موسسات رتبه بندی (شرکت مادر (هلدینگ)، شرکت مشاوره سرمایه گذاری)

موسسات رتبه بندی

موسساتی هستند که توانایی ناشران اوراق بهادار را در قبال تحقق تعهدات مالی آنها بررسی می کنند. ناشران می توانند، دولت، ارگان های دولتی و یا شرکت های خصوصی باشند. هنگامی که موسسات رتبه بندی به فعالیت بپردازند. می توان ریسک های موجود در بازارهای مختلف را کاهش داد و افراد با اطمینان خاطر بیشتری سرمایه گذاری کرده یا به یکدیگر تسهیلات ارایه دهند. با سایت آموزش بورس چارت ایران همراه باشید. 

موسسات رتبه بندی

کارکرد اصلی این موسسات، رتبه بندی اوراق بدهی شرکت ها با توجه به ریسک عدم باز پرداخت یا ورشکستگی است. ریسک پذیری به عنوان نخستین اصل سرمایه گذاری در هر بازاری مطرح است و تعیین میزان آن، خواسته همه سرمایه گذاران است.

ریسک پذیری به عنوان نخستین اصل سرمایه گذاری در هر بازاری مطرح است و تعیین میزان آن، خواسته همه سرمایه گذاران است. از سوی دیگر برای اینکه اوراق بدهی را به شکل درست خود در کشور داشته باشیم، حتما فرایند کشف قیمت آن باید با عرضه و تقاضا از طریق بازار سرمایه اتفاق بیفتد. در این راستا راه اندازی موسسات رتبه بندی اعتباری از مهم ترین پیش نیازها برای بازار بدهی و تقویت آن در کشور خواهد بود.

مقاله پیشنهادی:  آموزش فارکس ویدئویی 0 تا 100 با رضا خانتاراج

با استفاده از شرکت های رتبه بندی، می توان ریسک سرمایه گذاری سهام و نرخ بهره اوراق قابل انتشار در بازار بدهی را مشخص کرد و شفافیت بازار سرمایه را افزایش داد. سرمایه داران در ابزار بدهی به اطلاعات شرکت دسترسی ندارند و احتمالا در صورت دسترسی، تخصیص تحلیل آن را ندارند. خریداران اوراق بدهی نگران باز پرداخت اصل اوراق در سر رسید و پرداخت سود اوراق در موعدهای مشخص هستند و این که شرکت توان پرداخت دارد یا خیر را این موسسات بر اساس تحلیل های خود انجام می دهند.

همه موسسات مالی، اعتباری و بانکی قادر به ایجاد سیستم های تخصصی به منظور رتبه بندی مشتریان خود نبوده و یا مایل به صرف هزینه و منابع در این زمینه نمی باشند. موسسات رتبه بندی به دلیل استفاده از نیروهای مالی و متخصص از مزیت نسبی در زمینه ایجاد مدل های رتبه بندی برخوردار هستند.

هر چند فعالیت موسسات رتبه بندی برای ناشر هزینه هایی در بر خواهد داشت اما برای سرمایه گذاران، امنیت به همراه خواهد آورد. زمانی که شما سرمایه گذاری می کنید، میزان خطر پذیری آن را یک موسسه مستقل و بی طرف قبلا سنجیده است و این امر، میزان اطمینان به سرمایه گذاری را افزایش داده و ریسک را کاهش خواهد داد.

زمانی که شرکت ها دارای رتبه اعتباری می باشند. بانک ها می توانند بر مبنای این رتبه، تسهیلات را در اختیار آنها قرار دهند. به این ترتیب شرکت های شفاف تر با رتبه های بالا می توانند از شرایط راحت تری برای کسب اعتبار برخوردار شوند. وجود رقابت در بازار، موجب پویایی این موسسات شده، به صورتی که هر یک سعی در ایجاد مدل های دقیق تر و کاراتری در راستای رقابت با سایر موسسات هستند.

شرکت مادر (هلدینگ)

شرکت مادر هندلینگ

شرکت هلدینگ یا مادر شرکتی است که، صاحب سهام مهم شرکت های دیگر است و دارای شرکت های زیر مجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت های زیر مجموعه به طور مستقیم زیر نظر مدیران و هیات مدیره شرکت اصلی است که با خریدن بخش عمده ای از سهام شرکت دیگر می توان در آن شرکت حق رای داشته باشد. این اصطلاح عموما برای شرکت هایی به کار می رود که کالا یا خدمات تولید نمی کنند، در عوض، هدف آنها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکت ها، گروهی از شرکت ها را تشکیل دهند.

مقاله پیشنهادی:  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ (بهترین سایت های تقویم اقتصادی فارکس)

شرکت های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می شوند، و همچنین می توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت ها منجر شوند. این شرکت ها با سرمایه گذاری در این شرکت سرمایه پذیر برای کسب انتفاع، آن قدر حق رای کسب می کنند که برای کنترل عملیات شرکت، هیئت مدیره را انتخاب کنند و یا در انتخاب اعضای هیئت مدیره موثر باشند.

از این رو این شرکت ها در تلاش اند تا از طریق مالکیت شرکت های دیگر که عموما در صنایع مشابه فعالیت می نمایند یک گروه تخصصی را تشکیل داده تا بدین طریق بتوانند از مزایایی برخوردار شوند که از آن جمله می توان به هم افزایی اشاره داشت.

شرکت مشاوره سرمایه گذاری

 شرکت مشاوره سرمایه گذاری

 

به دلیل اینکه همه افراد نمی توانند در بازار بورس موفق عمل کنند شرکت هایی از سمت سازمان بورس مجوز فعالیت گرفته اند که صلاحید مشاوره دادن به افرادی که زمان کافی برای فعالیت در بازار بورس و یا تخصص کافی برای  موفقیت در این بازار ندارند به این شرکت ها مراجعه کرده و از آنها برای خرید و فروش خود در بازار بورس مشاروه سرمایه گذاری بگیرند. این شرکت ها که با نام شرکت های مشاوره سرمایه گذاری شناخته می شوند معمولا تحلیل گران و مشاوران متعددی دارند و بر اساس تحلیل و بررسی تحلیل گران و مشاوران خود پیشنهاد ها و سیگنال های خرید و فروشی را به مشتریان خود می دهند.

این شرکت ها با داشتن مجموعه ای از افراد یا نهاد های متخصص و حرفه ای که هم از دانش حرفه ای و هم از امکانات فنی جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی بهره مند هستند می توانند به ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری بپردازند. نتیجه فوق زمانی حاصل می شود که مشاوران سرمایه گذاری خدمات مشاوره ای خود را با کیفیت مناسبی ارائه دهند.

مقاله پیشنهادی:  کسب درآمد از فارکس: روش های درآمدزایی فارکس بدون سرمایه!

شرکت های مشاور سرمایه گذاری و حتی شرکت های سبدگردانی اجازه تضمین سود ندارند و مشتری باید با علم به عملکرد خود آن ها به این شرکت ها تکیه کند. مشاوران شرکت مشاور سرمایه گذاری، همچنین در زمینه های مختلف تامین مالی شرکت ها، خدمات مشاوره ای ارائه می دهند و در این راستا تلاش می کنند تا به شرکت ها در جهت تعیین مناسبترین روش تامین مالی کمک کنند.

همچنین به طراحی ابزارهای نوین تامین مالی برای شرکت ها بر اساس ساختار دارایی و بدهی آنها می پردازند. در واقع این شرکت ها با به کار گیری تخصص و دانش کافی و شرایط شرکت به ارائه مشاوره هایی کارا در این زمینه می پردازند، به گونه ای که شرکت ها بتوانند ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه در تامین مالی شرکت، این کار را با به بهترین نحو به انجام برسانند.

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا