سخنان و پندهای آموزشی وارن بافت درباره سرمایه گذاری و زندگی قسمت 3

وارن بافت

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

وارن بافت : وال استریت از طریق فعالیت درآمد کسب می کند. شما از طریق عدم فعالیت. اگر هر کسی در این اتاق سبد سهامش را هر روز با افراد دیگر معامله کند، در نهایت همه شما ورشکسته خواهید شد. و این واسطه است که تمام این پول را از آن خود خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر همه شما صاحب سهامی از یک گروه شرکت متوسط باشید و به مدت ۵۰ سال فقط یک جا بنشنید، در نهایت سود خیلی زیادی نصیبتان می شود و احتمالا کارگزارتان ورشکسته خواهد شد.

کنفرانس در دانشگاه فلوریدا،۱۵ اکتبر، ۱۹۹۸

وارن بافت : اگر مالک مزرعه ای باشید و کسی بگوید، میدانی ایتالیا با مشکلاتی روبروست، آیا همین فردا مزرعه خود را می فروشید؟ اگر مالک یک کسب و کار محلی خوب در اوماها باشید و کسی بگوید، ایتالیا با مشکلاتی روبروست، آیا کسب و کارتان را می فروشید؟ آیا آپارتمانتان را می فروشید؟ نه. اما مردم بنا به دلایلی فکر می کنند اگر به طور غیرمستقیم مالک کسب و کارهایی در بازار سهام باشند، باید هر پنج دقیقه درباره آنها یک تصمیم جدید بگیرند.

سی ان بی سی، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱

وارن بافت : طبقه متشکل از سرمایه گذارانی که معاملات سهام خود را از طریق مشاوران و مدیران صورت میدهند، باید زیر متوسط باشند. دلیل این امر ساده است: (الف) درآمد تمام سرمایه گذاران، منهای هزینه هایی که متحمل می شوند، متوسط خواهد بود؛ (ب) درآمد سرمایه گذاران غیرفعال و شاخص، به دلیل عدم فعالیت، مشمول هزینه های خیلی کمی خواهد بود؛ (پ) پس از گروهی که سودهای متوسط به دست می آورند، یک گروه باقی می ماند. سرمایه گذران فعال. اما این گروه متحمل هزینه های بالای معامله، مدیریت و مشاوره خواهند بود. بنابراین، سرمایه گذاران فعال، نسبت به همقطاران غیرفعال خود در صد خیلی بیشتری از سودشان را از دست خواهند داد. به این معنا که گروه غیرفعال – گروهی که «از هیچ بخش از کار مطلع نیست» – باید برنده شود.

مقاله پیشنهادی:  سخنان و ایده های وارن بافت درباره سرمایه گذاری و زندگی قسمت 1

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۸

سرمایه گذاری و قوانین حرکت

وارن بافت : مدت ها پیش، اسحاق نیوتن (۲۳) سه قانون حرکت را کشف کرد که کار نبوغ آمیزی بود. اما نیوتن در حوزه سرمایه گذاری استعداد لازم را نداشت؛ او که در حباب شرکت ساوتسی(۲۴) بخشی از دارایی اش را از دست داد، بعدها گفت، «من میتوانم حرکت ستارگان را محاسبه کنم، اما قادر به محاسبه میزان دیوانگی بشر نیستم.» چنانچه اسحاق نیوتن از این زیان آسیب ندیده بود، احتمالا قانون چهارم حرکت را نیز کشف می کرد: در مورد تمام سرمایه گذاران باید گفت، با افزایش حرکت، سودها کاهش می یابند. |

نامه به سهامداران برکشایر هاتاوی، فوریه ۲۰۰۶

نخستین سهام بافت

وارن بافت : من نخستین سهامم را در ۱۱ سالگی خریداری کردم. من که از مدتها پیش به این زمینه علاقمند بودم، نمی دانم چرا تا آن زمان صبر کردم. اما ۱۱ سال طول کشید تا بتوانم ۱۲۰ دلار برای خریدن آن جمع کنم. من سه سهام از شرکت سیتیز سرویس (۲۵) را به بهای هرسهم

۳۸ دلار خریداری کردم. که این قیمت به ۲۷ دلار سقوط کرد. شما این مسائل را به خاطر دارید. خواهرم همزمان با من سه سهم خریداری کرد. او نمی توانست این مسئله را تحمل کند که من داشتم ثروتمند می شدم و اونه. ما با هم پیاده به مدرسه می رفتیم و او دائم به من یادآوری می کرد که قیمت سهام پایین آمده است. وقتی قیمت آن سهام دوباره به ۴۰ دلار صعود کرد، آن را فروختم. ما با آن سه سهم ۵ دلار بدست آوردیم. بعدها قیمت آن سهام از ۲۰۰ دلار هم فراتر رفت. هیچ فایده ای ندارد که در راه مدرسه با خواهرت درباره سهام بورس صحبت کنی.

مقاله پیشنهادی:  کانال تلگرام سیگنال فارکس حرفه ای و دقیق رایگان

مجله جئورجیا تک آلومنی (۲۶)، زمستان ۲۰۰۳

طمع، ترس و خرید

وارن بافت : یک قانون ساده خرید را به من دیکته می کند: وقتی دیگران طمع می کنند، تو بترس و وقتی دیگران می ترسند تو طمع کن.

نیویورک تایمز، ۱۶ اکتبر ۲۰۰۸

چه زمان بخریم

وارن بافت : من سعی می کنم یک دلار را به ۶۰ سنت بخرم و اگر فکر کنم که می توانم این کار را انجام دهم، دیگر خیلی نگران زمان آن نیستم. شرکت بریتیش کلمبیا پاور(۲۷) بهترین نمونه از این مورد است. وقتی در سال ۱۹۶۲، این شرکت ملی شد، هر کسی می دانست که دولت ایالتی قرار بود حداقل ایکس دلار بپردازد و شما می توانستید آن را مثلا پنج دلار کمتر بخرید. بعدها معلوم شد که دولت مبلغ خیلی بیشتری می پرداخت.

وارن بافت

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۶۹

وارن بافت : تصور کنید صاحب یک خواربار فروشی هستید و شریکتان که مبتلا به نوعی افسردگی جنون آمیز است، روزی به شما پیشنهاد می کند سهم خود را از این کسب و کار، به قیمت یک دلار به شما بفروشد. اما روز بعد که خورشید طلوع می کند، بدون هیچ دلیلی نمی خواهد به هیچ قیمتی سهمش را به شما بفروشد. بازار یک چنین وضعیتی دارد و به همین دلیل شما نمی توانید با شرایط آن خرید و فروش کنید. شما باید هرگاه خودتان می خواهید بخرید و بفروشید.

فوربز، ۱ نوامبر ۱۹۶۹|

همین امروز بخرید

وارن بافت : چیزی را که امروز برایتان جذابیت دارد، به این دلیل که فکر می کنید فردا چیز جذاب تری پیدا خواهید کرد، رد نکنید.

مقاله پیشنهادی:  سخنان انگیزشی و پند آموز وارن بافت قسمت 5

دانشگاه کلمبیا، ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹

رفتار احمقانه بازار

وارن بافت : هرقدر رفتار بازار احمقانه تر باشد، فرصت بهتری برای یک سرمایه گذار جدی و با پشتکار وجود

دارد.

مقدمه کتاب سرمایه گذار بافراست (۲۸)، سال 2003

خرید سهام شرکت های مشکل دار

وارن بافت : بهترین اتفاقی که برای ما می افتد، وقتی است که شرکت بزرگی دچار مشکلی موقتی میشود…. ما وقتی خواستار خرید سهام آنها هستیم که آنها سر میز عملیاتی هستند.

بیزینس ویک، ۵ جولای ۱۹۹۹

وارن بافت : خرید در زمان های نامناسب به هر حال، زمانی که مردم بدبین هستند، معاملات بیشتری صورت خواهیم داد. نه به این دلیل که بدبینی را دوست داریم، بلکه از این لحاظ که باعث رقم خوردن قیمت های بسیار جذاب تری می شود. اگر همه شما در ساوت بند (۲۹) پمپ بنزین هایی برای فروش داشته باشید، من می خواهم با کسی معامله کنم که منفی ترین نگرش را در خصوص پمپ بنزین دارد. و در اینجاست که من بهترین خرید را خواهم داشت. در یک دوره زمانی، برخی برهه ها بسیار خوب و برخی دیگر واقعا بد هستند. ما فقط به این دلیل که حالا کریسمس نیست، از فروش شکلات دست نمی کشیم.

مقاله مرتبط : وران بافت کیست – زندگی نامه کامل وارن بافت

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا