آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

ایده های تان را بفروشید (آیا قدر ایده های تان را می دانید؟)

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

آیا می دانستید ایران جزو کشورهایی است که توانسته ساز و کاری شکل دهد تا صاحبان ایده و نوآوری ، مخترعان، صاحبان طرح، صاحبان اختراع یا اکتشاف و حتی صاحبان برند بتوانند دارایی فکری خود را به فروش برسانند و اولین ایده و به مبلغ 200 میلیون تومان در آن به فروش رفت؟

این موضوعی بسیار مسرت بخش برای تمام دانشگاهیان، مخترعان و مبتکران گمنام سراسر کشور است تا بتوانند داشته فکری خود را طبق ساز و کار مشخصی به صاحبان صنعت و سرمایه در کشور عرضه کرده و دارایی فکری خود را به فروش برسانند. اگر شما نیز جزو این دسته هستید، این قسمت را حتما به دقت بخوانید.

بورس ایده چیست؟

بورس ایده جایی است که شما ایده ها، اختراعات، اندیشه ها و افکارتان را برای فروش ارائه می کنید و خریدارانی که به ایده شما نیاز دارند، این ایده را در یک فضای رقابتی به بهترین قیمت ممکن می خرند. فروش ایده ها در بورس ایده، ساز و کار مختص به خود را دارد که گام نخست ثبت ایده و مرحله نهایی آن تبدیل ایده به گواهی ثبت اختراع است.

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع
آموزش کسب درآمد از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

گواهی ثبت اختراع نوعی اوراق بهادار و همان چیزی است که در فرابورس داد و ستد می شود. این اوراق با قیمت مشخصی روی تابلوی بورس نمایش داده می شود و صاحبان بنگاه های صنعتی، شرکت های تجاری و هر کسی که به این ایده نیاز داشته باشد، ایده را در یک فضای رقابتی می خرند تا آن را تجاری سازی کنند. هر چه ایده جذاب تر باشد و متقاضی بیشتری داشته باشد، احتمال افزایش قیمت ایده بیشتر می شود و دلیل آن نیز ساز و کار حراجی است که قوانین بورس ایده بر پایه آن نوشته شده است.

اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری چه موضوعاتی را شامل می شود؟

1. حق ثبت اختراع: حقی انحصاری است که در قبال اختراع ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود.

2. علائم تجاری: نشانه شاخصی است که معرف کالاها یا خدمات معین ایجاد شده، توسط شخص یا شرکت خاصی است.

3. طرح های صنعتی: طرح صنعتی جنبه تزئینی یا زیبا شناسی کالا را نشان می دهد. طرح می تواند شامل خصوصیات سه بعدی مثل شکل کالا یا خصوصیات دو بعدی مانند الگوها، خطوط و رنگ باشد.

4. حق انحصاری اثر: عبارت از حقوق اعطا شده به پدید آورندگان آثار و کارهای ادبی و هنری است.

5. سایر موارد: شامل انواع ارقام گیاهی، نوآوری، علائم جغرافیایی، مالکیت صنعتی، تحقیق بنیادی و کاربردی، اختراعات و غیره است.

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

دستورالعمل اجرایی

برای اینکه بتوانید ایده خود را در بازار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری در معرض فروش بگذارید، باید مراحل زیر را طی کنید:

1. حقوق مالکیت معنوی کار خود را نزد مراجع ثبت قانونی به ثبت برسانید.

2. به یکی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری، کارگزاران عضو فرابورس و یا تامین سرمایه ای که دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار است مراجعه کنید.

3. با ارائه مدارک زیر عرضه تمام یا بخشی از حقوق مادی ناشی از مالکیت معنوی طرح خود را درخواست کنید:

* اوراق شناسایی مخترع طرح

* اوراق شناسایی مالک حقوق مادی ناشی از دارایی فکری (شخص حقوقی یا حقیقی)

* اوراق مربوط به ثبت دارایی فکری نزد مرجع ذیصلاح ثبت کننده

شرکت مشاور سرمایه گذاری، تامین سرمایه یا کارگزار عضو فرابورس ایران پس از دریافت مدارک، درخواست عرضه متقاضی را به همراه مدارک مذکور به فرابورس ایران ارائه می دهند. پس از وصول تقاضا توسط فرابورس، ادامه مراحل برای اجازه ورود به بازار سرمایه دارایی فکری صورت می گیرد.

4. پس از قبول طرح از سمت سازمان فرابورس باید یکی از 4 شیوه نقل و انتقال اوراق بهادار تعریف شده  در فرابورس را انتخاب کنید. این 4 شیوه عبارتند از:

* نوع اول: عرضه اوراق بهادار شرکت های سهامی خاص مبتنی بر دارایی فکری

* نوع دوم: عرضه مستقیم و بی واسطه مبتنی بر دارایی فکری

* نوع سوم: عرضه حق بهره برداری اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری برای مدت زمان معین * عرضه حق بهره برداری اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری برای مقدار معین شرح کامل کسب درآمد از طریق فروش ایده را می توانید در سایت فرابورس مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *