بهترین بروکر فارکس
بهترین بروکر فارکس

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

ایده های تان را بفروشید (آیا قدر ایده های تان را می دانید؟)

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

آیا می دانستید ایران جزو کشورهایی است که توانسته ساز و کاری شکل دهد تا صاحبان ایده و نوآوری ، مخترعان، صاحبان طرح، صاحبان اختراع یا اکتشاف و حتی صاحبان برند بتوانند دارایی فکری خود را به فروش برسانند و اولین ایده و به مبلغ 200 میلیون تومان در آن به فروش رفت؟

این موضوعی بسیار مسرت بخش برای تمام دانشگاهیان، مخترعان و مبتکران گمنام سراسر کشور است تا بتوانند داشته فکری خود را طبق ساز و کار مشخصی به صاحبان صنعت و سرمایه در کشور عرضه کرده و دارایی فکری خود را به فروش برسانند. اگر شما نیز جزو این دسته هستید، این قسمت را حتما به دقت بخوانید.

بورس ایده چیست؟

بورس ایده جایی است که شما ایده ها، اختراعات، اندیشه ها و افکارتان را برای فروش ارائه می کنید و خریدارانی که به ایده شما نیاز دارند، این ایده را در یک فضای رقابتی به بهترین قیمت ممکن می خرند. فروش ایده ها در بورس ایده، ساز و کار مختص به خود را دارد که گام نخست ثبت ایده و مرحله نهایی آن تبدیل ایده به گواهی ثبت اختراع است.

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع
آموزش کسب درآمد از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

گواهی ثبت اختراع نوعی اوراق بهادار و همان چیزی است که در فرابورس داد و ستد می شود. این اوراق با قیمت مشخصی روی تابلوی بورس نمایش داده می شود و صاحبان بنگاه های صنعتی، شرکت های تجاری و هر کسی که به این ایده نیاز داشته باشد، ایده را در یک فضای رقابتی می خرند تا آن را تجاری سازی کنند. هر چه ایده جذاب تر باشد و متقاضی بیشتری داشته باشد، احتمال افزایش قیمت ایده بیشتر می شود و دلیل آن نیز ساز و کار حراجی است که قوانین بورس ایده بر پایه آن نوشته شده است.

اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری چه موضوعاتی را شامل می شود؟

1. حق ثبت اختراع: حقی انحصاری است که در قبال اختراع ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود.

2. علائم تجاری: نشانه شاخصی است که معرف کالاها یا خدمات معین ایجاد شده، توسط شخص یا شرکت خاصی است.

3. طرح های صنعتی: طرح صنعتی جنبه تزئینی یا زیبا شناسی کالا را نشان می دهد. طرح می تواند شامل خصوصیات سه بعدی مثل شکل کالا یا خصوصیات دو بعدی مانند الگوها، خطوط و رنگ باشد.

4. حق انحصاری اثر: عبارت از حقوق اعطا شده به پدید آورندگان آثار و کارهای ادبی و هنری است.

5. سایر موارد: شامل انواع ارقام گیاهی، نوآوری، علائم جغرافیایی، مالکیت صنعتی، تحقیق بنیادی و کاربردی، اختراعات و غیره است.

آموزش کسب درآمد و کار از طریق فروش ایده طرح استارت آپ اختراع

دستورالعمل اجرایی

برای اینکه بتوانید ایده خود را در بازار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری در معرض فروش بگذارید، باید مراحل زیر را طی کنید:

1. حقوق مالکیت معنوی کار خود را نزد مراجع ثبت قانونی به ثبت برسانید.

2. به یکی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری، کارگزاران عضو فرابورس و یا تامین سرمایه ای که دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار است مراجعه کنید.

3. با ارائه مدارک زیر عرضه تمام یا بخشی از حقوق مادی ناشی از مالکیت معنوی طرح خود را درخواست کنید:

* اوراق شناسایی مخترع طرح

* اوراق شناسایی مالک حقوق مادی ناشی از دارایی فکری (شخص حقوقی یا حقیقی)

* اوراق مربوط به ثبت دارایی فکری نزد مرجع ذیصلاح ثبت کننده

شرکت مشاور سرمایه گذاری، تامین سرمایه یا کارگزار عضو فرابورس ایران پس از دریافت مدارک، درخواست عرضه متقاضی را به همراه مدارک مذکور به فرابورس ایران ارائه می دهند. پس از وصول تقاضا توسط فرابورس، ادامه مراحل برای اجازه ورود به بازار سرمایه دارایی فکری صورت می گیرد.

4. پس از قبول طرح از سمت سازمان فرابورس باید یکی از 4 شیوه نقل و انتقال اوراق بهادار تعریف شده  در فرابورس را انتخاب کنید. این 4 شیوه عبارتند از:

* نوع اول: عرضه اوراق بهادار شرکت های سهامی خاص مبتنی بر دارایی فکری

* نوع دوم: عرضه مستقیم و بی واسطه مبتنی بر دارایی فکری

* نوع سوم: عرضه حق بهره برداری اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری برای مدت زمان معین * عرضه حق بهره برداری اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری برای مقدار معین شرح کامل کسب درآمد از طریق فروش ایده را می توانید در سایت فرابورس مطالعه کنید.

13 دیدگاه

 1. با سلام ، یکی از اشکالات اساسی ثبت اختراعات نخبگان در حال حاضر :
  اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !
  در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم :
  کارشناس محترم با سلام ، اینجانب به شخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضی پرونده خود را به حداقل 50 مرجع ارسال کند و پرونده 3 ماه در هر مرجع توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند ، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود 8 سال و پرداخت هزینه چیزی حدود 30 ملیون تومان . در حال حاضر 11 مرجع در پرونده های قبلی اعلام کرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از 8 سال پرونده به چه درد متقاضی می خورد ؟ ، دوم اینکه اگر اینجانب بخواهم 10 اظهارنامه با این روند ثبت کنم یه چیزی حدود 300 ملیون باید هزینه کنم ( بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده است ؟ ) ، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت این هزینه را می تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع 5 کیلو روغن نباتی ارزش داره ؟ ) ، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه های خود اختراع ثبت می کنند برخی با دارایی های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می کنند مثل اعضا هیات علمی ، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن ها برگشت میدهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید . یعنی این وسط فقط پول جابجا می شود و کسی ضرر نمی کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه های خود اختراع انجام میدهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند ، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمایه خود را از دست داده اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می باشد . چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند ، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبی می شود یعنی دو قشر بالا و پایین که در این صورت کاپیتالیسم رخ می دهد و …
  https://www.farsnews.ir/news/13990415000143/
  http://ipm.ssaa.ir/ENQ/List

  • با سلام ودرود بنده اختراع تکمیل شده وطرحهای اماده وصدها ایده جدید قابل تحقق دارم وهیچ کدام بثبت نرسیده درهمه زمینه ها دارم اگر تیمی یانهادی خواسته باشد همکاری کنیم درخدمتم باتشکر رحیمی ۰۹۱۲۸۹۰۱۴۴۶

 2. علیرضاعزیزخانی

  سلام من یک ایده نو جالب پولساز انحصاری و ادامه دار دارم درمورد بهداشت و درمان میخوام بفروشمش اگه کسی خریدار باشه یا راهنماییم کنید ممنون میشیم شماره تماس از ایران ۰۹۱۸۷۹۴۰۱۲۲

 3. واقعا بر تاسف جاهلان باید گریست که تا این مرحله صعود کرده اند ولی یه آخر میخواهند با از بین بردن دیگری آن یه گام رازی کند آخر چرا جلو مخترع و ایده پرداز سنگ میاندازی و شما طراح محترم چرا دچار این اشتباه مناسباتی و نقطه انحرافی میروی مگر یه طرح داری که با رفتنش از بین بروی فدای سرت ده تا طرح فا کن بزار بچه ها بورس حالشو ببرند به بعد ش مال خودت کسی که یه طرح داده براش فرقی ممکنه که تو مثل ادیسون صاحب صد ها طرح شوی

 4. من خودم الان صاحب چند طرح بسیار عالی و سود آور هستم که همه آنها قابلیت تبدیل شدن به صورت باینری هستند واماده م با هر متقاضی بدونه محدودیت معامله کنم تمام طرح های بنده تضمین به شرط و بدونه پیش ببرداخت و دریافت به شرط تایید میباشد وفقط شرط استفاده آن برای کسانی است که ظرفیت بزرگی و جهانی شدن را دارند

  • سلام من مدتیه به دنبال ثبت اختراع برای داشتن رزومه قوی هستم اگر مایل هستین خوشحال میشم مشارکت کنیم

   • سلام وقت بخیر
    ایده و اختراع برای فروش داریم
    ۰۹۱۰۹۴۸۹۸۲۵

    • امير سالارونديان

     سلام من 2 اختراع دارم در حال ثبت یکیش نوعی امپلی فایر اتومبیل جدید میباشد که تحولی در امپلی خودرو میباشد و دیگری نوعی ایزوگام جدید با قابلیتی که نمیتوانم افشا کنم کسی که خواهان خرید است میتواند با شماره 0901 5255134 تماس بگیرد یا اس بدهد من تماس میگیرم

    • سلام و خداقوت؛
     ما یک تیم دو نفره هستیم که مغزمون به طور خدادادی توانایی ایده‌پردازی خوبی رو داره.
     چند تا ایده خوب و با پیش‌بینی درآمد میلیاردی داریم، ولی متاسفانه تا امروز، پشتوانه مالی، وقت و امکان ثبت و اجرایی کردنشون رو نداشتیم.
     در زمینه ایده‌های خلاقانه تبلیغاتی هم حاضر به تست و ارائه نمونه هستیم.
     مایل به همکاری مشارکتی، یا ترجیحا واگذاری هستیم.
     در صورت علاقه به همکاری، یا دریافت توضیحات و اطلاعات بیشتر با این شماره واتس‌اپ، یا ایمیل ارتباط بگیربد:

     09372242077

     r.n.1350@gmail.com
     رضا نجفی.

     ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

  • سلام وقت بخیر
   تماس بگیرید ۰۹۱۰۹۴۸۹۸۲۵
   حمزه رزم پوده

 5. با سلام من رنبال ایده هایتگ هستم اگر دارید لطفا تماس 09144131708

 6. با سلام دوستان عزیز
  ایده استارت اپی موجود هست که منبع جستجوی آینده رو میسازه و رقیب بسیار سرسختی برای گوگل خواهد بود در صورت اجرای قدرتمند.
  در صورتی که علاقمند هستید ۵۰ تومن پیش + ۵ درصد هم در سود آینده ایده شریک میشم.
  فقط یک صفحه توضیح داره و نیاز به طرح خاص نداره – ساده و قابلیت شدید در تجاری سازی و بازارسازی
  meisamalinia69@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *