بهترین روز هفته برای معامله در فارکس [زمانهای حیاتی برای ایرانیان!]

بهترین روز برای معامله در فارکس

تمام معامله‌گران فارکس که برای اولین بار وارد این بازار می‌شوند با دقت تمام، تقویم اقتصادی را دنبال می‌کنند و به محض انتشار هر خبر جدید، دست به معامله می‌زنند. اگر چه این روش می‌تواند منجر به سود شود؛ اما احتمال خطر از دست دادن سرمایه را هم افزایش می‌دهد و برای معامله‌گران با تجربه‌تر ممکن است خسته کننده باشد.
برخلاف سایر بازارهای مالی که ساعات کاری مشخصی دارند، بازار فارکس به‌صورت ۲۴ ساعته فعال است. معاملات در این بازار در چهار منطقه زمانی مختلف جهان یعنی اقیانوسیه (سیدنی)، آسیا (توکیو)، اروپا (لندن) و آمریکا (نیویورک) انجام می‌شود. موضوعی که قرار است امروز به‌طور مفصل درباره آن صحبت کنیم «تعیین بهترین روز برای معامله در فارکس» است. مسئله‌ای که می‌تواند باعث سود حداکثری شما شود. اگر می‌خواهید جلوی هر گونه ضرر احتمالی را بگیرید و به سود قابل‌توجهی در این تجارت برسید پس در ادامه با چارت ایران همراه باشید.

ساعت کار بازار فارکس

بازار فارکس 24 ساعت شبانه‌روز و 5 روز هفته در سراسر جهان باز است. این بازار ابتدا در روز دوشنبه و در نیوزیلند رأس ساعت 8 صبح به وقت محلی باز می‌شود، به‌دنبال آن یکی از جلسات بازار اصلی هم در سیدنی رأس ساعت 9 صبح دوشنبه به وقت محلی (که ساعت 10:00 به وقت گرینویچ یکشنبه است.) آغاز می‌شود؛ سپس بازار فارکس در آخر هفته رأس ساعت 9:00 عصر جمعه به وقت گرینویچ بسته می‌شود.
این ساعات بر اساس جلسه سیدنی گفته می‌شوند؛ زیرا اولین جلسه‌ای است که هفته جدید را آغاز می‌کند، با این حال 3 جلسه اصلی دیگر یعنی جلسه تجاری آسیا (توکیو)، جلسه تجاری اروپا (لندن) و جلسه (نیویورک) هم حائز اهمیت هستند. در اینجا ساعات باز و بسته شدن بازار فارکس برای چهار بازار اصلی را برایتان آوردیم:

 • سیدنی در ساعت 9:00 بعد از ظهر باز می‌شود و در ساعت 7:00 به وقت گرینویچ بسته می‌شود که ساعت 7:00 صبح و 5:00 بعد از ظهر به وقت محلی است.
 • توکیو در ساعت 11:00 شب باز می‌شود و در ساعت 9:00 به وقت گرینویچ بسته می‌شود که ساعت 8:00 صبح و 6:00 بعد از ظهر به وقت محلی است.
 • لندن در ساعت 8:00 صبح باز می‌شود و در ساعت 6:00 به وقت گرینویچ بسته می‌شود که ساعت 9:00 صبح و 7:00 به وقت محلی است.
 • نیویورک در ساعت 1:00 بعد از ظهر باز می‌شود و در ساعت 11:00 به وقت گرینویچ بسته می‌شود که ساعت 9:00 صبح و 7:00 بعد از ظهر به وقت محلی است.

مقاله پیشنهادی:  ساعت باز شدن بازار فارکس و نیویورک (به وقت ایران)

این ساعات معاملات فارکس مربوط به دوره زمانی بین آوریل و اکتبر (تابستان) هستند.

چرا بازار فارکس در یک دوره 24 ساعته باز است؟

بازار فارکس تنها بازار مالی است که این قابلیت را دارد. این ویژگی هم به دلیل مناطق زمانی مختلف بین‌المللی و تجارت است که از طریق شبکه‌ای از رایانه‌ها به جای مبادلات متمرکز فیزیکی انجام می‌شود. با این ساعات طولانی، مقدار معاملاتی که در بازار فارکس انجام می‌شوند خیلی بیشتر از بازارهای دیگر است. طبق نظرسنجی سه ساله BIS در سال 2019، روزانه 6.6 تریلیون دلار د این فضا معامله می‌شود. در همین نظرسنجی بیان شد که بیش از 170 ارز در بازار جهانی فارکس مورد معامله قرار می‌گیرد.

ساعت کار بازار فارکس

بازار فارکس چه زمانی باز می‌شود؟

بازار ارز برای اولین بار در نیوزلند در روز دوشنبه در ساعت 8 صبح به وقت محلی، که یکشنبه در ساعت 7:00 عصر به وقت گرینویچ است باز می‌شود. اولین جلسه معاملاتی برای شروع هفته به‌عنوان «جلسه سیدنی» شناخته می‌شود؛ حتی اگر معاملات ابتدا در نیوزلند شروع شوند.

مقاله پیشنهادی:  سایت کسب درآمد رایگان ایرانی: 12 سایت درآمدزایی ایرانی

چه زمانی جلسات بازار فارکس با هم همپوشانی دارند؟

یک دوره زمانی وجود دارد که جلسات معاملات فارکس با هم تداخل دارند. معمولاً این زمان‌ها شلوغ‌ترین زمان‌های روز هستند؛ زیرا حجم معاملات بیشتری در بازار فارکس با دو جلسه باز به‌طور همزمان وجود دارد. همپوشانی‌های جلسات بازار فارکس عبارت‌اند از:

 • نیویورک و لندن: 1:00 بعد از ظهر تا 5:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ
 • سیدنی و توکیو: 1:00 صبح تا 7:00 صبح به وقت گرینویچ
 • لندن و توکیو: 8:00 صبح تا 10:00 صبح به وقت گرینویچ

به همین دلیل است که جلسه باز اروپا به‌عنوان فعال‌ترین جلسه تجاری در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا اکثر جفت ارزهای اصلی (مانند GBPUSD، EURUSD، USDJPY، USDCAD و AUDUSD) در این مدت معامله می‌شوند.

جلسات معاملات فارکس

بهترین زمان معامله در فارکس چه زمانی است و چرا؟

به نقل از سایت “axi.com” بهترین زمان معامله در فارکس زمانی است که بازار فارکس در بیش از یک جلسه در طول یک همپوشانی باز باشد؛ زیرا در این زمان بازار فعال‌تر است. با فعال بودن یک جلسه بازار فارکس، جفت ارزها تمایل به مشاهده حرکت اسپرد پیپ محدودتر دارند، در حالی که یک جلسه معاملاتی با دو بازار فعال می‌توانند دارای حرکت بالاتر پیپ باشند.
به‌طورکلی بهترین همپوشانی جلسات فارکس برای تجارت «جلسات نیویورک و لندن بین ساعت 13:00 تا 5:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ» است. دو ارز محبوب برای معامله در این زمان «دلار آمریکا و یورو» هستند.

چه تعطیلاتی بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارد؟

دو روز تعطیل وجود دارد که بازار فارکس را از کار می‌اندازد. این روزها شامل روز کریسمس و روز سال نو می‌شوند که بازار رسماً تعطیل است. برخی از تاریخ‌های دیگر در طول سال وجود دارند که می‌توانند بر بازار فارکس و برخی جفت ارزها تأثیر بگذارند مانند تعطیلات ژاپنی که بر ین تأثیر می‌گذارد اما روی ارزهای دیگر تأثیر ندارد.
برای آگاهی از اطلاعیه‌های اقتصادی جهانی می‌توانید با تقویم اقتصادی فارکس به روز شوید و مطمئن شوید که می‌دانید چگونه تقویم اقتصادی را بخوانید تا با رویدادها یا اخبار مهمی که ممکن است در راه باشند به‌درستی مواجه شوید.

مقاله پیشنهادی:  فرزاد وجیهی یکی از بهترین تریدرهای ایرانی: مصاحبه با فرزاد وجیهی!

معرفی بهترین روزها برای معامله

برای تعیین بهترین روز برای معامله در فارکس بیایید با هم کل هفته معاملاتی را به‌طور عمیق مرور کنیم.

 • یکشنبه تا دوشنبه

نحوه عملکرد مناطق زمانی در نوسانات روزانه نقش دارند. وقتی در استرالیا صبح دوشنبه است، در اروپا هنوز یکشنبه شب است. جلسات اروپا و ایالات متحده در این مدت باز نیستند. بازارها در حال حاضر فعال هستند؛ اما نوسانات نسبتاً کم است. از آنجایی که در تعطیلات آخر هفته، فعالیت اقتصادی چندانی وجود ندارد پس بعید است که بازار با شرایط جدید سازگار شود. یکشنبه شب تنها زمان هفته معاملاتی است که شکاف‌ها به‌طور منظم برای جفت ارزها رخ می‌دهند.
بنابراین یکشنبه بهترین روز برای معامله در بازار فارکس نیست. به همین دلیل است که توصیه نمی‌شود هفته معاملاتی خود را از یکشنبه شروع کنید. با قضاوت بر اساس عدم فعالیت در بازار، اکثر معامله گران از این توصیه پیروی می‌کنند. دوشنبه هم بهترین روز هفته برای معامله ارز نیست. بازار در نیمه اول دوشنبه کساد است.

بهترین روزها برای معامله
معامله گران اروپایی قبل از اینکه تصمیم به باز کردن سفارشات جدید بگیرند منتظر اخبار اقتصادی و داده‌های کلان می‌مانند. معامله گران با شروع هفته سعی می‌کنند پیش‌بینی روی روندهای آینده بازار داشته باشند و با آن‌ها سازگار شوند؛ به همین دلیل دوشنبه کم نوسان‌ترین روز هفته است.

 • وسط هفته

در روز سه‌شنبه، معاملات سریع‌تر شده و بازار اولین جهش فعالیت را تجربه می‌کند. نوسانات بازار در روز سه شنبه تقریباً 120 تا 130 درصد از روز دوشنبه می‌باشد؛ به همین دلیل است که سه شنبه یکی از بهترین روزها برای تجارت فارکس است.

مقاله پیشنهادی:  بروکر ویندزور Windsor: [ثبت نام در بروکر ویندزور]

در روز چهارشنبه، کاهش جزئی در نوسانات وجود دارد. فعالیت معاملاتی تا بین روزهای دوشنبه و سه شنبه کاهش می‌یابد؛ این به دلیل پدیده‌ای به نام “swap” اتفاق می‌افتد. به بیان ساده‌تر، سوآپ سود یک شبه است که توسط معامله‌گرانی که موقعیت خود را بین جلسات روزانه حفظ می‌کنند، پرداخت می‌شود به‌عنوان‌مثال داشتن یک موقعیت در پایان جلسه چهارشنبه به این معنی است که یک مبادله سه‌گانه رخ داده است، با این حال این وقتی صادق است که موقعیت در آخر هفته قبل باز بوده باشد. هنگام معامله با حجم‌های کوچک، سوآپ سنگین به نظر نمی‌رسد. برای معامله‌گرانی که با حجم بالا و معاملات بلندمدت فعالیت می‌کنند، یک سوآپ مثبت سه‌گانه می‌تواند سود ایجاد کند. به همین دلیل است که چهارشنبه معمولاً در مقایسه با سه شنبه و پنجشنبه از نظر نوسان کمی کم‌تر است.

به دلیل نوسانات زیاد، پنجشنبه هم یکی دیگر از روزهای عالی برای معامله در بازار فارکس است.

 • جمعه

جمعه‌ها اتفاق جالبی می‌افتد. جفت ارزهایی که در طول جلسات آسیایی و اروپایی محبوب هستند شروع به همپوشانی می‌کنند. آن‌ها تقریباً به اندازه روز پنجشنبه بی‌ثبات می‌مانند. صحبت ما بیشتر در مورد جفت ارزهای EUR/JPY و GBP/JPY است. به‌طورکلی نیمه اول جمعه شاهد معاملات زیادی خواهیم بود و شرایط خوبی را برای معاملات خواهیم دید.

بهترین روزها برای معامله گران فارکس
به خاطر داشته باشید که:

 1. با نزدیک شدن به آخر هفته، حجم در نیمه دوم روز به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.
 2. علاوه بر این، روندهای هفتگی می‌توانند با بستن موقعیت‌های معامله گران برای جلوگیری از ریسک آخر هفته، جهت را تغییر دهند.
 3. اولین جمعه هر ماه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) منتشر می‌شود. این انتشار داده‌ها می‌تواند باعث نوسانات عمده در تمام جفت‌های مرتبط با دلار شود.
 4. در مجموع سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه به دلیل نوسانات بیشتر بهترین روز برای معامله در فارکس هستند.
 5. در اواسط هفته، بازار ارز بیشترین معاملات را به خود اختصاص می‌دهد.
 6. در مورد بقیه هفته، دوشنبه‌ها ثابت هستند و جمعه‌ها می‌توانند غیرقابل پیش‌بینی باشند.

بدترین روزها برای معامله

بهترین روز برای معامله در فارکس را پیدا کردیم اما بد نیست که بدانید بدترین روزها برای معامله در فارکس چه روزهایی هستند:

 • روزی که اعلامیه‌های اقتصادی مهم منتشر می‌شوند

بازار فارکس در روزهای معاملاتی پیش از یک اعلامیه اقتصادی مهم (مانند بیانیه سیاست پولی فدرال) معمولاً آرام است. دلیلش این است که معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا زمان اعلام این اخبار صبر کنند سپس موقعیت‌های خود را تعیین کنند. این انتظار باعث می‌شود که تغییرات قیمت در فارکس محدود شود و کسب سود از معاملات را دشوارتر کند.
با این حال، زمانی که بازار فارکس به‌طور قابل‌توجهی در یک جهت حرکت می‌کند، فرصت‌های سودآوری برای معامله‌گرانی که صبر می‌کنند فراهم می‌شود؛ چرا که بازار احتمالاً قبل از اعلام خبر اقتصادی معکوس می‌شود.
بعد از اعلام اقتصادی، قیمت‌های فارکس می‌توانند با سرعت زیادی تغییر کنند و معمولاً تنها معامله‌گران با تجربه می‌توانند به‌صورت مداوم سود کنند. به همین دلیل بهتر است اکثر معامله‌گران حداقل ۳۰ دقیقه پس از اعلام اقتصادی صبر کنند و سپس به معامله بپردازند.

مقاله پیشنهادی:  بروکر اپو فایننس (ثبت نام+ احراز هویت در اپوفایننس)

 • روزی که با تعطیلات بازار مواجه می‌شویم

تعطیلات در ایالات متحده تأثیر زیادی بر بازار فارکس دارد و معمولاً باعث می‌شود که جلسات معاملاتی در آسیا و اروپا آرام‌تر از حد معمول باشند. بنابراین بهتر است در روزهای تعطیل ایالات متحده از معاملات در جلسات اروپا و آمریکا خودداری کنید؛ زیرا فرصت‌های سودآوری کم‌تری وجود دارند.
تعطیلات در ژاپن یا چین معمولاً باعث کاهش فعالیت در ابتدای جلسه اروپا می‌شود؛ اما تأثیر کمی بر نوسانات بازار فارکس در ادامه روز دارد. بنابراین می‌توانید طبق معمول در جلسات اروپا و آمریکا معامله کنید.

بهترین ماه برای معامله چه ماهی است؟

اکنون که پویایی بازار درون هفته‌ای را بررسی کردیم، بیایید ببینیم در طول سال چه اتفاقی می‌افتد. کل سال تقویمی به سه دوره واضح از نوسانات تقسیم می‌شود. از این سه دوره، دو دوره شرایط خوبی را برای معاملات فراهم می‌کنند. اولین دوره خوب شامل این پنج ماه می‌شوند:

 • January
 • February
 • March
 • April
 • May

بهترین ماه برای معامله در فارکس

پس از آن ماه‌ها، نوسانات در طول تابستان کاهش می‌یابد:

 • June
 • July
 • August

دومین دوره تجاری خوب در پاییز رخ می‌دهد و بی‌ثبات‌ترین بخش سال است:

 • September
 • October
 • November

به‌طورکلی دسامبر بهترین زمان معامله در فارکس است، اگرچه کاهش محسوسی در فعالیت بازار وجود دارد. دلیل اصلی این نوسانات، تعطیلات است. هر دوره تعطیلاتی منجر به کاهش حجم معاملات می‌شود و پس از پایان دوره تعطیلات، فعالیت بازار مجدداً افزایش می‌یابد.

مقاله پیشنهادی:  بروکر ارانته [آموزش ثبت نام و کار با بروکر ارانته Errante]

بهترین زمان معامله در فارکس برای ایرانیان کی است!!

طبق بررسی‌های صورت گرفته می‌توان گفت «ساعات بین ۴ تا ۹ شب» می‌توانند زمان مناسبی برای معامله‌گران ایرانی باشند. پس از شروع به کار بانک‌های مختلف، اخبار سیاسی و اقتصادی جهانی بیشترین تأثیر را بر تحرکات بازار دارند. به‌عنوان یک معامله‌گر فارکس باید همیشه به اخبار روز و شبکه‌های خبری مختلف توجه داشته باشید. بیشتر اخبار مهم قبل از باز شدن بازار بورس آمریکا منتشر می‌شوند.
نکته مهمی که معمولاً معامله گران از یاد می‌برند «راحتی و آرامش خودشان در زمان معامله» است. شما باید ببینید در چه ساعاتی احساس آرامش بیشتری دارید و می‌توانید با تمرکز کامل به معامله بپردازید. موفقیت در بازار فارکس ارتباط مستقیمی با حالت روحی شما دارد پس این موضوع را دست کم نگیرید.

بهترین راه برای مدیریت زمان در معاملات فارکس چیست؟

مدیریت زمان در فارکس یکی از مهارت‌های اساسی برای موفقیت در تریدینگ است. برای یادگیری و به‌کارگیری این مهارت می‌توانید مراحل زیر را گام‌به‌گام دنبال کنید:

 1. بررسی و ارزیابی الگوی فعلی استفاده از زمان
 2. تحلیل و شناسایی نقاط ضعف در استفاده از زمان
 3. هدف گذاری و تعیین اولویت‌های زمانی بر اساس نیازهای آموزشی و معاملاتی
 4. برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی برای فعالیت‌های مرتبط با تریدینگ
 5. تعهد نسبت به برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های زمان‌بندی شده
 6. حذف یا کاهش فعالیت‌های غیرضروری و حتی زمان‌بر
 7. ثبت زمان صرف شده برای هر فعالیت
 8. بازنگری روی الگوی زمان که داشتید و انجام اصلاحات لازم
 9. بهبود مهارت‌های مدیریت زمان به طور مداوم
 10. با دنبال کردن این مراحل می‌توانید استفاده بهینه‌تری از زمانتان داشته باشید و به موفقت نزدیک‌تر شوید.

مقاله پیشنهادی:  بروکر لایت فارکس: ورود به لایت فارکس (Liteforex)

جمع‌بندی

برای موفقیت در بازار فارکس تنها آشنایی با اصول سرمایه‌گذاری و معاملات کافی نیست؛ بلکه آگاهی از بهترین روزهای هفته برای انجام معاملات هم ضروری است. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با بهترین زمان معامله در فارکس و لحظاتی که باید از خرید و فروش خودداری کنید آشنا کنیم. حالا می‌توانید با یک برنامه‌ریزی درست به معامله بپردازید و از فرصت‌های سودآور فارکس به نفع خودتان استفاده کنید.

منابع:

https://www.axi.com/eu/blog/education/forex/forex-market-hours

https://admiralmarkets.com/education/articles/forex-strategy/best-days-of-the-week-to-trade-forex

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا