فیلم آموزش فیبوناچی با فرشاد شبانکاره

فیلم آموزش فیبوناچی با فرشاد شبانکاره

آموزش فیبوناچی: چرا فیبوناچی در معاملات بورس کاربرد دارد؟

بطورکلی فیبوناچی دنباله معروفی است که توسط ریاضی دانی به همین نام معرفی شده است. فیبوناچی دارای کاربردهای فراوانی در زمینه های مختلف است. یکی از کاربردهای آن، استفاده کاربرد در بورس و بخصوص تحلیل تکنیکال است. این نسبت ها در محاسبه نقاط ورود و خروج مناسب کاربرد دارند. در این مقاله با عنوان آموزش فیبوناچی ، قصد داریم با فیبوناچی و کاربردهای آن در بورس آشنا شویم.  

فیلم آموزش فیبوناچی با فرشاد شبانکاره
فیلم آموزش فیبوناچی با فرشاد شبانکاره

آموزش فیبوناچی: آشنایی با دنباله فیبوناچی

دنباله فیبوناچی متشکل از یک سری اعداد است که از ۰ و ۱ آغاز می شود و تا بی نهایت ادامه می یابد. در دنباله ی فیبوناچی، بعد از ۲ عدد اول، باقی اعداد از مجموعه ۲ عدد قبل از خود حاصل می شوند.

اولین اعداد دنباله فیبوناچی به شرح زیر هستند:

۰ ، ۱ ، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳، ۲۱، ۳۴، ۵۵، ۸۹، ۱۴۴، ۲۳۳، ۳۷۷، ۶۱۰، ۹۸۷، …

دنباله ی فوق تا بی نهایت اداه پیدا می کند. و در این دنباله، هر عدد مثلا 21، از مجموعه دو عدد قبل از خود یعنی 13 و 8 حاصل شده است.

نسبت طلایی در دنباله فیبوناچی

برطبق آموزش فیبوناچی، در این دنباله، یک نسبت طلایی وجود دارد که باعث شهرت دنباله فیبوناچی شده است. بدین صورت که از عدد پنجم به بعد، اگر هر عدد را تقسیم بر عدد قبلی کنیم عدد حاصل نزدیک به 1.618 است و به همین دلیل، نسبت طلایی نامگذاری شده است. البته با نزدیک شدن به سمت بی نهایت، حاصل تقسیم اعداد به نسبت طلایی نزدیک تر می شود.

مقاله پیشنهادی:  دانلود مستند جذاب کد های وال استریت با دوبله فارسی!

جالب توجه است که این نسبت طلایی در طراحی قسمتها و پدیده های مختلف جهان استفاده شده است. مثلا زاویه رویش تخمه های آفتابگردان و کاج، پوست آناناس، همچنین نسبت قد انسان به نسبت ناف تا کف پای انسان برابر با نسبت طلایی است. زاویه حلقوی لاک حلزون، تعداد لاک های لاک پشت، تعداد گلبرگ های گل ها و بسیاری دیگر، این نسبت را دنبال می کنند.

فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال براساس نمودار قیمت انجام می شود. این نمودار حاصل عملکرد رفتار تک تک انسان ها است. تقریبا همه چیز در نمودار قیمت لحاظ شده است. که این شامل رفتارهای انسانی نیز هست.

فیبوناچی در ضمیر ناخودآگاه انسان نیز مشاهده شده و بطور ناخودآگاه بر رفتار انسان تاثیرگذار است. یعنی انسان بصورت ناآگاه و بدون اینکه بداند و بشناسد، به اعداد فیبوناچی تمایل دارد. همین امر سبب می شود که نسبت های فیبوناچی در معاملات افراد نیز تاثیرگذار باشد.

فیلم آموزش فیبوناچی با فرشاد شبانکاره
فیلم آموزش فیبوناچی با فرشاد شبانکاره

به همین دلیل وقتی بتوان پیش بینی کرد که معامله گران در چه نسبت های فیمتی واکنش نشان می دهند، می توان از این اطلاعات به منظور مشخص کردن نقاط ورود و خروج بازار استفاده کرد. همچنین می توان سطوح حمایت و مقاومت را نیز تعیین کرد. علاوه بر پیش بینی قیمت، با ترکیب فیبوناچی های قیمتی و زمانی، می توان تحلیل های بسیار دقیق تری انجام داد.

آموزش فیبوناچی: نسبت های مورداستفاده برای تحلیلگران نسبت 1.618 تنها نسبت فیبوناچی نیست و نسبت های مهم دیگری برای این دنباله یافت می شود. برخی از رایچ ترین نسبت های دیگر 0.382 و 0.786 و 0.618 و 1.272 و 0.50 و 1.618 هستند. اما مهمترین نسبت های فیبوناچی که توسط تحلیلگران تکنیکال استفاده می شود شامل 1.618 و 0.618 و 0.382 هستند.

مقاله پیشنهادی:  فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با امیر هوشنگ امیدی

در این ویدئو به آموزش فیبوناچی و ابزارهای آن و کاربردشان در تحلیل تکنیکال پرداخته شده. امید واریم که برای شما عزیزان مفید باشد.

شمارهعنوانلینک دانلودحجم
1آموزش فیبوناچیدانلود109MB

فیلم آموزش دیگری از آقای فرشاد شبانکار درباره امواج الیوت را ببینید

مطالب مرتبط :

بازنشر از فراچارت farachart.com

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا