جملات انگیزشی و پند آموز وارن بافت قسمت 4

وارن بافت

سخنرانی برای دانشجویان دانشگاه نوتردام،

بهار ۱۹۹۱|

قیمت گذاری سهام

وارن بافت : اگر فکر می کنید چیزی یک دلار می ارزد، بابت آن ۹۹ سنت نپردازید. آن را به نرخ ۶۰ سنت بخرید تا حاشیه امنی برایتان باقی بماند. هرگز با کامیونی که ۹۹۰۰ پوند وزن دارد، روی پلی که تحمل 10000 پوند(۳۰) وزن دارد نروید، بلکه از کنارش رد شوید. جاده را ادامه دهید تا پلی را پیدا کنید که تحمل ۲۰٫۰۰۰ پوند وزن را داشته

باشد.

مجله جئورجیا تک آلومنی، زمستان ۲۰۰۳

وارن بافت : من می خواهم کالای با کیفیت اعم از جوراب یا سهام را وقتی به زیر قیمت می رسد، خریداری

کنم

وارن بافت

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۹

مهم ترین سؤال

وارن بافت : ما هرگز چیزی را با تصوری که از قیمت هدف داریم، خریداری نمی کنیم. ما هرگز چیزی را به قیمت ۳۰ دلار نمی خریم با این تصور که وقتی قیمت آن به ۴۰ یا ۵۰ یا ۶۰ یا ۱۰۰ دلار رسید، بفروشیم. نحوه بررسی یک شرکت به این شکل است، آیا این شرکت به مرور زمان، پول بیشتر و بیشتری تولید خواهد کرد؟ و اگر پاسخ مثبت بود، دیگر نیازی به پرسیدن هیچ سؤال دیگری نیست.

کنفرانس در دانشگاه فلوریدا، ۱۵ اکتبر ۱۹۹۸

یک پرنده در دست

وارن بافت : ازوپ (۳۱)، قصه نویس یونانی سررشتۂ چندانی از اقتصاد نداشت، چون چیزی مثل این را گفته

بود، «یک پرنده در دست، به دو پرنده در جنگل می ارزد.» اما نمی گوید چه زمان.

مقاله پیشنهادی:  جملات و سخنان وارن بافت قسمت 17

… گاهی یک پرنده در دست بهتر از دو پرنده در

جنگل است و گاهی دو پرنده در جنگل، بهتر از یک پرنده در دست است.

کتاب گلوله برفی، ۲۰۰۸

چه زمانی نخریم

وارن بافت : به نظر من، نباید سهامی را به هر دلیل غیر از این حقیقت که فکر می کنید قیمت آن با توجه به تمام عوامل دخیل در آن کسب و کار، کمتر از ارزش واقعی آن است، بخرید.

سخنرانی در دانشکده نوتردام، بهار ۱۹۹۱

چه زمان از کشتی بیرون ببریم

وارن بافت : وقتی در قایقی که به طور مداوم نشتی دارد قرار دارید، انرژی که برای عوض کردن آن مصرف می کنید، احتمالا بسیار سازنده تر از میزان انرژی است که صرف تعمیر محل های نشتی می کنید.

مقالات وارن بافت، ۱۹۹۷

تولد بافت و بازار

وارن بافت : وقتی در ۳۰ آگوست سال ۱۹۳۰ به دنیا آمدم، بازار سهام در بالاترین نرخ کل سال یعنی ۲۴۲ بود. که این رقم مستقیما به ۴۱ سقوط کرد. مادرم باید با دیدن اتفاقی که افتاده بود احساس گناه کرده باشد.

مصاحبه با چارلی رز(۳۲)، ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱

گمانه زنی فوق خوش بینانه در خصوص داوجونز

وارن بافت : جالب است که مفسرها به طور دائم در خصوص چشم انداز داوجونز گمانه زنی خوش بینانه می کنند که حتی به عددی مثل ۱۴۰۰۰ یا ۱۵۰۰۰ خواهد رسید. اگر آنها همواره به چنین واکنشی ادامه دهند، سود سالیانه ۵

. ۳ درصدی به مدت یک قرن، به این معنا خواهد بود که آنها حداقل طی ۹۲ سال آتی، ۱۹۸۶ جهش مثبت را تجربه خواهند کرد.

جملات انگیزشی و پند آموز وارن بافت
جملات انگیزشی و پند آموز وارن بافت

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۸

بازار به منزله عرصه آراء و نظرات گوناگون

وارن بافت : بازار سهام بورس در کوتاه مدت، عرصه مجموعه ای از نظرات مختلف؛ و در دراز مدت، سنجش و تشخیص درست است. امروز در وال استریت، می گویند، «بله، ارزان است، اما قرار نیست بالا برود.» این احمقانه است. مردم سرمایه گذاران موفقی بوده اند، چون در شرکت های موفق سرمایه گذاری کرده اند. دیر یا زود، بازار وضعیت کسب و کار را انعکاس می دهد.

مقاله پیشنهادی:  سخنان آموزشی و پند آموز وارن بافت از زبان خودش قسمت 7

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۷۴

افزایش تعداد سهام

وارن بافت : اگر کسی واقعا فکر کند سهامی ارزشمندتر است چون تعداد آن را افزایش داده اند، در اشتباه است. او مثل کسی است که به یک پیتزا فروشی می رود و می گوید، «من یک پیتزا می خواهم.» | فروشنده می گوید، «آن را چهار تکه کنم یا هشت تکه؟» و او می گوید، بهتر است چهار تکه کنید، من نمی توانم هشت تکه بخورم.» |

مجله جورجیا تک آلومنی، زمستان ۲۰۰۳

عدم قطعیت

وارن بافت : در جهان همیشه عدم قطعیت حکمفرماست. در ششم دسامبر سال ۱۹۴۱ نیز جهان در عدم قطعیت به سر می برد، ولی ما نمی دانستیم. می دانید، دنیا در هجدهم اکتبر ۱۹۸۷ نیز دچار عدم قطعیت بود، ولی ما از آن بی خبر بودیم. جهان در دهم سپتامبر ۲۰۰۱ نیز دچار عدم قطعیت بود، ولی ما نمی دانستیم. دنیا همیشه در عدم قطعیت است. حالا پرسش این است، شما با پولتان چکار می کنید؟… اگر آن را در جیبتان نگاه دارید، از ارزشش کاسته خواهد شد. اما بی ارزش نخواهد شد. به مرور زمان از ارزش آن کاسته خواهد شد. این امر قطعی است.

سی ان بی سی، ۱۴ نوابر ۲۰۱۱

اوراق قرضه

وارن بافت : من به اوراق قرضه کوتاه مدت علاقه ای ندارم، همان طور که به اوراق قرضه بلندمدت نیز علاقمند نیستم. و اگر مرا تحت فشار قرار بدهید، اطمینان دارم به اوراق قرضه با شرایط واسطهای هم علاقمند نخواهم شد. من فکر می کنم خرید سرمایه گذاری هایی با مبالغ ثابت آن هم با این قسم نرخها، اشتباه وحشتناکی است.

مقاله پیشنهادی:  آموزش بورس قسمت بیست و یکم - کارمزد در بازار سرمایه

سی ان بی سی، ۲ مارس ۲۰۱۱

کالا

وارن بافت : مشکل کالا این است که شما روی چیزی شرط بندی می کنید که فردی دیگر طی شش ماه آتی پولش را خواهد داد. کالا به خودی خود قرار نیست کاری برای شما انجام دهد.

سی ان بی سی، ۲ مارس ۲۰۱۱

طلا

وارن بافت : طلا، روشی است برای همراه شدن با ترس، و این روش خیلی خوبی است برای اینکه هراز گاه با ترس همراه شویم. اما در واقع، شما باید امیدوار باشید که مردم طی یک یا دو سال، بیش از زمان کنونی دچار ترس و وحشت باشند. و هر چه بیشتر بترسند، شما پول بدست می آورید، و اگر کمتر بترسند، شما پول از دست می دهید. اما طلا به خودی خود چیزی ایجاد نمی کند.

سی ان بی سی، ۲ مارس ۲۰۱۱

وارن بافت : شما میتوانید تمام طلاهایی را که تاکنون استخراج شده است، بخرید، و این میزان طلا، مکعبی با مساحت ۶۷ فوت را پر می کند. از طرفی با ارزش مبالغ طلای کنونی، می توانید تمام – نه بعضی از زمین های کشاورزی ایالات متحده را خریداری کنید. بعلاوه، می توانید ۱۰ پالایشگاه نفت اکسان موبیل (۳۳) را بخرید وا تریلیون از پول در گردش را نیز داشته باشید. یا می توانید یک مکعب بزرگ فلز بخرید. کدام یک را انتخاب می کنید؟ کدام یک از آنها ارزش بیشتری ایجاد می کند؟

مقاله مرتبط : وارن بافت کیست – زندگی نامه جامع وارن بافت

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا