارد می‌کنند. درواقع، معامله‌گران در حال سفته بازی در مورد حرکت قیمت کالاها، ارزها و شاخص‌های مختلف بازار هستند. بازار آتی، بستری است برای پوشش در برابر ضررهای احتمالی و سفته بازی برای سود. این بازار امکان جذب سرمایه‌گذاران مشتاق به مدیریت ریسک یا سرمایه‌گذاری روی پیش‌بینی‌های بازار را عملی می‌کند.
معاملات آتی محیطی ساختار یافته را ارائه می‌دهد که در آن شرکت‌کنندگان می‌توانند از سرمایه‌گذاری‌های خود در برابر نوسانات قیمت محافظت کنند؛ به‌عنوان‌مثال تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کالاها با انعقاد قراردادهای آتی می‌توانند هزینه‌ها و درآمدهای آتی خود را تثبیت کنند. این ثبات به‌ویژه در بازارهایی که مستعد تغییرات ناگهانی قیمت هستند جذاب است. علاوه بر این، به لطف مبادلات تنظیم شده و شفافیت جزئیات قرارداد، بازار آتی برای طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران از جمله افراد و مؤسسات، قابل‌ دسترسی است.

مقاله پیشنهادی:  بروکر آمارکتس: ثبت نام در آمارکتس+ ورود به Amarkets

بازار فیوچرز

پویایی معاملات آتی تحت تأثیر عوامل اقتصادی جهانی، عرضه و تقاضا و رویدادهای ژئوپلیتیکی است. معامله‌گران باید در مورد این عناصر آگاه باشند؛ زیرا می‌توانند به‌طور قابل‌ توجهی بر قیمت‌های آتی تأثیر بگذارند. علاوه بر این، معاملات آتی نیاز به درک کاملی از تکنیک‌های تحلیل بازار دارند. معامله‌گران از تحلیل تکنیکال و بنیادی برای پیش‌بینی‌های آگاهانه در مورد تغییرات قیمت آتی استفاده می‌کنند.
تحلیل فنی شامل بررسی نمودارهای قیمت تاریخی و حجم معاملات برای شناسایی روندها و الگوها می‌شود. این رویکرد به معامله‌گران کمک می‌کند تا حرکت‌های آینده را بر اساس رفتار بازار گذشته پیش‌بینی کنند. از سوی دیگر، تحلیل بنیادی بر عوامل خارجی مانند شاخص‌های اقتصادی، شرایط آب و هوایی و بی‌ثباتی سیاسی که می‌تواند بر عرضه و تقاضا برای دارایی اساسی تأثیر بگذارد تمرکز دارد.

تفاوت فارکس و فیوچرز در چیست؟

معاملات فارکس و معاملات آتی روش‌های شناخته شده‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی با هدف سودآوری هستند. سرمایه‌گذاران به‌طور فزاینده‌ای به معاملات فارکس و معاملات آتی روی می‌آورند تا به‌طور استراتژیک، میزان سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر برسانند.
توجه به این نکته مهم است که این دو شکل از معاملات از نظر مکان‌های معاملاتی، محدودیت‌های قراردادی، پروفایل‌های سرمایه‌گذاری، مقررات و جنبه‌های مختلف دیگر با هم متفاوتند. درک این تمایزات برای هدایت مؤثر این بازارها و اتخاذ تصمیمات تجاری آگاهانه بسیار مهم است. در ادامه تفاوت فارکس و فیوچرز را به‌صورت موردی بررسی می‌کنیم.

مقاله پیشنهادی:  بروکر ارانته [آموزش ثبت نام و کار با بروکر ارانته Errante]

 • تفاوت فارکس و فیوچرز بر اساس “قوانین و مقررات”

بازار فارکس غیرمتمرکز است و در سطح جهانی عمل می‌کند و هیچ مرجع نظارتی خاصی بر کل بازار ندارد؛ در عوض، تجارت فارکس توسط نهادهای نظارتی مختلف در کشورهای گوناگون مانند اداره رفتار مالی (FCA) در بریتانیا و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در ایالات متحده تنظیم می‌شود. این در حالی است که بازار آتی توسط صرافی‌های متمرکز تنظیم می‌شود.

تفاوت فارکس و فیوچرز بر اساس مقررات

 • تفاوت فارکس و فیوچرز از نظر “ساعات معاملات”

بازار ارز و بازار آتی دارای ساعات معاملاتی متفاوتی هستند. بازار ارز به‌صورت شبانه‌روزی کار می‌کند و سرمایه‌گذاران قادرند بدون در نظر گرفتن «زمان و مکان» تجارت کنند. این بازه زمانی به سرمایه‌گذاران، انعطاف‌پذیری بیشتری برای استراتژی‌بندی نقاط ورود و خروج می‌دهد. برعکس، بازار آتی محدودیت‌هایی را در ساعات معاملاتی خود اعمال کرده که این محدودیت‌ها بر توانایی سرمایه‌گذاران برای مشارکت در معاملات تأثیر می‌گذارند.

 • تفاوت فارکس و فیوچرز بر اساس “تنوع”

برخلاف معاملات نقدی فارکس که معمولاً شامل معامله یک ارز در برابر ارز دیگر یا تعداد محدودی از محصولات CFD می‌شود، معاملات آتی طیف گسترده‌تری از گزینه‌ها را برای تنوع بخشیدن به سبد شما و به دست گرفتن چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد بازار فراهم می‌کنند. معاملات آتی به شما این امکان را می‌دهند که نه تنها معاملات آتی ارز و ارز؛ بلکه شاخص‌های اصلی بازار، نرخ بهره، فلزات گرانبها مانند طلا و نقره، کالاهای انرژی مانند نفت خام و گاز طبیعی و همچنین کالاهای کشاورزی را معامله کنید. این طیف گسترده از محصولات به معامله‌گران آتی فرصت بیشتری برای کشف و سرمایه‌گذاری در فرصت‌های مختلف بازار می‌دهد.

مقاله پیشنهادی:  بروکر اپو فایننس (ثبت نام+ احراز هویت در اپوفایننس)

 • تفاوت فارکس و فیوچرز از لحاظ “نقدینگی”

وقتی صحبت از نقدینگی به میان می‌آید از بازار ارز به‌عنوان فعال‌ترین بازار قابل معامله یاد می‌شود؛ در حالی که معاملات آتی در مقایسه با این بازار، نقدینگی کم‌تری دارند. بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی در جهان است که روزانه تریلیون‌ها دلار در آن مبادله می‌شود. این حجم عظیم معاملات به نقدینگی بالای آن کمک می‌کند. گر چه معاملات آتی می‌توانند حجم معاملات قابل‌توجهی در روز داشته باشند؛ اما معمولاً از نظر نقدینگی از بازار فارکس عقب‌تر هستند.
نقدینگی کم‌تر در معاملات آتی را می‌توان به عوامل متعددی از جمله تعداد محدود شرکت‌کنندگان، محدودیت‌های خاص قرارداد و ماهیت خود بازار آتی نسبت داد. در نتیجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازار آتی ممکن است در مقایسه با بازار فارکس، اسپرد پیشنهادات خرید و فروش گسترده‌تر، لغزش بیشتر و به‌طور بالقوه دشواری بیشتری را در حین انجام معاملات تجربه کنند. بنابراین کسانی که به دنبال بازارهایی با نقدینگی بالا هستند باید بازار ارز را به‌عنوان گزینه اولشان در نظر بگیرند.

تفاوت فارکس و فیوچرز از لحاظ نقدینگی

تفاوت فارکس و فیوچرز بر حسب “مارجین و اهرم”

در معاملات فارکس، معامله‌گران می‌توانند با مارجین معامله کنند؛ به این معنی که می‌توانند موقعیت بزرگ‌تری نسبت به سرمایه‌گذاری اولیه خود را کنترل کنند. نسبت‌های اهرمی می‌تواند بسته به حوزه قضایی و کارگزار متفاوت باشد؛ اما می‌تواند تا 100:1 یا بیشتر باشد. در معاملات آتی، اهرم در دسترس است؛ اما معمولاً در مقایسه با فارکس کم‌تر است. الزامات مارجین برای قراردادهای آتی توسط صرافی‌ها تعیین می‌شود و به‌طورکلی بالاتر از معاملات فارکس است.

 • تفاوت فارکس و فیوچرز از منظر “محل معاملات”

معاملات آتی در صرافی‌های سازمان یافته مانند بورس کالای شیکاگو (CME) یا هیئت تجارت شیکاگو (CBOT) انجام می‌شود که به‌عنوان واسطه برای معاملات قراردادهای استاندارد عمل می‌کنند. از سوی دیگر، تجارت فارکس که به‌عنوان تجارت ارز نیز شناخته می‌شود، در بازار غیرمتمرکز جهانی خارج از بورس (OTC) انجام می‌شود. شرکت‌کنندگان در این بازار مستقیماً از طریق پلتفرم‌های الکترونیکی یا با کمک واسطه‌هایی که به‌عنوان کارگزاران فارکس شناخته می‌شوند، ارزها را با یکدیگر معامله می‌کنند. معاملات فارکس 24 ساعت شبانه‌روز و پنج روز هفته انجام می‌شوند و سرمایه‌گذاران قادرند تا با ارزهای کشورهای مختلف در سراسر جهان معامله کنند.

مقاله پیشنهادی:  بروکر ویندزور Windsor: [ثبت نام در بروکر ویندزور]

تفاوت فارکس و فیوچرز از منظر محل معاملات

شباهت‌های فارکس و فیوچرز

اگر بخواهیم علی‌رغم تفاوت‌هایی که نام بردیم نگاهی به شباهت فارکس و فیوچرز بیندازیم این شباهت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. هر دو بازار دارای ریسک هستند: معاملات در فارکس و فیوچرز همانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری با ریسک همراه هستند. این سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر مناسب معامله‌گران حرفه‌ای است؛ زیرا در صورت عدم آموزش مناسب، ریسک بالایی به دنبال دارند.
 2. قابلیت معامله در بورس کالای شیکاگو: در گروه CME امکان معامله ارز، فیوچرز و بسیاری از کالاهای دیگر وجود دارد. شما می‌توانید فارکس را از طریق پیشخوان نیز معامله کنید؛ اما هم ارز و هم معاملات فیوچرز در گروه CME قابل انجام هستند.
 3. شباهت فارکس و فیوچرز از لحاظ حضور بازارسازان: بازارسازان نهادهایی هستند که برای تضمین نقدینگی در بازارها فعالیت می‌کنند. هم در معاملات فارکس و هم در معاملات فیوچرز، بازارسازان نقش فعالی دارند.
 4. پیچیدگی بیشتر نسبت به سرمایه‌گذاری‌های سنتی: معاملات فارکس و فیوچرز نسبت به سرمایه‌گذاری‌های ساده‌تر، پیچیده‌تر هستند.

آسنایی با مزایا و معایب فیوچرز

بازارهای فیوچرز توجه معامله‌گران مختلف از جمله فعالان فارکس و بازار سهام را به خود جلب کردند. دلیل اصلی این جذابیت «نوسانات بیشتر، تنوع در گزینه‌های معاملاتی و امکان استفاده از اهرم مالی» است. با معامله قراردادهای فیوچرز می‌توانید از اهرم مالی در طبقات دارایی مختلفی مانند کالاها، سهام، اوراق قرضه و ارزها بهره‌مند شوید. این ویژگی به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا اهداف مالی خود را در یک محیط مبادله‌ای قانونمند و رسمی دنبال کنند. اما علی‌رغم این ویژگی، بازار فیوچرز معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مقاله پیشنهادی:  فرزاد وجیهی یکی از بهترین تریدرهای ایرانی: مصاحبه با فرزاد وجیهی!

 • بازارهای فیوچرز به‌دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن مشهور هستند.

معایب بازار فیوچرز

 • یکی از چالش‌های اصلی معاملات فیوچرز «پیچیدگی آن‌ها» است. هر قرارداد فیوچرزی دارای ویژگی‌های مشخصی از جمله قیمت‌گذاری، ساعات معامله، تاریخ انقضا و مشخصات کمی است.
 • این عوامل به همراه مسائل فنی و اساسی متعدد دیگر باید توسط هر کسی که در معاملات فیوچرز فعال است مورد توجه قرار بگیرد. اگر کسی در بازار سهام یا فارکس فعالیت کند و بخواهد معاملات فیوچرز را هم دنبال کند، پیچیدگی‌های این بازار می‌تواند یک مانع بزرگ به شمار رود.

بررسی مزایا و معایب فارکس

علی‌رغم شباهت فارکس و فیوچرز، بازار فارکس به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مالی جهان دارای مزایای متعددی برای شرکت‌کنندگان است. از جمله این مزایا می‌توان به نقدینگی بالا، ساعات طولانی معاملات، کاهش هزینه‌ها و فرصت‌های متعدد تجاری اشاره کرد. در مقایسه با بازار سهام و بازار آتی، فارکس در این جنبه‌ها برتری قابل‌توجهی دارد؛ اما بدون عیب هم نیست. در ادامه به این معایب اشاره می‌کنیم:

 • بازار فارکس یک بازار فرابورس است که فاقد تنظیم‌کننده یا مرجع متمرکز است. دخالت بانک‌های مرکزی و دولت‌ها می‌تواند منجر به نوسانات شدید شود. این نوسانات ممکن است برای استراتژی‌های معاملاتی روزانه مناسب باشد؛ اما برای روش‌های معاملاتی چند روزه یا نوسانی مشکل‌ساز خواهد بود.
 • دسترسی به اهرم‌های بالا می‌تواند ریسک معاملات را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهد. اهرم‌هایی تا 200:1 در فارکس معمول است که به مراتب بیشتر از اهرم‌های موجود در سایر بازارها مانند بازار سهام است.

مقاله پیشنهادی:  فارکس چیست؟ ۱۰۰٪ نکات بازار فارکس + همه چیز درباره فارکس!

حالا کدام بازار را انتخاب کنیم؟

به نقل از “brokersview.com” هم معاملات آتی و هم معاملات فارکس راه‌های بالقوه‌ای را برای معامله‌گران جهت کسب سود بیشتر ارائه می‌دهند. سطح سودآوری در هر بازار به عوامل مختلفی مانند تخصص معامله‌گر، شرایط حاکم بر بازار و استراتژی معاملاتی انتخاب شده بستگی دارد. تعیین اینکه کدام بازار سودآورتر است و باید کدام یک از این دو را انتخاب کرد اصلاً ساده نیست؛ زیرا این موضوع از یک معامله‌گر به معامله‌گر دیگر متفاوت است.

فارکس یا فیوچرز
وقتی نوبت به معامله می‌رسد، شما این امکان را دارید که در معاملات آتی و فارکس سرمایه‌گذاری کنید. در این فرایند باید ترجیحات فردی و سطح مهارت‌هایتان را در نظر بگیرید. اگر در تجارت، تازه‌کار هستید و رویکرد قابل پیش‌بینی تر و مبتدی‌تر را ترجیح می‌دهید «معاملات فارکس» ممکن است نقطه شروع ایده‌آل‌تری باشند. بازار فارکس طیف گسترده‌ای از جفت ارزها را برای انتخاب ارائه می‌دهد. کارگزاران فارکس به شما این امکان را می‌دهند که یک ارز را انتخاب کنید و زمانی که ارزش آن افزایش یافت، آن را برای سود معامله کنید. این سادگی، بازار فارکس را به یک انتخاب عالی برای مبتدیان تبدیل می‌کند.
از سوی دیگر، برای معامله‌گران با تجربه تر «بازار آتی» فرصت بهتری است. معاملات آتی شامل استفاده از قراردادهای آتی می‌شوند که سطحی از پیچیدگی را به فرایند معامله اضافه می‌کنند. برای کسانی که به‌خوبی در تجارت مهارت دارند و به دنبال رویکردهای پیشرفته‌تر هستند این بازار می‌تواند فرصت رشد بیشتری داشته باشد.

سخن پایانی

معاملات فارکس و آتی فرصت‌های ارزشمندی را ارائه می‌دهند. شناخت شباهت‌ها و تفاوت فارکس و فیوچرز مسیر تصمیم‌گیری شما برای تجارت را تعیین می‌کند. شما با کمک ابزارها، استراتژی‌ها و مدیریت ریسک مناسب می‌توانید در هر 2 این بازارها موفق شوید. انتخاب نهایی شما برای تجارت چیست!

منابع:

https://www.brokersview.com/news/forex-vs-futures-key-differences-you-should-know-108714

https://www.linkedin.com/pulse/exploring-exciting-world-forex-futures-beyond-stocks-edge-forex-zhcif/

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا